Sedm bodů stačilo

11.05.2015 06:00 | Nakhchivan Open 2015

Sedmý nasazený Eltaj Safarli se vypořádal nejlépe s nástrahami závěrečných kol Nakhchivan openu 2015 a stanul tak na stupínek nejvyšší. Druhé místo s horším pomocným hodnocením bere Gadir Guseinov.

Turnaj v Nakhchivanu (česky Nachičevan) jsme opouštěli po šestém kole, kdy byla ve vedení dvojice Pantsulaia – Safarli. Oba pětibodoví hráči v sedmém kole remizovali a z početnější skupiny pronásledovatelů dokázal zvítězit pouze Pouya Idani, který se jako jediný dotáhl na tuto dvojičku.

Souboj celkově druhého s prvním skončil v sedmém kole remízou (zdroj: web turnaje)

Ani osmé kolo tajenku celkového pořadí výrazněji nerozluštilo, na prvních dvou šachovnicích se body dělily a to byl opět signál pro opozdilce, kteří dostali šanci dotáhnout se do boje o čelo. Na tuto výzvu zareagoval Tiviakov a Guseinov, přičemž právě tito dva se v posledním kole utkali na první šachovnici. Guseinov v této partii zúročil bílé figury a skvělým finišem se vyšvihl na druhé místo. Před sebe pustil pouze Safarliho, který vyhrál na dvojce a jeho větší průměrný rating soupeřů mu zajistil zlato. Bronz právem vybojoval Pantsulaia, který jako jediný dosáhl na 6,5 bodů.

V turnaji se příliš nedařilo nejvýše nasazeným hráčům, jejichž rating přesahuje hodnotu 2700 bodů. Bacrot a také Kasimdžanov skončili na konci první desítky. Těsně za nimi turnaj zakončila nejlepší žena Hou Yifan.

Nasazená jednička Kasimdžanov sice v turnaji neprohrál, přesto po výsledku +3 odepisuje 11 bodů z ratingu. (zdroj: web turnaje)