Pre tých z Vás, ktorí sa do Prahy zajtra nebudú mať šancu dostať a ešte nemajú knižku, sme pripravili aspoň malú ochutnávku z knihy vo forme kvízu. Otestujte svoje strategické (a taktické) cítenie pozície! Riešenia uverejníme v sobotu formou komentára pod týmto článkom.
Ak odpoviete správne na všetkých päť otázok, ste skutočne majstri. A ak vyriešite aj tú bonusovú, klobúk dole! (Samozrejme nepoužívajte počítač a nedívajte sa do knižky, ak ju už máte. To by nebola žiadna zábava.)
Otázka č. 1:
Biely je na ťahu. Je táto pozícia vyhratá pre bieleho, remízová alebo vyhratá pre čierneho? Hľadajte možnosti za obe strany, pod 15 minút by túto pozíciu vyriešil len David Navara, alebo Carlsen.
Otázka č.2:
Ktorá figúrka na šachovnici nie je citlivá na centralizáciu, a preto paradoxne stojí často lepšie na kraji šachovnice ako v strede?
Otázka č. 3:
Biely na ťahu. Aký ťah je pre čierneho strategicky najnebezpečnejší a prečo?
Otázka č. 4:
Ako má biely (na ťahu) pokračovať? Stojí lepšie?
Otázka č.5:
Ako má biely na ťahu pokračovať, aby získal veľkú prevahu? (A v čom sa táto pozícia líši od teoretického variantu?)
Bonusová otázka:
Postavte
na šachovnicu 26 figúr tak, aby žiadna z nich nebola
napadnutá. Nemusí ísť o pozíciu, ktorá vznikne zo
základnej pozície legálnymi ťahmi, ale nesmiete postaviť pešiaka
na prvú alebo ôsmu radu. Naopak nemusíte dbať na farbu polí
strelca, môžete mať na šachovnici napríklad štyroch
čiernopolných strelcov. (Môžete použiť len jednu sadu figúrok, to jest max. 4 strelcov, 4 jazdcov, 16 pešiakov, 2 kráľov, 4 veže, 2 dámy atď.)
Účastník zítřejšího semináře, který předloží správné řešení bonusové otázky, bude zařazen do losování víkendový pobyt pro dvě osoby ve vybraném hotelu Czech Inn hotels.
V semináři k nové šachové knize GM Jána Markoše "Pod hladinou - 33 kapitol o tajomstvách šachu", který odstartuje v 18.00 hodin v hotelu Galerie Royale, se jako účinkující představí WGM Eliška Richtrová a Zdeněk Vybíral za vydavatele, velmistr Vlastimil Babula, který knihu obohatil prologem nebo velmistr David Navara, který byl jedním z prvních čtenářů ještě před vydáním. Samosebou pro autorův autogram bude připraveno dostatek výtisků.
Hlavním bodem programu bude přednáška velmistra Jána Markoše - přijďte si poslechnout 34 kapitolu...
Po troše úprav vzniklo i těch 27:
http://prnt.sc/diongw
Zkoušel jsem i 28, netroufám si trvdit, že to nejde, ale těžko se hledají políčka...
Pokud jsem něco nepřehlídl, tak bonus jde i s více věžemi:
http://prnt.sc/di9yiu
Pěkná a zajímavá úloha, chce to si s tím chvíli pohrát. Možná by postavení šlo místo věží i s dámou.
Děkuji, maličkost.
Jen jsem strkal koně tam kam se děcka učej, že se stavět nemají, střelcům jsem také nedal moc dlouhé výlety a pěšáci i kingové mi už nějak vyšli sami (5-6 minut). A ta symetrie mne napadla od počátku, jako jednodušší. Když nenapadá bílý, pak nenapadá ani černý.
já zase symetricky a různopoláci, také 26
bílý Kc1, Sh4, Sh5, Jg1, Jh1, P a3, c5, d5, e5, f5, g2, h2, h7
a černý přesně symetricky(křížem): Kf8....Ja8, Jb8......atd.
27 muselo býti 26 + věž a to (asi určitě) nelze.
Pak jsem postavil za 5 minut způsobem "pokus - omyl" 26
a je to:
- symetrické
- různoplolní střelci
Ta věž nepůjde (asi nikdy) jako 27. figura.
To Ján Markoš
smazal jsem původní dotaz, zeptám se konkrétně:
Pokud by chtěl někdo zkoumat nebo sestrojit prográmek, tak potřeba vyjasnit zadání.
Dobrá, figurky téže barvy se vzájemně napadají. Známe všichni od mala úlohu 8 dam, aby žádná nebyla napadená (a také nemají 8 barev). Potud Markiho úloha pochopitelná.
Jedna sada je bílé a černé. V tomto řešení je úplně jedno, mohu udělat 13 bílých a 13 černých a bude to vycházet stejně.
Ale teď ten oříšek. Kdyby se hledala jiná postavení (o 26) nebo to o 27.
Černé pěšce nemohu postavit na e5 a d4, na e5 a d4 nemohu postavit ani bílé pěšce.
Mohu ale postavit bílého pěšce na e5 a černého na d4 (?) Pokud ano (a já myslím, že určitě), pak je nutné stanovit, zda jednou sadou je myšleno 16 bílých a 16 černých figur.
Třeba se najde, když se smí udělat 9 bílých pěšců a 7 černých, že vychází větší počet figur.
Možná jen zveřejněné řešení je autorem graficky pro jednoduchost (něchtěl se přebarvovat s polovinou figur), s tím, že je to u něj jedno.
Avšak povinnost "jedné sady 16b+16č právě kvůli pěšcům může hrát roli.
Znova a lépe: Zde. (https://s24.postimg.org/9264zsxet/26kamenu.png)
Bonusovou otázku jsem si vyřešil, pěkný oříšek. Nyní snad už nevadí, když řešení prozradím: http://tinypic.com/r/2ns75o3/9 . Díky za hezkou hádanku!
David a Bolek mě hned po ránu rozesmáli. Díky :-)
A v kalendáriu pochovejte Dvoreckého :-(
Čas je napsaný v článku.
Docela by mě zajímalo, jak dlouho tady ještě bude probíhat reklamní kampaň pana Markoše. Kdykoliv otevřu server, je tady reklama na páně Markošovu knihu. To je skoro jak kult osobnosti.
K bonusové úloze má dobrou poznámku Jaroslav Hájek: Pokud se kameny nemají napadat, tak je bonusová úloha triviální, řešením je třeba základní pozice bez dam a věží. Zajímavější by úloha byla, kdyby se kameny neměly ani napadat, ani krýt.
U té první pozice si troufnu tvrdit, že bílý bez ohledu na převahu dvou pěšců nevyhraje. Nemá jak, jeho figury jsou příliš svázané a ani tři spojení volní pěšci na dámském křídle sami výhru nevybojují. Ale jestli je to remíza, nebo jestli černý vynuceně vyhraje, to fakt netuším. Koukal jsem, že v partii černý vyhrál, ale soupeř možná mohl hrát lépe.