Vitiugov a Anton Guijarro v samostatném vedení

14.03.2019 12:49 | Prague International Chess Festival 2019

Ve středu 13. března bylo v hotelu Don Giovanni na pořadu 7. kolo turnaje Masters a předposlední kolo turnaje Challengers.

Spolumajitel Czech Inn Hotels, pan Jaroslav Svoboda, byl dnešním speciálním hostem při zahájení kola a provedl první symbolický tah v duelu mezi dvěma nejlepšími českými hráči Navarou a Lázničkou.

Cenu za nejlepší partii předchozího dne obdržel velmistr Alexej Širov za své efektní vítězství s Ju Wenjun v 7. kole turnaje Challengers.

Magnetem kola byla partie Vitiugov-Duda, která mohla hodně napovědět o celkovém vítězi turnaje. Hrála se Najdorfova Sicilská s 6.a4, ve které Vitiugov vyzkoušel zajímavou myšlenku Va4-b4. Černý se pokoušel dostat ze sevření, ale bílý měl stále navrch. Černý již v těžké pozici vzal otráveného pěšce na b2, po čemž ztratil figuru a následně i partii. Vitiugov tak vystřídal svého soupeře v čele tabulky.

Další hojně sledovanou partií bylo české derby Navara-Láznička. Ve velice ostré Skotské se černý dopustil několika nepřesností, kterých bílý beze zbytku využil. Navara se tak konečně dočkal své první výhry na turnaji.

Zbývající tři partie skončily remízami. Boris Gelfand si celou partii udržoval mírnou výhodu s Richardem Rapportem, ten však všechny problémy vyřešil a partie skončila v remízové koncovce. Indické derby Harikrishna Pentala - Vidit Gujrathi byla dlouhá teoretická varianta, ve které se ani jednomu hráči nepodařilo toho druhého překvapit. Vidit, hrající černými, našel v závěru několik přesných tahů, po kterých byla remíza nevyhnutelná. Vítěze nepoznala ani partie mezi americkým šampiónem a polskou jedničkou, Sam Shankland - Radoslaw Wojtaszek, která skončila remízou ve věžové koncovce.

David Guijarro porazil černými Davida Paravyana a ujal se kolo před koncem samostatného vedení v turnaji Challengers. Nyní je jen krůček od postupu do turnaje Masters v roce 2020. V závěrečném kole změří své síly s vycházející indickou hvězdičkou Praggnanandhou.

O postup se ho pokusí připravit Jan Krejčí. Ten v předposledním kole remizoval černými s Alexejem Širovem, a tak dnes potřebuje získat nejméně o půlbodu víc jak Španěl.

Ve zbývajících dvou rezultativních partiích porazila Ju Wenjun Jiřího Štočka a Peter Michalík Praggnanandhu. Oba tak dělí třetí místo se 4,5 body. V poslední nezmíněné partii Van Nguyen - Mateusz Bartel vynutil černý remízu věčným šachem.

Dnes vyvrcholí svým posledním kolem turnaj Challengers a všichni se dozvíme jméno postupujícího do příštího ročníku turnaje Masters.

V doprovodném otevřeném turnaji skončily všechny partie na předních stolech remízou, takže ve vedení je stále islandský velmistr Stefansson. Prozatím nejlepší ženou je Bulharka Nurgyul Salimova, která udržela ohroženou pozici s velmistrem Bernadským.

Výsledky předních šachovnic v openu: Stefansson-Zubov 1/2, Kriebel-Sivuk 1/2, Bernadskiy-Salimova 1/2, Popovic-Plischki 1-0, Rakotomaharo-Stany 0-1, Dong-Gasanov 0-1.

Nasazení předních šachovnic v openu: Sivuk-Stefansson, Zubov-Kriebel, Stany-Popovic, Gasanov-Sedlak, Bakhmatsky-Van Den Doel, Pulpan-Bernadskiy. Kompletní informační pokrytí pak nabízí web Chess-Results.

Štoček vs Nguyen

8. kolo turnaje Masters a poslední, 9. kolo turnaje Challengers začíná dnes 14. března v 15:00. 7. kolo doprovodných turnajů začne o hodinu později. Slavnostní vyhlášení a předání cen turnaje Challengers proběhne ještě dnes v 21:00 v hrací místnosti.

Další informace najdete na oficiálních stránkách festivalu www.praguechessfestival.com, případně na další médiích jako  FacebookInstagramTwitter nebo YouTube. Bohatá fotogalerie Vladimíra Jagra je k zhlédnutí na Zoneramě