V parnech udává perné tempo Jiří Kočiščák

13.08.2015 12:36 | II. ročník OPEN LETNÍ PRAHA

Rozpálené hlavní město České republiky přivítalo již na konci minulého týdne 226 hráčů z více než 30 zemí na druhém ročníku šachového festivalu Open Letní Praha 2015. Příjemné klima pro šachové boje tvoří klimatizovaný kongresový sál hotelu Olympik.

Hlavní turnaje byly v letošním roce rozděleny na dva. V A turnaji mohou hrát všichni bez jakýchkoliv omezení, v B turnaji pak pouze hráči s ELO FIDE do 2200. Oba turnaje jsou početně rovnoměrně rozdělené – A 117 a B 109 hráčů.

Kongresový sál hotelu Olympik

V A turnaji, kde lze mimo jiné plnit normu mezinárodního mistra, se 4 velmistrům zatím příliš nedaří. V čele se nachází český fide mistr Jiří Kočiščák s již jednobodovým náskokem. Ve stíhací skupince s 5,5 body je další český hráči IM Jiří Jirka.

Dále zmiňme teprve jedenáctiletého Vincenta Keymera z Německa. Tento chlapec je aktuálně na třetím místě na světě mezi dvanáctiletými podle Ela a hlavně předvádí na turnaji naprosto skvělé výkony, o čemž se mohl v 5. kole přesvědčit zkušený německý velmistr Teske. Keymer mu v mírně lepší pozici odmítl remízovou nabídku a jednoznačně svého mnohem zkušenějšího krajana přehrál. První prohru na turnaji utržil mladý hráč v 7. kole s vedoucím hráčem turnaje Jiřím Kočiščákem. Jeho další výkony (a nejen jeho) můžete sledovat on-line, kde se přenáší 18 prvních šachovnic.

Souboj Jiřího Kočiščáka s jedenáctiletým Keymerem

Keymerem hýří úsměvy

Nevidomý slovenský šachista Anton András

B turnaji zatím vládnou průběžnému pořadí účastníci ze vzdáleného Mongolska. Po dobytí Pardubic, lépe řečeno turnajů  C (Tserendorj, byť v barvách USA) a  G3 (Sumiya), si úspěšně klestí cestu i v Praze. Po 7 kolech je v čele s 6 body Tengis, společně s nejvýše nasazeným Karasikem z Izraele Stefanem Heigererem z Rakouska.

V turnaji startují dívky z Sharjah ladies club

Organizační tým  plné činnosti

Rozhodcovská legenda Melikset-Bek (vpravo)

Ve čtvrtek 12. srpna proběhl i doprovodný bleskový turnaj za účasti 34 hráčů z rovné desítky zemí. Z vítězství se po suverénním výkonu radoval mladý Němec  Roven Vogel (svěřenec GM Teskeho), který soupeřům nepovolili jedinou remízu a se 100% ziskem 11 bodů turnaj zcela ovládl. O další medailové umístění se se svedla velká bitva, ze které vyšel nejlépe mladičký Baasansuren z Mongolska před Chkhaidzem z Gruzie (oba 8 bodů). Čtvrté místo obsadil nejlepší z Čechů pražský Jan Dvořák, který získal 7 bodů stejně jako pátý Horáček z Pardubic a šestý Vávra z Brna. Nejlepší ženou v turnaji byla osmá WIM Wang z Číny.

Vítězové bleskového turnaje Vogel, Baasansuren a Chkhaidze, 4. místo obsadil Jan Dvořák