Šachové partie nejen u obyčejného stolu

26.11.2015 07:00 | ostatní-články

O zvýšení popularity šachu mezi laickou veřejností se snaží nejedna šachová společnost či sdružení. Přeci jen je vcelku složité nalákat nezainteresované diváky a zejména všeobecně neaktivní mládež na partie ve hře, které často pramálo rozumí.

Jaká jsou tedy nejnovější lákadla pro všeobecné publikum vedoucí k zatraktivnění královské strategické hry? A jakými netradičními prvky lze šachy oživit?

Ve zdravém těle zdravý boxerský duch

Nejpodivnější spojení dvou sportovních odvětví přináší šachbox, hra založená na kombinaci intelektu a strategie šachové partie s fyzickou a taktickou bitvou v boxerském ringu. Utkání jsou jedenáctikolová, kdy se střídavě hrají čtyřminutová kola rapid šachu s limitem 12 minut a tříminutová kola v boxerském ringu. Zdá se vám to být zvláštní kombinací? Pak vězte, že od roku 1992, kdy se hrály první zápasy pod taktovkou nizozemského průkopníka Iepa Rubingha, vznikly národní svazy šachboxerů či světová organizace, která všechny členy zastřešuje.

zdroj: commons.wikimedia.org

Velkou oblibu si tento sport našel zejména v Indii a Iránu, ovšem pozadu nezůstávají ani Rusové, Američané či z evropských států Italové, Finové, Němci a obzvláště pak Angličané. A jak tedy v této zvláštní kombinaci sportů zvítězit? De facto kteroukoliv možností, která určuje vítěze v samostatných disciplínách – od brutálního K. O., přes rozhodnutí rozhodčího, vypršení časového limitu či vzdání soupeře až po nejelegantnější šach mat. V tomto sportu si tedy kousek sebe najdou jak stratégové, tak rváči. Atmosféru šachboxu nejlépe nasajete zhlédnutím krátké ukázky.

Je libo vložit do šachů prvek náhody?

Ač se šachy tradičně řadí mezi logické a strategické hry, kdy vlastní myšlení a předvídavost tahů soupeře rozhoduje o vítězi a poraženém, objevila se nová herní disciplína, který boří všechny zažité mýty o lecjakých taktikách této hry. Letos se totiž konal druhý ročník mezinárodního šachového turnaje PokerStars Isle of Man. Na něm se kromě jiného v klasické simultánní hře představila britská šachová jednička Michael Adams, který si velmi úspěšně poradil se 17 z 18 soupeřů, kteří po dvou a půl hodinách položili svého krále. Úspěch měl pouze ředitel turnaje Alan Ormsby, který jako jediný uhrál remízu.

Netradiční simultánní hru pak předvedla Jennifer Shahade, která se v utkání s osmi soupeři musela spoléhat také na výsledek rulety. Každý z hráčů totiž jednou během partie mohl požádat o zatočení šachové rulety, která určila figurku, s níž následně simultánka musela táhnout. Výsledkem bylo pět vítězných partií pro Shahade, dvě remízy a pouze jediná prohra.

zdroj: facebook

Brit Adams byl jedním z 37 velmistrů na seznamu hráčů a v hodnocení měl nejvyšší výchozí bodové ohodnocení. K velmistrům se přidalo 27 mezinárodních mistrů a postarali se tak o kvalitní obsazení turnaje. Devítikolový turnaj měl na svém závěru tři sedmibodové hráče, kteří po pomocném hodnocení byli rozřazeni v pořadí první Ind Harikrishna, druhý Francouz Fressinet a třetí Armén Sargissian. Během samotného hlavního turnaje se zároveň konaly také dvě klání pro hráče s nižším bodovým hodnocením a také pokerový turnaj PokerStars UK & Ireland Poker Tour, kde se mimo jiné ukázalo, že úspěch v šachu předpovídá také úspěch v pokeru.

Klasická hra na netradičních místech – horkovzdušný balon

Druhá varianta jak okořenit a divácky zatraktivnit šachy je namísto kombinace s jiným sportem úprava jeho místa konání. Přesně touto cestou se dali organizátoři z Pražské šachové společnosti, kteří v rámci oslav 50 let Balonklubu Praha uspořádali také vzdušný souboj dvou šachových velmistrů Petra Neumana a Martina Petra v rapid šachu. Trasa horkovzdušných balonů mířila od Karlštejna nad Českým Krasem až do nedalekého Hýskova.

zdroj: Pražská šachová společnost

Hodinovou vzduchoplavbu velmistrům zpříjemnila partie, kterou vyhrál Petr Neuman. Na konci akce byli oba hráči ke všeobecnému nadšení povýšeni do šlechtického stavu. Fotogalerie celé prosluněné zářiové soboty je ke zhlédnutí zde.

Cestou necestou – s šachem i vlakem

Necelý měsíc po balónové promenádě s šachovou partií se odehrál další středoevropský turnaj v rapid šachu pod názvem Šachový vlak. Pátý ročník této události se setkal s rekordní účastí 120 hráčů z 19 zemí celého světa. Mezi největší favority se řadili velmistři z Filipín Sadorra, Karlsson ze Švédska Tischbierek z Německa a Slovák Plachetka. Loňský vítěz a australský velmistr Rogers se letošního klání účastnil ze zdravotních důvodů pouze v roli diváka. Do turnaje však kromě těchto profesionálů zasáhli také amatérští hráči, v jejichž žebříčku hodnot konkurovalo exkluzivní vrcholné setkání s hvězdami se samotnou atmosférou tohoto neobvyklého cestovatelského klání.

Pětidenní cesta na trase Praha – Drážďany – Vratislav – Bratislava – Vídeň a opět Praha přinesla výhru zkušeného švédského velmistra Larse Karlssona, který uhrál úctyhodných 10 bodů. Na druhém místě o půl bodu zpět byl Filipínec Sadorra, kterého následoval devítibodový Němec Tischbierek. Slovák Plachetka byl s osmi body až sedmý a nejlepší Čech turnaje byl se sedmi body patnáctý Jaroslav Satranský. Stejný počet bodů, ovšem až 21. příčku uhrál druhý Čech v pořadí Petr Pavlíček, o půl bodu zpět pak byl třetí Čech a dvaadvacátý celkově Ladislav Winkelhöfer. Nejlepší Češkou byla hned v závěsu pětadvacátá Martina Kořenová, která uhrála také 6 a půl bodu.

zdroj: flickr.com

Týmovým výsledkům stejně jako individuální soutěži vévodil celkový vítěz Karlsson, jehož Švédové doplnění o jednoho Američana si soutěž družstev podmanili. Svůj podíl na tom měl také Kare Gillstring, který podal nejlepší hráčský výkon nad svůj rating.

S čím ještě propagace šachů přijde

Je vidět, že šachy se dostávají těmito nevšedními akcemi a sportovními kombinacemi do povědomí široké veřejnosti a obliba hry se šíří do celé populace. Jaké mohou být další kombinovatelné sporty? Kde všude se ještě odehrají šachové partie? Jen kreativita organizátorů do budoucna napoví, jak velký rozmach se tato královská hra dočká ve světě moderních technologií a stresu. Hlavní však bude nepřestat chtít všem dávat mat.


15x 6538x Petr Boleslav
Fotogalerie
Komentáře (15) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Pavel Ch

Ad viktor1111: 104% p.a. (stočtyři% p.a.) jsem spočítal klientovi, že mu jedna rozmáchlá spol. po republice udělal "výhodnou" půjčku. Nechtěl tomu věřit, než jsem mu to rozkreslil.

+0 /-0 | 02.12.2015 10:57

N. Očník
Ha, před 25 lety jsme s kamarádem na gymplu hrávali dvojboj šachy-judo. Já uměl šachy, on judo. V tom byla trochu nevýhoda ... jeho šachy nebolely. A pak tu býval turnaj u nás v klubu v kombinaci šachy-pingpong ... asi tak také před těmi 20 lety :)
+0 /-0 | 02.12.2015 01:02

David Navara

Re JD: Nevím, o jakou reklamu a společnost se jedná, ale mohla by v tom být symbolika:

"Sebereme vám všechno a dáme vám mat!"

(Uznávám, že to není pěkný vtip, ale přemrštěný úrok také není hezký.)

+0 /-0 | 28.11.2015 06:20

Pavel Ch

Re: JD. Již jsem viděl reklamu, máte pravdu, jak jste psal.

Doma na  telku čas nemám, v posilce na páse na obrazovce jsem teď viděl.

Když měla šachovou dámu Komerčka, využil jsem a dala peníze na MČR žen v Ústí. I s tím komentářem, "když máme šachovou figuru, tak jó". Pak dala opakovaně svazu i na MČR mužů,

Jinak, JD, obecně, co se týče lichvářů, tak je zákon výrazně skrouhne příští rok, něco o tom vím.

+0 /-0 | 27.11.2015 23:05

Pavel Ch

Hoďte odkaz.

Možná to není ten případ, ale díky google reklamy vidí šachisté šach. reklamy tam kde tenisté na svých počítačích tenisové míčky. A naopak, kdo hledá půjčky, uvidí třeba na nss o půjčkách, zatímco jiný na tom samé místě reklamu cestovek.

+0 /-0 | 27.11.2015 13:58

JD

Jak se vám líbí propagace šachů v reklamě na největší lichvářskou společnost v ČR?

+0 /-0 | 27.11.2015 13:26

lykan

Taky se hrála partie naslepo při seskoku padákem, figuroval v tom gm Landa.

+0 /-0 | 27.11.2015 07:33

jaroslavsysel
kdyz si laicka verejnost precte, ze Iljumzinov profituje na obchodu s ropou, ktery se tyka ISIS, tak asi k popularite sachu ani sachboxing nepomuze:) uz to je i na CNN...
+0 /-0 | 26.11.2015 22:47

pushtaq
Pokud vím, Tomáš Kulhánek na chessboxing pilně trénuje! Držím pěsti (tedy pouze obrazně).
+0 /-0 | 26.11.2015 22:34

Viktor

Ideální formát by bylo MČR s účastí 2 závodníků splňujících podmínky níže, někde v rámci nějaké větší boxerské akce - takové zpestření večerasmiley.

+0 /-0 | 26.11.2015 16:20

draghard

Co jsem viděl fotky, tak Robert Cvek by měl podle mě šanci na slušné umístění...

+0 /-0 | 26.11.2015 14:19

David Navara

Re Viktor: Předpokládám, že drtivé podání (ruky) je výhodou. :-) Já to hrát rozhodně nechci, ale zajímalo by mě, jakým systémem by se takový turnaj hrál? Jako knock-out?

+0 /-0 | 26.11.2015 13:15

pawel

Re Viktor: Raději upozornění pro mladé, aby špatně nepochopili.

  Byl na mysli box "živý". Ne na compu, kde jste mistry světa.

+0 /-0 | 26.11.2015 12:45

Viktor

Zápas v šachboxu by mě jako promo lákal. Podmínkou účasti je FIDE rating aspoň 1800 a 20 odboxovaných zápasů. Má někdo zájem?smiley 

+0 /-0 | 26.11.2015 12:28