Viši Anand slaví právě dnes 50 let

11.12.2019 13:28 | Zahraniční zprávy

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Bájný Tygr z Madrasu dneska slaví neuvěřitelnou padesátku (narodil se 11.prosince 1969). Dneska je velký den nejenom pro Višiho, ale tím pádem pro celý šachový svět.


Úvodem bych rád napsal nezapomenutelné výkony Višiho a pak bych rád zavzpomínal kdy jsem Višiho viděl a jak on, ano on, významně ovlivnil moji šachovou dráhu.


* foto New Indian Express


Jak víme, byl Viši Anand mistrem světa. A to dokonce ve třech disciplínách:

A) Byl mistrem světa FIDE tzv. KO systémem v letech 2000 až 2002
B) Mistrem světa díky výhře v turnaji v roce 2007 v Mexiku
C) Mistrem světa v zápase, kdy v roce 2008 porazil Kramnika a tím také došlo ke sjednocení šachu

Višiho šachová kariéra je nesmírně bohatá. Pojďme se na ni trochu podívat:

Šachy se naučil v šesti letech.  Když Anand vzpomínal v rozhovoru se Susan Polgárovou na své šachové začátky, tak přiznal, že mu hodně pomohla maminka. Doma sledovali televizní pořad o šachu (!) a zasílali tam řešení soutěžních diagramů. Vítězům zasílali šachové knihy. Malý Vaši vyhrál mnoho a mnoho šachových knih (které určitě horlivě studoval). Dokonce to zašlo tak daleko, že mu napsali, ať už další řešení neposílá :-)

Zajímavá věc je, že se Viši hodně (hlavně) naučil hrát šachy v Manile, kde žil se svými rodiči od roku 1978 až do 80.let.


Viši byl zázračné dítě. Již ve 14 letech vyhrál juniorský přebor země se výsledkem 9 bodů z 9 partií(!) V roce 1984 si uhrává IM - mimochodem v té době nejmladší Ind co si uhrává normu IM.


* foto: Chessbase India


Anand již v té době proslul bleskovou rychlostí (nezapomenu jak bílými přejel silného velmistra s potřebou 7 minut(!!) )


V roce 1988, když mu je 18 let, se stává velmistrem. (V té době bylo daleko těžší uhrát GM než v dnešní době).


Viši Anand se vrhá do světového šachu na začátku 90. let. Hraje super turnaje a hraje je skvěle. Jeho síla každým dnem roste. V roce 1993 se kvalifikuje na svůj první kandidátský turnaj.


foto: Chessbase India


Vrchol brzké kariéry Višiho Ananda je zápas s Garry Kasparovem v roce 1995. Tento zápas - PCA World Chess Championship 1995 - se hraje ve Světovém obchodním centru v New Yorku.
Tento zápas si velmi dobře pamatuji. Garry, který jasně dominoval šachové světu, je sevřen drtivým stiskem mladého Inda. Po sérií remíz Viši vyhrává a dostává se do vedení. Nicméně Garry v sobě našel sílu. Začal hrát černými draka (což bylo obrovské překvapení) a zápas nakonec vyhrál 10,5:7,5.


Višiho další vrchol kariéry je v roce 1998, kde všechny likviduje v KO systému mistrovství světa FIDE a dostává se do finále. Jak známe historii, sedí proti němu odpočatý Tolja Karpov (nemusel nic hrát, hrál až finále). Vážné partie končí 3:3. Má rozhodovat rapid. Tedy disciplína kde má mladý Viši dominovat. Únava však dokoná hořké dílo a vyhrává (zcela nespravedlivě) Anatoly Karpov.


V roce 2000 ale už Viši vítězí a stává se mistrem světa FIDE, kdy KO systémem projde až do finále, kde poráží celkem jasně Alexeje Širova 3,5: 0,5. V roce 2002 ztrácí svůj titul šampiona FIDE 2002, kde v semifinále prohrává s nevyzpytatelným "čukym" Vasilem Ivančukem. Ten pak zase páchá harakiri s Ruslanem Ponomariovem.


V roce 2007 se Viši stává znovu mistrem světa, kdy se hraje MS v šachu formou turnaje. Tento ohromný turnaj se koná v Mexiku a Viši vítězí před druhým Vladimírem Kramnikem a Borisem Gelfandem. 
Pokud se divíte co to byla za doba, že se hrálo KO systémem a pak turnajem. Tak ano, byl to pěkný chaos. Jsem rád, že je tato doba pryč.


* foto: chess.com

V roce 2008 přichází gigantický střet dvou super gigantů :-) V té době už Garry dostával šachovnicí po hlavě a věnoval se tedy jiným činnostem, než taháním figurek na šachovnici. Nejsilnější hráči byli Anad, Kramnik a Topalov. V roce 2008 byl MS FIDE Anand a MS druhé organizace (PCA?) byl Kramnik. Tento zápas byl zcela klíčový, protože se (konečně!) měl sjednotit šachový svět pod vládou jednoho Krále.

Zápas se hraje v Německém Bonnu (14.-29.října). Vítěz je ten, kdo dříve uhraje 6,5 bodů. Viši svého soupeře drtí v ostré, komplikované hře (ať žije ostrá poloslovanská!). Po desáté partii vede Viši 6:4. Jedenáctou remizuje. Viši Anand se stává Králem, jediným panovníkem šachového světa. Navíc poráží největšího rivala. Myslím, že toto byl vrcholový okamžik jedinečného génia.

Garry byl skoro tak šťastný jako Viši, když po zápasu prohlásil: "Skvělý výsledek pro Ananda a také pro šachy. Viši si titul zasloužil ve všech směrech a jsem za něj šťastný.... "
Jistě chápeme, že po Londýnu 2000 neměl Garry Vladimíra v lásce.

Pak přichází doba panování. Viši Anand nejdříve odráží nápor Bulhara Veselina Topalova (hrálo se v roce 2010 v Sofii). Zápas to byl velmi dramatický. Veselin byl nekompromisní bijec, který skoro vždy hrál jen na výhru. Byl to navíc zdatný teoretik (za zmínku určitě stojí, že mu v tom zápase pomáhal náš vynikající teoretik Jiří Dufek, podle mě  nejlepší teoretik naší malé zemičky, jinak proč si ho Veselin vybral do týmu? :-) )
Po 11 partiích bylo skóre 5,5:5,5. Následovala poslední vážná partie - v případě remízy se mělo prodlužovat rapidy. Jak vím, Veselin si na rapidy s Višim vůbec nevěřil. Na poslední partii šel buď a nebo. Měl bílé. Sebral pochybného pěšce. Šel až za hranou rizika. Viši ale byl pozorný. Vyhrál a obhájil svůj titul. Nesmírně dramatická bitva.

V roce 2012 Viši obhajuje titul s Borisem Gelfandem. Boris se asi pár let před tím vykoupal v zázračném prameni energie, mládí a hlavně touhy. Kdo by čekal, že zrovna on se dostane k boji o šachový titul?
Hrálo se v Moskvě. Boj byl vyrovnaný až do konce. Po 12 vážných partiích byl stav 6:6. Rozhodnout musel rapid. Rapid Viši vyhrává 2,5:1,5 a panuje stále. Boris Gelfand zaslouží ohromný obdiv za to, co dokázal,ale Viši byl lepší.
Král dále vládne. Ale v té době se blíží něco strašného, neuvěřitelného....

... z dalekých severských zemí se něco zrodilo.

Něco co šachový svět nepoznal. Zcela originální. Svým názorem na šach, svou hrou. Svými znalostmi. I Garry zapláče nad jeho teoretickými schopnostmi. Ale mu je to jedno. Jde svou cestou. Všechny drtí.

Magnus Carlsen je v roce 2013 přímo šachový netvor. Zatímco je Viši Anand silným a rychlým Tygrem z Madrasu. Je mladý Nor bájným bohem války Tyrem. A proti Bohu nejde bojovat, nebo lépe napsáno, nejde vyhrát.

Viši Anand, jak později prozradil, vsadil na kartu solidnosti, vyčkávání. Chtěl mladého Magnuse vyprovokovat k akci. Ale nepomohlo to. Magnus Carlsen byl příliš silný. Vyhrál 6,5:3,5 a nedal Višimu žádnou šanci. I přesto, že se hrálo v Indii.

Viši Anand ještě zdaleka neodchází do šachového důchodu. Naopak šokuje šachový svět, když v roce 2014 vyhrává turnaj kandidátů, kde neprohrál ani jednu jedinou partii.
A v roce 2014 znovu hraje s Magnusem o titul šachového krále (v Ruském Soči). Nicméně ani tento pokus mu nevyšel a prohrává 4,5:6,5.

Viši Anand vyhrál spousty a spousty turnajů a zápasů. Vyhrál určitě i (několikrát) mistrovství světa v rapidu. Jeho úspěchy nejsou na jeden článek, ale na knihu, možná svazek knih.


* foto: Chessbase India


Dnešní Viši Anand

Jak víte/víme, Viši Anand stále hraje. A stále hraje velmi dobře. Je až k nevíře, že v padesáti letech to tak válí. Jeho elo rating je ohromný. Co však nejvíce cítím z jeho hry a přístupu k šachu, je radost a určitá pokora. Viši Anand není jen ohromným šachistou, ale také velkým gentlemanem. A člověkem. Jeho přístup je a byl lidský, je to velký člověk s velkým srdcem.


Můj osobní pohled na Višiho

Jak jsem psal úvodem, Viši Anad pro mě velmi moc znamená. Jen pár lidí ví, že právě v roce 2005 a 2006 jsem udělal velký šachový pokrok právě díky němu. Nebylo to tak, že by mi to řekl :-) nebo tak něco. Nene. Bylo to tak, že mě se nesmírně líbilo jak Viši hrál, jaké zahájení, jakým stylem atd.

V té době jsem začal (i právě díky Višimu) na šachu opravdu makat. Ale když myslím MAKAT, tak myslím makat. Ne to, co má většina dnešních našich talentů na mysli. Práce byla alespoň pětihodinová, lépe osmihodinová.

V té době jsem řešil, jak to dokáži, zda to zvládnu. Protože tak dlouho být u šachovnice, stále pracující, není snadné. Proto jsem se rozhodl pro jednu zajímavou věc.

Udělal jsem rámeček, spíše větší rámeček. Kde jsem si dal nejrůznější fotky Višiho. A tento rámeček jsem si dal tak, ať ho neustále u tréninku vidím. A pomohlo to. Když jsem někdy nechtěl trénovat, začala se mnou koketovat lenost, tak stačil jen lehký pohled doleva. Nešlo pak nemakat, Višiho jsem obdivoval. 

A také jsem začal hrát 1.e4! A díky komu? Hádejte :-) Vyhledal jsem si všechny Višiho partie po 1.e4 a hrrrrr na to. Byla to dřina, ale stálo to za to. Titul GM mi byl odměnou... Mimochodem víte jakou knihu jsem měl v té době v oblibě? A jeho partie jsem drtil s takovou koncentrací, že bych asi ani nepoznal, kdybych umřel? Jj, byla to kniha vybraných partií Višiho Ananda, komentovaná od Višiho.

foto: Chessbase India


Staré dobré časy :-)


Višiho jsem viděl i několikrát na živo. Hlavně na Olympiádě v Turíně v roce 2006. Ale tam to zrovna Višimu moc nešlo. A pak v bundeslize v roce 2007. Tam jsem viděl i jeho analýzu s Lukem McShanem... to nezapomenu nikdy. Takovou rychlost, takovou grácii... 


 Myslím, že je na čase skončit se psaním tohoto článku. Za sebe osobně hluboce smekám Višimu a přeji mu jen a jen to nejlepší. Budu vděčný za každou jeho šachovou partii, za každou šachovou knihu a za každý rozhovor, za cokoliv. Je to jeden z největších šachových géniů co byli. Vše nejlepší do další padesátky!



0x 4101x Robert Cvek
Fotogalerie