Těšme se na šachový svátek

25.10.2013 15:40

V indickém Chennai vrcholí přípravy na zápas o mistra světa, připomeňme si letem světem Ke kávě, nač se můžeme těšit.

Magnus Carlsen, dvaadvacetiletý norský velmistr vyhrál Turnaj kandidátů a naskytla se mu tak příležitost zapsat se mezi takové velikány, jakými byli Bobby Fischer, Boris Spassky anebo Garry Kasparov. K tomu, aby se stal v pořadí 16. mistrem světa, kromě toho získal finanční odměnu 5.000.000 dolarů, musí splnit už jen jediný úkol. Porazit vládnoucího indického mistra světa Viswanathana Ananda, obhájce titulu z mistrovství světa v šachu 2012, mimo jiné také dvojnásobného vítěz prestižní akce Sportovec roku v Indii. Anand vyhrál první titul mistra světa v roce 2007 a obhájil jej celkem třikrát, proti velmistrům Kramnikovi, Topalovovi a Gelfandovi. Nyní bude čelit nejtěžší výzvě, protože Magnus Carlsen je nejlépe hodnoceným hráčem poslední doby. MS v klasickém šachu se bude konat pod záštitou šachové federace FIDE od 7. resp. 9. do 28. listopadu v indickém městě Chennai. Hrát se bude na 12 vážných partií. Do desátého kola vždy po dvou partiích následuje volný den, po desáté partii volný den, 11. kolo, volný den, 12. kolo, volný den a v případě nerozhodného výsledku Tie Breaky.

Natěšme se na zápas ukázkou jejich vzájemné hry naslepo, kterou sehráli v Nice.