V Harrachově slavnostně zakončeno Mistrovství Čech mládeže

03.11.2015 05:00 | Mistrovství Čech mládeže 2015

V Harrachově bylo v sobotu 31. října slavnostně zakončeno Mistrovství Čech mládeže, Harrachov FIDE OPEN a Národní OPEN.

Mistry Čech pro rok 2015 se stali: v H16 Arsenij Anaškin z ŠK Aurora, v D16 Blanka Brunová z ŠK Karlovy Vary, v H14 Tomáš Ludvík z 2222 ŠK Polabiny, v D14 Hana Bartošová z Klubu šachistů Říčany 1925, v H12 Petr Mach ze Sokola Praha-Kobylisy a v D12 Michaela Marešová z ŠK 64 Plzeň.

V kategorii H16 dělila první místo šestičlenná skupina hráčů, kteří získali 6,5 bodu. Díky nejlepšímu pomocnému hodnocení zvítězil Arsenij Anaškin z ŠK Aurora. Stříbrnou medaili za si odvezl Matyáš Zeman Šachového oddílu Horní Stropnice. Třetí místo vybojoval Jan Hubert Pavelka z ŠK Spartak Ústí nad Labem. V kategorii dívek do 16 let získaly medailistky shodně 5 bodů. Titul Mistryně Čech v D16 získala Blanka Brunová z ŠK Karlovy Vary. Druhé místo obsadila Julie Vilímová z Klubu šachistů Říčany 1925 a bronzovou medaili si odvezla Kamila Němcová z SK OAZA Praha.

V kategorii H14 získal Tomáš Ludvík z 2222 ŠK Polabiny 7,5 bodu a stal se Mistrem Čech v H14. David Gloser z ŠK Lípa se obsadil díky lepšímu pomocnému hodnocení druhé místo. Vojtěch Říha z ŠO Hlinsko získal též 7 bodů a odváží si bronzovou medaili. V kategorii dívek do 14 let získala mistrovský titul Hana Bartošová z Klubu šachistů Říčany 1925, když uhrála 5,5 bodů. Další dvě medailistky získaly po 5 bodech. Stříbrnou medaili získala Marie Vašková z ŠO Hlinsko a bronzovou medaili odváží do Českých Budějovic Michaela Lorencová z Šachové akademie VŠTE.

Celkových 7,5 bodu a titul Mistra Čech mezi chlapci do 12 let získal Petr Mach ze Sokola Praha-Kobylisy. O půl bodu méně a stříbrnou medaili vybojoval Jakub Vojta z TJ Spartak Vlašim. Na třetím místě skončil Filip Rokoš z ŠK ORTEX Hradec Králové, který získal též 7 bodů. Kategorii D12 vyhrála Michaela Marešová z ŠK 64 Plzeň, která získala 5 bodů. Stříbro za stejný bodový zisk si odvezla Martina Šťastná z Šachové akademie VŠTE. Třetí místo obsadila Lenka Gárská z ŠK Spartak Chodov.

Harrachov FIDE OPEN vyhrál ziskem 8,5 bodů Jan Balín z TJ Tatran Podbořany. Vítěz odskočil svým konkurentům o celé dva body. Druhé místo obsadil Ivo Hradecký z TJ Spartak Vlašim a třetí příčku vybojoval Kristián Chmel ze Sokola Praha-Kobylisy. Bramborová medaile zbyla na FM Pavla Jiráska z ŠK Lípa. Cenu pro nejlepší ženou ve FIDE OPENU získala Simona Suchomelová z Šachového klubu Světlá nad Sázavou.

Národní OPEN vyhrál ziskem 7,5 bodu Petr Mach ze Sokola Praha-Kobylisy. O půl bodu méně získal Ondřej Máslo z ŠK Medvědi Zvole. Třetí místo obsadil Němeček Pavel z TJ Bohemia Poděbrady, který měl horší Buchholz. Nejlepší ženou se stala Jana Pokorná ze Sokola Buštěhrad a nejlepším seniorem byl neregistrovaný Miloslav Svoboda. Mezi juniory byl nejlepší David Novotný ze Sokola Praha-Kobylisy. Z hráčů do 16 let byl nejlepší Michal Ostrý, mezi čtrnáctiletými Jiří Píše, mezi dvanáctiletými Lukáš Ranný a mezi mládeží do 10 let byl nejlepší Petr Pravda.

Hráči a hráčky Mistrovství Čech rozebírali své partie s trenéry, které pořadatel zajistil. Hlavním trenérem Mistrovství Čech mládeže byl IM Richard Biolek. Dalšími členy týmu trenérů byli IM Pavel Šimáček, FM Jiří Tůma a FM Lukáš Vlasák. Trenéři připravili pro mládež čtyři tematické přednášky. FM Jiří Tůma přednášel na téma „Materiální nerovnováha“. Tématem přednášky IM Pavla Šimáčka byla „Taktika v koncovkách". IM Richard Biolek se zaměřil na „Hledání tahů kandidátů“. FM Lukáš Vlasák se ve své přednášce věnoval tématu „Správné zacházení s časem, tvorba plánů“.

Naši trenéři společně s FM Janem Balínem sehráli 5 simultánek, kterých se zúčastnilo 100 zájemců z řad mládeže a doprovodů. Bleskového turnaje se zúčastnilo rekordních 136 hráčů. Turnaj vyhrál IM Pavel Šimáček, když získal 9,5 bodu z 11 kol. Druhý místo se shodným počtem bodů získal IM Pavel Vávra a třetí příčku obsadil Ondřej Sýkora.

Hostem letošního mistrovství byl mezinárodní velmistr Sergej Movsesjan, který pro mládež a doprovody uspořádal besedu. Téma besedy bylo neformální. GM Movsesjan nejdříve hovořil o šachu, o přípravě na partii a o šachovém životě. Pak postupně odpovídal na otázky posluchačů.

Pořadatelé připravili pro účastníky také bohatý nešachový doprovodný program.

Velkému zájmu se těšila exkurze do Sklárny a pivovaru Novosad. Účastníci mistrovství také podnikli řadu pěších výletů v okolí Harrachova, například k Mumlavským vodopádům či na Čertovu horu. Tradiční fotbalový turnaj vyhrál tým „Rychle a zběsile. Druhé místo patří hráčům „Pilsner Crew“ a třetí příčku vybojovali šachisté SK OAZA Praha. Hráči i doprovody si tradičně užili společenský večer s Českým Slavojem.

V mistrovských kategoriích mládeže startovalo přesně 200 hráčů a hráček, ve FIDE OPENu a v Národním OPENu hrálo 135 šachistů. Celkem tedy k šachovnicím zasedlo 335 příznivců královské hry. Další šachisté přijeli na bleskový turnaj. V openech startovali nejen trenéři a rodiče, ale i účastníci minulých ročníků, kteří již opustili mládežnické kategorie, ale rádi se vrací na naše turnaje. Nejmladším účastníkem celého festivalu byl 7 letý Adam David z ŠK Libštát. Nejstarším účastníkem byl 88 letý Václav Vojíř, který je tradičním účastníkem našich openů.

Hlavním rozhodčím celé akce byl Ing. Petr Záruba. Členy jeho týmu byli IA Jiřina Prokopová, Vlastimil Mareš a Kateřina Šmajzrová. Pořadatel zajistil on-line přenos z 20 šachovnic. Na webu pořadatele mohli příznivci šachu sledovat kromě on-line přenosů a výsledků také průběžně doplňovanou fotogalerii a další informace o aktuálním dění na mistrovství. Mistrovství Čech mládeže a doprovodné openy uspořádal z pověření Šachového svazu ČR Šachový klub Světlá nad Sázavou. Projekt Mistrovství Čech mládeže 2015 byl finančně podpořen z rozpočtu Libereckého kraje. Významným partnerem Mistrovství Čech 2015 byla společnost J & J Hotels s.r.o., která je provozovatelem Hotelu Skicentrum a Sporthotelu.

Závěrem bych chtěl ještě jednou poděkovat všem hráčům za jejich výkony a hru fair play. Všem rodičům, trenérům a doprovodům za spolupráci a pochopení. Všem trenérům za rozbory, přednášky a simultánky, rozhodčím za jejich kvalitní práci, zpracovatelům bulletinu za kvalitní bulletin, Petru Zárubovi za bezproblémový on-line přenos, Českému Slavoji za společenské večery. Děkuji také všem spolupracovníkům, kteří pomohli zdárnému průběhu 26. Mistrovství Čech mládeže do 16 let. Velké poděkování patří Libereckému kraji a společnosti J & J Hotels s.r.o.