Jak bys shrnul poslední ročník a kdo ho vyhrál?
Minulý ročník 2024 byl především návratem k tradičnímu formátu turnaje.Turnaj vyhrál GM Petr Hába na 8/10 bodů a druhé místo dělilo šest sedmibodových.
Vzpomínáš si na začátky před 22 lety? Co tě tehdy inspirovalo k založení turnaje?
Ve Starém Městě jsme pořádali o letních víkendech turnaj Memoriál Vavřiníka jako dva souběžné uzavřené kandidátské turnaje. Po revoluci turnaj zanikl a nedělo se nic. Přišlo mi to líto a tak jsem se pustil do soukromé akce Fera Vrána OPEN 1992 spolu s uzavřeným velmistrovským turnajem. A protože jsem nezkrachoval, přesvědčil jsem oddílové kolegy že to jde zvládnout i v nových podmínkách a začala tradice FIDE OPENů.
Jaké největší výzvy jsi během těch let musel překonat?
Díky práci skvělých kolegů z klubu, zejména Radima Stuchlého, nikdy žádné zásadní problémy nebyly, vše se lehce vyřešilo.
Co pro tebe tento turnaj znamená z osobního hlediska?
Baví mne organizovat šachové turnaje, ta práce okolo. Samozřejmě si i rád zahraju.
Jak se turnaj změnil za těch 22 let?
Pomineme-li období „modernizace“ turnaje s cílem generovat zisk tak se turnaj v podstatě nezměnil. Zatím nám teda chybí cizinci, ale to se doufám zlepší.
Jaké jsou tvoje plány a cíle pro letošní ročník?
Filozofie turnaje je jasná – turnaj pro lidi. Hrací sál máme pro letošek dobře zajištěný a klimatizovaný s kapacitou 300 hráčů, cenový fond jako vloni, nechceme vysoké ceny, ale spíše ceny v kategoriích aby všichni měli o co bojovat. Bufet levný a bohatý, naše tradiční koláčová receptura bude zachována.
Proč je podle tebe FIDE Open Staré Město jedinečný?
Těch anomálií je dost, myslím, že jsme zatím jediným turnajem, kde se
-s radostí kombinují slevy na už tak nízkém startovném
-hraje klasickým tempem bez přídavku
-hraje na 10 kol
-ceny dělí podle Horta
-dodržuje pitný režim nealko, káva, čaj zdarma
Co tě na organizaci turnaje stále baví?
Spokojení lidé, kteří se k nám vracejí.
Máš nějaké nezapomenutelné zážitky z minulých ročníků?
Nezapomenutelný je právě minulý ročník, kdy jsme se den před turnajem dozvěděli, že krásné sklepní prostory pod kostelem obsadila svatební hostina a my nemáme kde hrát. Náhradní prostory byly obsazené výstavou fotografií, tu jsme museli přestěhovat a pomalu jsme začali chystat stoly, když se rozezněly varhany v kostele nad námi – nedělní ranní kolo a každodenní odpolední kolo kolidovalo s bohoslužbami. Ráno před zahájením turnaje jsme tedy byli na ulici. Tradiční prostory ve Sportovním a kulturním centru byly obsazeny několika akcemi z nichž zásadní byl sobotní metalový koncert. Se dvěma akcemi se nám podařilo dohodnout podmínky spolužití a metalový koncert za pěkného počasí přemístit do vzdálených venkovních prostor areálu „u Osla“ - sledování meteoradaru však ukazovalo příchod bouřkové oblačnosti od západu a … vše nakonec dobře dopadlo, bouřka se v Chřibech o hodinu opozdila a koncert mohl dohrát venku.
Co bys vzkázal šachistům, kteří zvažují účast letos?
Určitě přijeďte, těšíme se na Vás a uděláme vše pro to, aby Vám tu bylo dobře.
Sám jsem hrál ve Staráku mnohokrát. Organizace by vždy na výborné úrovni, koneckonců kdo zná Feru tak ví že to umí. A po rekonstrukci bývalé sokolovny na dnešní Sportovní a kulturní centrum je i hrací místnost jedna z vůbec nejlepších co se týká letních šachových turnajů i v případě extrémních teplot.
Hrálo tam v historii spoustu známých českých šachistů. Bohužel už se tam s některýma nesetkáme, což život přináší. Jako třeba GM Marek Vokáč, IM Lukáš Klíma.
Marek Vokáč zde hrál jeden ze svých posledních turnajů v životě, možná úplně poslední.
A taková malá vzpomínka která se trochu týká i současnosti, i přes svůj tehdy už hodně vážný zdravotní stav hrál Marek v posledním kole tohoto turnaje přes šest hodin a soupeře nakonec udolal.
IM Pavel Zpěvák
Fera je hlavně fajn chlap a šachový gentleman. Ve Starém měste jsem sice tento turnaj nikdy nehrál, ale párkrát jsem se tam byl na turnaj podívat, a párkrát jsem odjíždel, třeba i na druhý den, s opičkou :-) Možná by bylo pěkné zmínit, kdo ve Staráku hrál, byla by to pěkná přehlídka.