St. Louis, město šachu zaslíbené

11.06.2015 07:00 | ostatní-články

Milí čtenáři novoborského, ozývám se Vám z USA, kde již několik let studuji a hraji šachy. Konečně jsem se (po 3 letech) dostala k tomu, abych trochu popsala, co dělám, kde jsem a jak žiji.

Omlouvám se Bolkovi, který mě o článek požádal, že tak činím až nyní :). Nacházím se nyní v St. Louis ve státě  Missouri a jsem hrozně ráda, že toto šachové město mohu více poznat. St. Louis získává velkou popularitu a svou činností začíná ovlivňovat celý šachový svět, a to díky činnosti a akcím v „Šachovém klubu a Scholastickém centru St. Louis“. 

Krátce bych se nejdříve zmínila o sobě. V prosinci 2015 jsem po 3 letech studia zakončila cum laude bakalářské studium na texaské univerzitě v Brownsvillu. Studium mě bavilo a i proto jsem následně využila nabídky stipendia od Susan Polgar a v lednu 2015 jsem začala studovat na univerzitě Webster, která se nachází v právě již zmíněném St. Louis.

Jsem tedy součástí univerzitního šachového programu SPICE (Susan Polgar Institute of Chess Excellence). O SPICE by se toho mohlo napsat spoustu; tento program letos oslavil pátý titul nejprestižnějšího univerzitního přeboru, každoročně vítá špičkové šachové velmistry, a i lokálně popularizuje šachy a věnuje se dětem a mládeži. Velice si vážím, že mohu být součástí profesionálního a kolegiálního SPICE týmu. Tento článek ale bude hlavně o St. Louis, hlavním šachovém městě ve Spojených Státech.


Turnaje konané v St. Louis

Šachový klub St. Louis je v pamětích šachistů hlavně díky dvěma ročníkům Sinquelfield Cupu, velmistrovskému zápasu Aronian vs. Carlsen, a poté zápasu legend Kasparov vs. Short. Světově sledované jsou velice prestižní přebory Ameriky v kategoriích mužů, žen a juniorů. Avšak to zdaleka nejsou všechny turnaje, které klub pořádá. Během roku se zde konají open turnaje, uzavřené IM a GM turnaje, dětské turnaje, bleskové turnaje, a funguje tu i klubová liga, které se účastní jak začínající nováčci, tak i velmistři.

V prvním ročníku Sinquelfield Cupu v roce 2013 zvítězil Magnus Carlsen před Nakamurou, Aronianem, a Kamskym.


Jak je zvykem u Šachového a Scholastického centra v St. Louis, každá nadcházející akce má za cíl být vylepšením té předešlé. Proto se organizátoři rozhodli pro rozšíření hráčského pole pro nadcházející Sinquefield Cup 2014 na šest účastníků.


Turnajovou trofej si v roce 2014 odvezl famózní Fabiano Caruana, který svou hrou ohromil celý šachový svět. Někteří hodnotí jeho výkon 8,5/10 a performance 3098 jako pravděpodobně nejlepší v historii. Magnus Carlsen výkon Caruany vtipně okomentoval jako depresivní. Na fotce je vítěz společně s Jeanne a Rexem Sinquefieldovými a starostou města St. Louis Francisem G. Slayem.


Samostatnou akcí byl zápas Aronian vs. Nakamura, který se konal v listopadu 2014 a zahrnoval 4 klasické partie a 16 bleskových partií. Vítězem se stal domácí Hikaru Nakamura díky přesnější hře v bleskovém šachu (Klasický šach 2-2, bleskový šach 5.5-6.5).


Letos v dubnu byl pro šachové fanoušky uspořádán „Zápas legend“, kde Garry Kasparov poměřil síly s Nigelem Shortem ve stylu 2 rapid partií a 8 bleskových partií. V zápase až překvapivě dominoval mistr světa Garry Kasparov a výsledkem 8.5-1.5 nekompromisně zvítězil.

Jak vlastně vypadá Šachový klub a Scholastické centrum v St. Louis?

Takto prázdno je kolem šachového klubu jen za časného rána (foto: Daniel_Rensch).

A takto v průběhu dne až do 22 hodiny večer. Návštěvníci mají možnost hrát uvnitř anebo si zadarmo vypůjčit šachový set a hrát partie venku.

Přízemí


Přední část přízemí tvoří recepce, kde Vás vždy přivítají dva milí zaměstnanci klubu a poradí s přihlášením do klubu, na turnaje, a s mnohým dalším.


Střední část přízemí funguje jako hrací prostor, obchod se suvenýry, a všechny televize uvnitř přenášejí konané akce live a nebo non-stop bleskové partie hrané live na šachovém serveru ICC. V poslední části se pak nachází kanceláře a toalety.

 

1. Patro

První patro je hlavní částí klubu pro turnajové hraní. Skládá se z dvou stejně velkých křídel a jedné společenské místnosti; ta slouží jako prostor pro meetingy vedení klubu a pro ty nejprestižnější šachové turnaje které nepotřebují mnoho šachovnic.

Americký přebor žen se pravidelně koná v levém křídle.

Přebor mužů se naopak hraje na křídle pravém

Obě křídla jsou uličkou propojená a tak v době turnajů lehce přístupná. Jinak zda má toto rozdělení stran nějaký hlubší důvod? Netuším, pravděpodobně jde pouze o setrvání rozestavení z předchozích šampionátů.

Poslední místnost na prvním patře je ta společenská, která působí velice reprezentativně. I mojí sestře Kamile se v ní líbilo :).

Suterénní část klubu

Nedílnou částí šachové klubu je suterén domu. Ten dříve sloužil jako šachová knihovna, větší přednáškový sál, a IT prostor. Během špičkových turnajů se pak část přednáškového sálu proměňovala v televizní studio a produkční místnost. Letos bylo toto patro nově zmodernizováno a vytváří tak mimořádné podmínky pro televizní produkci a přenos šachových turnajů.

Fotka celého produkčního týmu, který má na starosti veškerý přenos šachových utkání a komentářů.


Kdo sleduje některé přenosy, tak již pozná tváře nejznámějších a nejčastějších komentátorů :). Zde vidíme WGM Jennifer Shahade, vítězku nejen amerického přeboru žen v šachu, ale i několika velkolepých turnajů v karetní hře poker. Například v prosinci 2014 zvítězila v Praze v turnaji Tonybet Open Face Chinese World Championship.

GM Yasser Seirawan je šachová legenda, která se mimo jiné může pyšnit ziskem čtyř titulů mistra USA, titulem juniorského mistra světa, dále dvanácti letou praxí hlavního editora šachového magazínu Inside Chess, autorstvím několika vynikajících šachových knih, a dále také nově vzniklou odvětví šachu nazývající se Seirawan Chess (2007).


(zdroj: Internet seirawan chess)

Seirawan šachy dodržují většinu normálních šachových pravidel. Mají však extra dvě figurky: slona, který chodí jako věž a kůň a jestřába, který chodí jako střelec a kůň. Tyto figurky můžete jednou postavit na svoji základní řadu a partie pak pokračuje jako normální šachy. Yasser Seirawan mě do této hry zasvětil a musím se přiznat, že je velice náročná a člověk se rychle unaví. Po několika partiích, co jsem s Yasser sehrála, jsem si uvědomila, že s ním mám jediné šance na rovnou hru, když tyto figurky rychle vyměním a hraji normální šachy :).


Druhou část studia si plně nárokuje vtipný a velice zábavný GM Maurice Ashley. Jeho online přenos a přístup k analýzám je tak poutavý, že i po skončení svých partií na šampionátu USA pokračujeme se šachovou tématikou a sledujeme přenos z místa dění anebo hotelového pokoje. Maurice Ashley je znám nejen jako první afroamerický velmistr, ale také jako zakladatel šachového centra v Harlemu, NY, motivační řečník, a organizátor Millionaire Open, nejdražšího šachového Open turnaje v historii. Několikrát jsem měla možnost si s Mauricem neformálně popovídat a je to velmi sympatický a milý člověk.

Co ještě patří k Šachovému klub a Scholastické centrum v St. Louis?


Šachová síň slávy se nachází ihned přes ulici tamějšího Šachového klubu a Scholastického centra. Čtyřmetrová dřevěná socha šachového krále, držitelka Guinessova rekordu pro nejvyšší šachovou figurka na světě, upozorňuje na důležitost tohoto místa. V budově šachové síně slávy jsou trvale umístěné cenné šachové artefakty a dále tam pravidelně probíhají výstavy a různé show s šachovou tématikou.


V době Sinquefield Cupu 2014 byla prezentována show s názvem Hořící šachovnice. Na fotce můžete rozeznat Magnuse Carlsena anebo zády sedícího Levona Aroniana a Veselina Topalova.

Novinkou letošního roku byla koupě a zmodernizování sousední restaurace Lester’s, která se přejmenovala na Kingside Diner, neboli Restaurace Královského Křídla. Tato restaurace je průchozí k šachovému klubu a uvnitř je několik monitorů, které vysílají jak normální televizní programy, tak i partie z již zmiňovaného šachového serveru ICC.



Jak vznikl Šachový klub a Scholastické centrum v St. Louis?

Zakladatelem šachového klubu a školního centra v St. Louis a hlavní sponzor veškerého dění je Rex Sinquefield. Tento multimilionář v důchodu je v Americe znám jako významný ekonom a filantrop, který ovlivňuje kulturní a polické dění v St. Louis. Je členem hlavních kulturních a uměleckých komisí a společně se svoji Sinquefield Charitable se zaměřuje na výchovu a mimoškolní aktivity mládeže.

(foto: Lee Fang)

On sám často připomíná vtipnou příhodu, když v roce 2007 přišel za manželkou a zeptal se „Co říkáš na nápad založit šachový klub?“ a ona odpověděla „Tak to nebude asi moc drahé.“ (Určitě si představovala, že se zakoupí čtyři soupravy šachovnic a je to hotové.)


Jeho manželka Jeanne Sinquefield je také velice prominentní dámou která až to roku 2005 zastávala funkci na ministerstvu obchodu jako vice prezident pro burzovní obchod. Na rozdíl od manžela, jejím hlavní koníčkem nejsou šachy ale hudba. Jeanne Sinquefield je členkou čtyř orchestrů a z velké části finančně podporuje hudební dění v St. Louis.

     

Proč si šachoví fanoušci i hráči oblíbili tento klub?

Fanoušci mají nejen možnost denně trénovat a hrát v klubu, ale tak mohou být doslova na dosah top hráčům a sledovat jejich partie, pokládat otázky při následující analýze, nebo i získat jejich autogram či společnou fotku.

Levon Aronian jedné z jeho dohraných partií Sinquefield Cupu.

Autogramiáda je součástí každé prestižní akce.

Ne všude si člověk může udělat selfie s mistrem světe Magnusem Carlsenem.

Turnaje hrané v St. Louis si všichni hráči vždy pochvalují a těší se na pozvání na další ročníky, ať se jedná o top hráče světa nebo i mnohem slabší hráče. Myslím, že hlavním důvodem spokojenosti je velká profesionalita při pořádání turnaje, dobré podmínky pro hráče, krásné inspirativní místnosti pro hraní a v neposlední řadě i perfektní atmosféra pro šachový boj.



Město St. Louis se pravidelně zajímá o šachové dění a přímý přenos do televize pravidelně zajišťuje sportovní redaktorka Terry Schaefer.


I já jsem měla tu čest jít před letošním šampionátem do televize a společně s Annou Sharevich a Rayem Robsonem popsat, jak se cítí místní hráči před tak důležitým turnajem.


Letos měli fanoušci možnost koupit si kartičky hráčů a nechat si je podepsat. Bylo běžné, že se hráč i po prohrané partii dostavil do šachového studia, poskytl rozhovor pro místní televizi, nebo se podepsal fanouškům.

(foto: Eric Rosen)

Doufám, že se Vám prohlídka Šachového klubu a Scholastického centra v St. Louis líbila. Pokud se najde čas a finance, určitě bych doporučila toto výjimečné šachové město navštívit v době nějakého prestižního turnaje. Mohu být při návštěvě nápomocná.


Moc Vám děkuji za fandění a podporu na turnajích.

S pozdravem a přáním všeho dobrého,
Kateřina Němcová

29x 7606x
Fotogalerie
Komentáře (29) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Kateřina Němcová
2Marhula: Nevím co bude... Nerada bych teď spekulovala. Každopádně souhlasím, že je potřeba aby se dávalo více možností dívkám; jejich hře a trénování.
+0 /-0 | 20.06.2015 01:55

raflar
+0 /-0 | 13.06.2015 22:33

Marhula

V posledním díle všachu-13.6.- IM Konopka litoval,že nemá náhradu za GM K. Němcovou- vy se někdy vrátíte hrát za česko nebo nikoliv- děkuji.

+0 /-0 | 13.06.2015 21:07

Kateřina Němcová
Jsem moc ráda za Vaše milé přání, komentáře a gratulace. Jestli to tak půjde vždycky, troufnu si napsat těch článků i více :). 2 jaroslavsysel: Šachový klub je zároveň i scholastickým centrem jelikož spolupracuje s velkým množstvím škol a komunitních center kde učí šachy více jak 4,000 dětí. Rex Sinquefield se soustředí na navyšování tohoto čísla. 2matman: Časově jsme pár hodin pozadu a tak vina bude spíše na mé straně. Omlouvám se za překlepy, třeba je bolek časem opraví :). 2Zmestabileho: Popularita šachu v USA opravdu značně stoupá. Jde to vidět nejen na velkém rozšíření šachových programů na univerzitách, ale taky na zájmu rodičů, kteří posílají děti do šachových kroužků a školních programů. Většina z nich neplánuje vychovat velmistra, ale připravit ratolest na úspěšnou akademickou budoucnost. Dále by se měla zmínit i činnost a mediální úspěšnost Magnuse Carlsena, který pravidelně cestuje do USA a propaguje šachy. 2Slušný anonym: Nejspíše budete mít pravdu. Děkuji za dobrý postřeh. :)
+0 /-0 | 13.06.2015 06:36

Pavel Ch

Odbočím, dnes 16:15 on-line z MČR družstev ml. žáků. Stránky

+0 /-0 | 12.06.2015 10:06

strelec

re matman: proč o rok napřed? 

+0 /-0 | 12.06.2015 09:57

matman

V Americe jsou o rok napřed, inu velmoc cool ("V prosinci 2015 jsem po 3 letech studia zakončila cum laude bakalářské studium..."). @ jack01: ...sofistikovaná... no

+0 /-0 | 12.06.2015 07:33

pawel

"To musí být nádherné", potichu se zasní důchodkyně sedící na lavičce v parku po přečtení článku. Na kolenech rozstřesenýma rukama přidržuje tablet, dárek od pravnoučat. Oči jí zvlhnou a kapka pomalu stéká na displej. "Nádherné.....skoro jako u nás.......u nás, za první republiky".

+0 /-0 | 11.06.2015 22:23

jack01

Milá Katko

Po přečtení Tvého článku mi nezbývá nic jiného jen zavřít oči a snít...Sedím na terase u malého stolku vedle proslulého klubu a se svým šachovým spoluhráčem při pohledu na šachovnici,hloubavě zkoumáme to,co jiní již dávno vytvořilii a my v tom hledáme vědu.Právě jsme rozehráli francouzské zahájení,tak příznačné pro toto nádherné město.A hned se klade sofystikovaná otázka,přetáhnout e5 a vyzkoušet si starého dobrého Nimcoviče,po přípravě s výpadem pěšce na b4,anebo uvolněně a symetricky se dopracovat po boji k remíze po výměně,anebo neposedného jezdce postavit na to dobré políčko a sousředit se na královské křídlo a slabinku na e6,to je teda věda....Ćas běží,paprsky zletého slunce nám pronikají pod kůži,rty si chladíme výbornou skotskou a kousek vedle hrají úžasný jazz.Děkuji Ti za ten sen....

+0 /-0 | 11.06.2015 19:41

Venuše Souralová

American chess dream. Perfektní článek, díky za něj!

+0 /-0 | 11.06.2015 17:45

Pavel Kirs

Vynikající článek. Děkuji a přeji hodně štěstí.

+0 /-0 | 11.06.2015 15:24

ofca
jar.sysel; nesmite věřit všemu, co vam media jisteho vlivneho dementniho slovaka napiši, Gates sa?ozřejmě nepomaha, v Africe to v současnosti ani nejde. Jeho penize jdou na podporu totality a bidy. Kdyby tady něco vzniklo, nebudu tomu věřit, nakonec by se to ukazalo coby tunel a prani šp
+0 /-0 | 11.06.2015 15:16

jaroslavsysel
to ofca: podle meho nazoru se nejedna o vlastenectvi, ale mit radost, ze ostatni maji radost...filantrop podle meho nazoru nezna hranice a muze podporovat vse, co je podle jeho nazoru krasne a uzitecne. Filantrop dale podle meho nazoru neni osobni a za sto let bude v knihach, ze nejaky Rex se zaslouzil o renesanci sachu v USA.Cim jsem starsi, tak tim vice chapu Billa Gatese, ze to vsechno rozdava...
+0 /-0 | 11.06.2015 14:52

sisoj

Chess club STL:

- pro mě Šachový ráj, pro mou manželku Peklo!:)

+0 /-0 | 11.06.2015 14:21

ofca
Kež by se našel bohaty sponzor i u nas, to myslite važně? Vynecham že tady jsou chamtivci zbohatli na podvodech v privatizacich, i kdyby tu byli hrdi vlastenci, kteři něco dokazali a radi přispěji, na co jako? Na desetitahove remizy, linou mladež, byvale kriminalniky?
+0 /-0 | 11.06.2015 13:43

JD

yes dobrý článek , a inspirace pro české filantropy .

+0 /-0 | 11.06.2015 13:03

reuben
Veľmi pekný článok aj fotografie, ďakujem.
+0 /-0 | 11.06.2015 12:55

jaroslavsysel
Krasa! Nejvic me potesila posledni veta a - snad nejen ja - Vas beru za slovo...Byl jsem tam na stredniv r. 98 a tehdy hlavni sachove mesto Ameriky bylo Chicago. Jinak intuitivne pocitam s tim, ze pristi rok se tam bude hrat MS a letadlem tam budu jako na koni..... Ten Rex Sinquefild musi byt hrozne inspirativni clovek. Jiz jsem jednou psal, ze otazka nestoji nic a kolik miliardaru v CR vi, ze existuje nejaky klub v St. Louis. Tipl bych si, ze zadny. Mozna to bude troufale, ale mohl by vzniknout osobni dopis adresovany nejbohatsim lidem v CR, aby nekdo z nich zalozil neco podobneho ? Postovne bych zaplatil...Ten Rex v podstate neni zadny sachista (Maurice si jednou delal srandu, zda umi dat mat vezi). Nejvetsi touhou cloveka je dobyvat vesmir, ale krome toho existuje i spousta dalsich veci, o kterych filantrop Rex urcite vi... Napriklad uznani od ostatnich, ze delam neco pro jine.. PS Scholasticke mi pripada prilis stredoveke a pokud je tu nejaky prekladatel, tak souhlasil by se mnou, ze mozna lepsi by byl termin Sachove a akademicke centrum?
+0 /-0 | 11.06.2015 12:42

Carlos

Hodně štěstí a nejen v šachu Kateřino!

A gratulace k výkonu a bronzu na šampionátu USA.smiley

+0 /-0 | 11.06.2015 11:59

IMEI

Pěkný článek, kvalitní fotky, dík hats off

+0 /-0 | 11.06.2015 11:58

Zmestabileho

Mně hlavně fascinuje ta fotka a tvrzení, jak je v klubu pravidelně plno během dne až do 22. hodiny večerní. Opravdu existuje taková silná šachová komunita - navíc ještě v Americe? Nechce se mi tomu věřit, (třeba v Arménii bych to očekával více), ale jak vidím - tak asi ano. Celkově to na mě působí tak, že v Americe stoupá popularita šachu - a pokud by se tam třeba objevil nějaký nový Fischer, byl by právě tam top celebritou, i v té dnešní uspěchané době, pro niž je amerika synonymem, a která dlouhému vysedávání u šachu nepřeje.

+0 /-0 | 11.06.2015 11:18

bohouš z buše

Ale založit šachový klub není moc drahé ani u nás ;-)

+0 /-0 | 11.06.2015 10:44

Marek Vokáč

Škoda, že nejsem multimilionář. Měli by konkurenci. Tak aspoň poprosím o pár dalších motivačních článků pro naši mládež, dcerunko.yeshats off

+0 /-0 | 11.06.2015 10:35

jaroslavsysel
Ted jsem v praci, ale hned jak prijdu domu, tak si to prectu. Vypada to velmi dobre!
+0 /-0 | 11.06.2015 10:25

Kořenka

To je krásné!!! Úplný šachový sen shaking hands, už vím, kam se musím v životě ještě podívat hats off.

+0 /-0 | 11.06.2015 10:14

m.m
Velmi pekny clanok. Ja ich prenosy pravidelne sledujem, toto bola super exkurzia.
+0 /-0 | 11.06.2015 08:42

Lubino

Kačenka je stejně pořád ještě naše.

+0 /-0 | 11.06.2015 08:21

kiklos

Děkuji Kateřino, pěkná prohlídka. Přeji Vám plno prožité radosti nejen ze šachů.

+0 /-0 | 11.06.2015 08:08

Slušný anonym

"Americký přebor žen se pravidelně koná v levém křídle."

To je pochopitelné - dámy hrajou na dámském křídle! (Aspoň z pohledu bílého.)

Děkuju za zajímavý článek s pěknými fotkami a přeju Vám hodně štěstí ve studiu i za šachovnicí!

+0 /-0 | 11.06.2015 08:03