Ve stínu Fischera. Pozapomenutý šachový génius Reshevsky by měl 110 let

26.11.2021 05:30 | Historie

Roku 1911 se v Ozorkówě v dnešním Polsku narodila budoucí šachová hvězda Samuel Reshevsky. Osminásobný šampion USA a jeden z předních amerických hráčů 20. století, jenž se však nikdy nestal mistrem světa, by dnes oslavil 110 let.

Reshevsky byl považován za zázračné dítě. Naučil se hrát šachy v pouhých 4 letech a v roce 1920, kdy se s ním rodiče po první světové válce přestěhovali do USA, měl již takovou sílu, že dokázal přehrávat mnohé zkušené hráče a odehrávat simultánní exhibice. Památná je zvláště pařížská simultánka z roku 1920, jejíž průběh byl zvěčněn na ikonickém snímku. Osmiletý Reshevsky a proti němu dvacet viditelně zkušených šachistů. Mezi nimi byli jedni z nejlepších francouzských hráčů, jeden se prý chlubil tím, že remizoval s Capablancou. Malé dítě však nedalo šanci ani jednomu z nich.


V prvních letech Reshevsky ani nechodil do školy, kvůli čemuž jeho rodiče skončili u Manhattanského soudu pro zanedbání povinné péče. Mezi roky 1924 – 1931 se turnajového šachu téměř zcela vzdal ve prospěch studia. Prakticky nikdy se nestal plně profesionálním šachistou, povoláním byl účetní.

Jeho turnajové úspěchy však přesto byly obrovské. Osmkrát zvítězil na mistrovství USA, přičemž mezi roky 1936 až 1942 této soutěži naprosto dominoval a zaznamenal zde i památnou sérii 75 partií bez jediné porážky. Úspěšný byl i na mezinárodních akcích, z toho byl pozván na turnaj AVRO 1938 i turnaj o mistra světa z roku 1948 (kde triumfoval Botvinnik). Roku 1950 se stal velmistrem.

Celkem pětkrát se zúčastnil Turnaje kandidátů, avšak nikdy se mu nepodařilo jej ovládnout. Na Turnaji kandidátů v roce 1953 byl ve skvělé formě a pohyboval se v čele tabulky. Sovětští hráči však byli před koncem turnaje nejspíše instruováni, aby s pozdějším šampionem Smyslovem uzavřeli rychlé domluvené remízy, a turnaj tak Reshevsky nemohl vyhrát.

Koncem 50. let vyšla v USA nová mladá šachová hvězda jménem Bobby Fischer, který americkou šachovou scénu následně na dlouhou dobu zcela opanoval, a Reshevsky byl kvůli tomu značně upozaděn. Mezi oběma šachisty – hlavně však ze strany Reshevského – panovala v následujících letech značná rivalita, ať už šlo o neslavně ukončený vzájemný zápas v roce 1961 či odmítnutí reprezentovat USA na nižší desce za Fischerem (za jeden tým na šachové olympiádě hráli až v roce 1970). Sám Reshevsky prý jednou prohlásil, že by se na turnaji „spokojil s devatenáctým místem – pokud by Fischer skončil dvacátý!“

S Reshevským jsou často spojovány dvě partie. Zaprvé léčka v sicilské obraně, do níž se chytil právě v partii s Fischerem, zadruhé švindl století – partie s Larry Evansem, jenž v na první pohled beznadějné pozici objevil jedinečnou patovou záchranu. Následující partie, kterou sehrál Reshevsky opět proti Evansovi, naproti tomu ukazuje jeho šachovou fantazii a techniku. Evans zde tentokrát tolik štěstí neměl a byl brilantně přehrán.

-
. kolo -

Reshevsky zemřel 4. dubna 1992, bylo mu 80 let. Za svou dlouhou šachovou kariéru hrál se všemi mistry světa od Laskera po Karpova a zanechal šachovému světu mnoho podnětných partií.

autorem článku je pan Jan Válek. 


Zdroje obrázků:

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Samuel_Reshevsky_1964.jpg

https://en.wikipedia.org/wiki/File:Samuel_Reshevsky_versus_the_World.JPG

1x 5306x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
xdavx x

hezke (y)

+0 /-0 | 26.11.2021 11:56