Vypukl čtyřiadvacetihodinový maraton v bleskovém šachu

16.07.2019 11:04 | Czech Open 2019

Po prvním víkendu Czech Openu 2019 i nadále pokračovalo Mistrovství Evropy mládežnických družstev, které má tak před sebou již jen dvě kola. Žádné změny nepřineslo páté kolo RMS CZ Open, partie na předních šachovnicích skončily remízou.

Kolumbijská výprava zaznamenala velký úspěch v turnaji dvojic v rapid šachu, večer vypukl čtyřiadvacetihodinový maraton v bleskovém šachu.

Ve velkém stylu se na Mistrovství Evropy mládežnických družstev v kategorii U18 Open prozatím prezentuje německý národní výběr, který se po včerejším drtivém vítězství 3,5:0,5 nad Izraelem osamostatnil na prvním místě. Zpátky tam, kam patří, míří první nasazený tým Nizozemska, ten zvítězil 2,5:1,5 nad doposud vedoucím Rakouskem. Dvě kola před koncem šampionátu ztrácí Nizozemsko na vedoucí Německo jeden bod, za nimi je početná skupina šestibodových týmů, očekává se tak ještě dramatický závěr.

Vedoucí dvojice družstev ECU Pleven a Německa zvýšila v kategorii dívek do osmnácti let svůj náskok na čele, který aktuálně činí na třetí Rumunsko už dva body. Jak to bude s rumunskou nadějí na medaili ukáže úterní předposlední kolo, v němž se střetne s prvním nasazeným a zatím skvěle hrající týmem z bulharského Plevenu. Oba české reprezentační výběry v pondělí zvítězily, první tým po vítězství Karin Němcové přehrál Anglii, druhý tým po výhře Anny Lhotské Chorvatsko. Obě tyto reprezentantky podávají prozatím výborné výkony, Karin Němcová získala doposud 3,5 bodu z pěti partií, mladičká Anna Lhotská 2,5 bodu ze tří partií.

Ve šlágru kola kategorie U12 Open remizovali vedoucí Maďaři s první nasazenou Francií, čehož využilo Polsko a má tak po pátém kole stejně bodů jako maďarský tým. Se ztrátou jednoho bodu se nachází na třetí pozici tým Francie, který ale jistě nedá vedoucím týmům nic zadarmo. Pondělní kolo bylo taktéž ve znamení českého derby, v němž Česko 1 porazilo Česko 2 poměrem 3:1. Zasloužili se o to Jáchym Němec, jenž si nadále drží parádní stoprocentní bilanci pěti bodů z pěti partií, a také výborně hrající domácí Karel Brožka z 2222 ŠK Polabiny.

V kategorii dívek do dvanácti let pouze jeden zápas pátého kola neskončil remízou, a to další české derby, ve kterém Česká republika 1 porazila Českou republiku 2 díky vítězství Beáty Havelkové. Pořadí na čele tak zůstává stejné, o bod před bulharským Plevenem vede Polsko.

Pondělní páté kolo nepřineslo změny v sedmikolovém ratingovém turnaji RMS CZ Open, partie na předních šachovnicích nabídly bojovné remízy. České barvy může těšit remíza domácího Michala Jareše, jenž se podělil o bod s výborným německým hráčem Christianem Schatzem.

V pondělí proběhl turnaj dvojic v rapid šachu nesoucí název Hainz Open, ten přinesl velký úspěch kolumbijskému šachu, vítězem se totiž stala dvojice Escobar – Blandon. Druhé místo obsadila ruská dvojice Jakov Geller a Anastasia Geller, na bronzový stupínek se postavili mezinárodní mistři z Ukrajiny Peng a Bogdanov. Turnaj byl velice dobře obsazený, zúčastnili se ho tři velmistři a osm mezinárodních mistrů z osmi zemí světa. Nejlepším českým zástupcem se stal velmistr Pavel Blatný, jenž ve dvojici s ukrajinským velmistrem Mirzoevem obsadil šestou příčku.

Večer vypukl čtyřiadvacetihodinový maraton v bleskovém šachu Bulinský, Vávra & Partners Open, do něhož se zapojilo celkem čtyřiasedmdesát účastníků.

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách http://www.czechopen.net/.