..., z čehož vzešly dvě bojovné remízy. Začneme však kolem čtvrtým.
Baghdasaryan s Hayrapetyanem hráli typického ježka, ve kterém měl bílý po celou dobu mírnou převahu. Jak to tak u ježka bývá, začal po nějaké době vystrkovat bodlinky a situace na šachovnici se takticky značně zkomplikovala. V časové tísni pak černý zajímavě obětoval figuru, na což bílý špatně reagoval, ihned musel vrátit materiál a Hayrapetyan pak díky silnému volnému a-pěšci a lepší aktivitě figur partii bez problémů dotáhl k vítěznému konci.
Podobně si také Paravyan s Mikaelyanem udržoval mírné plus díky prostorové převaze (pěšci na d5), zde však bílý žádné taktické komplikace nedopustil a postupně vnikl do pozice černého. Velmi pěkný poziční výkon! Nejvíce se na výhru nadřel první nasazený Bogdanovich, který se dlouho pokoušel vyhrát mírně lepší koncovku střelce proti jezdci, což se mu nakonec podařilo. Babujian s Aghasaryanem také sehráli dlouhou partii, která však nikde příliš nevybočila z mezí rovnováhy. Zbývá nám partie Vojty Pláta bílými proti Gordievskému. Vojta zahrál na můj vkus zahájení až příliš "volně" (nicméně po předchozím dni se není příliš čemu divit) a černý získal o něco lepší pozici. Nevyužil však všechny možnosti a partie se po určitých změnách a výměnách prakticky úplně vyrovnala. I tady se ještě docela dlouho bojovalo, ale žádná strana se již chyby nedopustila, tudíž souboj musel skončit dělbou bodu.
V pátém kole pokračoval ve velmi dobrých výkonech Hayrapetyan s dalším velmistrem startovního pole Babujianem. Ze zahájení získal značnou výhodu, když si černý nechal udělat izolovaného dvojpěšce na e-sloupci, ve střední hře však na šachovnici vznikli různobarevní střelci, kteří dávali černému dobré šance na remízu. V koncovce však bílý svého soupeře přece jen udolal a získal celý bod. Nejrychleji v pátém kole vyhrál Mikaelyan s Baghdasaryanem. Černý získal zajímavé možnosti útoku proti bílému králi, ovšem chybné 20...Sd4? umožnilo bílému silné 21.Ve4!, což znamenalo výměnu dam a přechod do pro bílého jasně lepší koncovky, kterou dokázal dotáhnout do vítězného konce.
Páté kolo se příliš nepovedlo Gordievskému proti Bogdanovichovi. Bílý si dle mého nechal zcela zbytečně vytvořit dvojpěšce na c-sloupci, což při zablokovaném centru vedlo k tomu, že na dámském křídle bílý neměl žádnou aktivní hru, zatímco černý na královském křídle jednoduchými prostředky prosazoval svůj aktivní plán hry a bílou armádu postupně smetl ze šachovnice. Pěkná partie, ve které vám motor bude dlouho hlásit vyrovnanou pozici, ale člověku je naprosto jasné, že černému se daná pozice hraje daleko lépe. Bojovnou partii sehráli také Hakobyan s Paravyanem. Černý na počátku střední hry zahájil taktické komplikace obětí 15...Sxf2!?, což vedlo do pozice dvou lehkých figur proti věži a dvěma pěšcům. Jelikož brzy došlo k dalším výměnám a černý mezitím vrátil jednoho pěšce, vznikla na šachovnici vyrovnaná koncovka, která také dopadla dělbou bodu.
No a na poslední partii pátého kola mezi Aghsaryanem a naším Vojtou Plátem se nyní podíváme podrobněji:
Mladí arménští gangsta bojz jsou bez lítosti, všichni po kapsách vystřelovací nože a doma v pokojíku plakát Aronjana, těžké je zabít.
Na fotkách vypadá Vojta opravdu podezřele zle ...Snad toho pika v dnešní partii promění ve vítězství.
Obávám se, že na tomto turnaji jsou silnější hrái než Phillidor. :-(
Vojta v Phillidorově stylu! :-)