Umělá inteligence v hudbě: Hrozba nebo příležitost?

04.06.2024 07:28 | Klub

Hudební producent Mike McClellan se rozhodl vyzkoušet služby Suno a Udio, které generují písničky na základě zadání. Výsledky ho přivedly k poněkud znepokojivému závěru.

„Zkusil jsem vytvořit nějakou písničku, která by ve mně mohla vyvolat nějakou emocionální reakci, nějaké spojení, to, co od hudby čekáme,“ říká McClellan.

Pocity a kvalita: AI hudba na vzestupu

„Ta kytara zní skutečně, hlas zní skoro skutečně. Trochu to má náznak robotického hlasu, nebo málo kvalitní nahrávky. Ale ten hlas má odstíny, je v něm určitá krása. Zní to procítěně, vlastně se mi to celkem líbí,“ povzdechl si McClellan. „Až tu kvalitu ještě trochu vylepší, myslím, že to nedokážu poznat od skutečné skladby.“

Generování hudby pomocí počítače není žádnou novinkou. Před více než padesáti lety Ray Kurzweil představil program, který tvořil originální hudební výstupy. Ale až donedávna nebyly počítačové programy schopné spolehlivě propojit hudbu, text, hlas a melodii. S novou verzí Suno v3 je vidět výrazný posun směrem k vyšší kvalitě výstupů.

Etické otázky a obavy umělců

Ne všichni jsou z pokroku nadšení. Stejně jako textové nebo obrazové generátory, i AI tvořící hudbu se musela naučit, jak zní různé hudební styly, a to na skladbách vytvořených lidmi. To vyvolává obavy, že umělci mohou být ohroženi „umělými výtvory“.

Někteří umělci vidí v současných snahách velkých firem „útok na lidskou tvořivost“ a „predátorský pokus ukrást lidským umělcům jejich hlasy“. Varují, že nezodpovědné využívání AI může ohrozit soukromí, identitu, hudbu a obživu umělců. Velké společnosti často používají práci umělců k trénování AI modelů bez povolení, což může vést k nahrazení lidských tvůrců a snížení autorských honorářů.

Závěr: Budoucnost hudby v rukou AI?

Umělci apelují na velké firmy a platformy, aby nezapojovaly umělou inteligenci do tvorby obsahu způsobem, který by nahrazoval nebo ohrožoval lidské tvůrce. Vývoj AI v hudebním průmyslu přináší mnoho otázek a výzev. Dokáže umělá inteligence skutečně nahradit lidskou tvořivost, nebo bude pouze dalším nástrojem, který umělcům pomůže vytvářet nové hudební zážitky? Odpověď přinesou až nadcházející roky.

Co vy na to?

5x 538x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
lykan

Celá ta myšlenka o tom, jak technický pokrok lidem "bere práci", je směšná. Cílem práce totiž primárně není někomu přidělávat práci, ale dosáhnout výsledků práce. A umělá inteligence to tu nejspíš už za historicky směšně krátkou dobu dotlačí do bodu, kdy se ten skurvenej kapitalismus, tak jak ho známe, rozpadne.

+0 /-0 | 05.06.2024 05:17

Petr Koutný
A konečně bude doba, kdy člověk nebude muset pracovat a skoro i po staletí otročit. Proč se toho bát. Odborníci říkají, že tato AI bude největší změnou v dějinách lidstva od objevení písma. Prý bude potřeba zavézt garantovaný minimální příjem, tedy dávat lidem peníze bez práce. Mimochodem, s nadsázkou peníze jsou jen kusem papíru, někdy už více virtuální číslici a v porovnáním s tím kolik stojí zbrojení, války a úroky ze státních dluhopisů, ten garantovaný příjem už není tak velká částka.b
+0 /-0 | 05.06.2024 06:31

Remcik z Banika
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+1 /-0 | 05.06.2024 20:44

honzales77

Díky těmto technologiím se podařilo leccos starého oprášit nebo obnovit či opravit co by před pár lety nebylo možné(viz skladba Beatles).V EU bych se nebál má na to nástroje v podání restrikcí a regulací...v jiných zemích to bude možná horší...ne vážně nevím...

+0 /-0 | 04.06.2024 17:35

Petr Koutný
Já se na tuto dobu , co nás čeká moc těším.
+0 /-0 | 05.06.2024 02:02