Recenze knihy Vlastimila Horta Svět bojovníka

30.12.2023 01:52 | Zprávy

V září v roce 1970 se hrála šachová olympiáda v německém Siegenu. Tato olympiáda měla něco výjimečného, hrál tam totiž Robert James Fischer. Přeháním? Považte, že na zápas mezi SSSR a USA se přišlo podívat na souboj prvních šachovnic více než 3000 lidí!

Tehdy na smrt bledý Bobby prohrál tento souboj s Borisem Spasským. Tím pádem se Boris stal nejlepším hráčem první šachovnice, když uhrál 79,17% bodů, zatímco Bobby měl "jen" 76,9% procent bodů. Třetí byl velký Bent Larsen. Dánský čaroděj, který vyhrával turnaj za turnajem. Boris Spasský za první místo na první šachovnici získal zajímavou cenu, slušivý oblek.

-
. kolo -

Staly se i kuriózní věci. Například slavný Viktor Lvovič Korčnoj prohrál (jen) jednu partii a tím, že... zaspal! Skutečně zaspal a je divné, že mu kapitán (nehrající slavný Paul Keres) nebo spoluhráči nezavolali chvíli po začátku partie na pokoj (to se tehdy mohlo :-) ) Siegen je malé město, takže někteří účastnící spali vyloženě v "poli" jako například Oscar Panno.

Tehdy to dopadlo takto:

Country123456789101112+=Points
1 Soviet Union-22223370427½
2 Hungary2-23381226½
3 Yugoslavia2-2280326
4 United States2-23253324½
5 Czechoslovakia222-1222332623½
6 West Germany-22345222
7 Bulgaria2½32-22334421½
8 Argentina212-345221½
9 East Germany11222-2215519
10 Romania212-217318½
11 Canada½12½22-26317½
12 Spain11112-19116



Všimněte si, že na čtvrtém místě bylo USA a na pátém místě Československo! A za nás hrál tehdy na první šachovnici Vlastimil Hort. Vlastimil na první šachovnici hájil naše barvy proti takovým soupeřům jako Najdorf, Gligorič, Uhlmann, Portisch, Petrosjan a neprohrál ani jednu partii. To byly hvězdy tehdejšího šachového nebe. S tou nejzajímavější sehrál Vlastimil partii 23.9.1970. Tehdy podal ruku Bobbymu Fischerovi, který chtěl každého soupeře zničit. Vlastimil měl černé a zahrál na 1.e4 c6 a rozhořel se tvrdý boj. Bobby hrál svoji velmi oblíbenou královskou indickou v útoku. Fischer se snažil co mu síly snažily. Manévroval a lavíroval,  hrál jednou na dámském křídle, pak na královském, ale Vlastimil držel jako prešovský železobeton. Partie se přerušovala a nyní přišla známá historka. Vlastimil přichází za kolegy se slovy něco jako: "pánové, chci najít remízu".

A ta se našla lehce, však to byl Vlastimil, kdo mohl pomýšlet na "nějakou hru". Nabídku na remízu přes telefon v době přerušení Američané odmítli. A tak Vlastimil druhý den zase čelil Robertu Jamesovi Fischerovi. A byl to Bobby kdo s remízou odcházel nespokojen. Když se ale podíváte dnešníma očima šachového stroje, tak nevím nevím, co by Bobby dělal, kdyby Vlastimil zahrál 51...Sxe1 s 52...Se6. Bílý by měl velké problémy.

A to je, dámy a pánové, Vlastimil Hort. Skvělý šachista, který se dotkl samotných hvězd. Žil a hrál šachy v době největších osobností a také kouzla neznáma a tajemna, které částečně zmizelo příchodem strojů.

Můžeme spekulovat kdo byl nejlepším československým šachistou všech dob. Pro mě je jím pan Hort a těžko ho někdo překoná. Pan Hort byl bojovník, šachy vnímal v plné šíři. Snažil se nejenom kombinovat, hrát pozičně nebo směřovat do koncovky, ale hrát také podle stylu soupeře. To bylo důležité! Proč s útočníkem hrát chaos, když se dá přejít do rovné koncovky. Tam bude sušen jako prádlo v průvanu. A se šmudlou udělat trochu ohňostroje. Pár výbuchů a velcí poziční hráči přehlednou vidle. Tak to chodí.

Šachová chytrost, to je podle mne velké moto Vlastimila Horta. Jde to také vidět ze spoustu partií z knihy Svět bojovníka. 

Je zde v první kapitole rozebráno 38 partií, ve skutečnosti je to ale více. Jak to? Hned první rozebranou partií Vlastimilem Hortem, je partie Antošin x Hort (kde mimochodem velmistr Hort použil Hortův systém :-) ). Jenomže tu samou partii pak rozebírá Jiří Štoček. Na několika stránkách Jirka podává podrobný (hlavně slovní) rozbor. Takže ve skutečnosti je to jedna rozebraná partie nebo dvě? Je to velmi zajímavý systém, kde vidíte rozbor "maestra v letech" a pak předních Česko-Slovenských velmistrů. Kde maestro cítí jasný průběh, jakoby strategickou nit do labyrintu Minotaura, je někdy velký problém z pohledu moderního šachu a naopak. Partie komentují a analyzují takové osobnosti československého šachu jako: NavaraHráčekFtáčnikPlachetkaŠtohlBabulaŠtočekHábaVotavaVeličkaŠimáček a Konopka


Partie jsou hluboce rozebrány, skvělý materiál na učení a pochopení šachu od velkých mistrů šachové hry, ale také od skvělých trenérů. Co více si přát? Je to - podle mě - také jakýsi hold, pocta, panu Hortovi. Mnozí z těchto hráčů s panem Hortem hráli, bojovali a analyzovali. Zažili s ním nejrůznější momenty a příběhy a nejenom za šachovnicí.

Měl jsem také možnost si s panem Hortem popovídat. Byly to silné zážitky, moc rád na to vzpomínám, jak píši v předmluvě knihy, "děkuji pane Horte."

Když jsem přemýšlel co bych mohl napsat do této knihy, rozhodl jsem se udělat něco, co se málokdy vidí, respektive takové téma, na které narazíte málokdy, ale - myslím - je velmi užitečné a zajímavé. A sice: "jak porazit slabšího hráče?"

Určitě hrajete šachy a víte sami, že obzvláště když máte černé figury, je těžké porazit někoho kdo je o třídu či dvě slabší. Jak se to dělá? A právě o tomto je druhá kapitola. Ukazuji různá zahájení za černého - celé partie - jak pan Hort černými přehrával a porážel slabší soupeře. Jedna partie, nemohl jsem odolat, je Bobbyho Fischera, na grünfelda. Ukazuji například grünfelda, benoni, hrocha atd. Je toho více. Ukazuji jak se hraje na výhru černými figurami, jak na to šel Vlastimil Hort, jak porážel slabší soupeře. Kde je ona pověstná šachová chytrost? Chytneme ji jako motýla do síťky nebo se nám bude postupně zjevovat jako ranní paprsky slunce? Pojďte na cestu, budeme kráčet společně. 

Kniha vás poučí, naučíte se toho mnoho, uvidíte jak silně a s jakými soupeři Vlastimil Hort hrál a také jak chytře. A ta chytrost ta je mnohdy klíčem k úspěchu. 


Robert Cvek

Knížku můžete koupit na www.rpsachy.cz 

https://www.rpsachy.cz/vse/knizky/svet-bojovnika-vlastimil-hort/

V balíčku, kde za cenu dvou knih, máte tři knihy

https://www.rpsachy.cz/vse/knizky/balicek-knih-svet-bojovnika-to-se-nehraje-tajna-prisada/

https://www.rpsachy.cz/vse/knizky/balicek-knih-svet-bojovnika-to-se-nehraje-vlny-a-schody/

Knížku koupíte i u Karla Mokrého 

https://www.chessbookshop.com/katalog_detail.asp?ant=False&kodknihy=10831&page=1&id=&ll=cz

I v šachovém obchodě

https://www.sachovyobchod.cz/cz/sachova-kniha-svet-bojovnika-vlastimil-hort

Brzy už i v kamenných obchodech a na největších e-shopech s knihami. 

18x 4616x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (18) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Kamil Mihálik
Super, kniha určite pekná, ale nebudem ju mať asi bohužiaľ. Pokazil sa mi notebook a na Vianoce bude treba mi kúpiť pravdepodobne nový, čo bude dosť veľká položka okolo 500-600 eur. Viac žiadať pod stromček už nič nebudem a neviem, či táto kniha nebude o rok vypredaná... Tento článok bol super a veľa som sa dozvedel...
+0 /-0 | 23.11.2023 09:00

Rubinus
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 05.12.2023 13:52

Magiland

být Vámi, tak to ještě zvážím .. jestli by se nedalo koupit oboje. Ta knížka je totiž fakt skvělá, rozhodně nelituji že jsem ji koupil, Jen se mi nepodařilo schovat si ji až pod stromeček, chtěl jsem v ní jen letmo zalistovat - a začetl jsem se :-))

+2 /-0 | 23.11.2023 09:27

Petr Koutný

Mě se taky obě dvě knížky moc líbí. Mám v pracovně poličku a na ní tří knížky. Pana Jansu - Vlny a schody, Davida Holemáře  - To se nehraje a pana Horta - Svět bojovníka. Všechny jsem četl a když si chci spravit náladu, odpočinout si a třeba být sám, tak si vždy na jednu z nich šáhnu a je mi fajn. 

Opravdu, jsou to krásné knížky. Když jsem řekl, že bude psát knížku David Holemář, tak tomu nikdo nevěřil. Jenomže já jdu do všeho srdcem a rozhodla o všem jedna vteřina. Když jsem se Davida zeptal a tím sem ho neskutečně šokoval, překvapil a možná i probudil , jestli nenapíše knížku měl u mě jednu vteřinu na odpověď. Kdyby váhal, kdyby si nevěřil, kdyby řekl cokoliv jiného než ANO, já řeknu ne. Ale on řekl ANO. V ten okamžik jsem věděl, že ta knížka bude psána srdcem a šli jsme do toho. 

David neskutečně zabral, prožíval tu knížku, nakonec bylo více jak 300 stran a my mazali stránky a když to shrnu, byla to jízda. Ta jedna vteřina rozhodla o tom, že se ta knížka povedla a má opravdu neskutečné ohlasy, recenze a výborně se prodává! 

U pana Horta jsme neváhali ani vteřinu.Jenom tady chci poděkovat za pomoc od ostatních autorů a paní Elišky. I tato knížka má svůj příběh, ale o tom až někdy jindy. Třeba jednou, až budeme psát knížku o RP šachy, pak tam vše bude...

Dnes jsem moc rád za obě dvě knížky, za to že se lidem líbí a že mají skvělé ohlasy! 

Děkuji všem! 

+2 /-0 | 23.11.2023 09:48

vevlad
Myslím si ze nejlepším hráčem všech dob ČSSR -ČR už je GM DN nikdo tolikrát nevyhrál přebor republiky- nikdo se nedostal k hranicí Ela fide 2800 ! GM VH byl rovněž špičkový- geniální hráč myslím si ale že nebyl šachový zabiják.
+2 /-0 | 23.11.2023 20:12

Rubinus

Diskutabilní. V dobách Horta byla větší konkurence. Do roku 68 Kaválek a myslím že oba byli svého času i v TOP 10. Tam DN nikdy nebyl. Hort navíc hrál čf turnaje kandidátů - a kdyby se ve vyhrané pozici "nekochal", nemusel spadnout a mohl hrát proti Portischovi semifinále, případně dokonce s Korčným finále. Úplně bez šancí by možná nebyl, protože by měl možná i nějakou podporu ze SSSR ohledně přípravy, pokud by nějaké jejich analýzy přijal.

+1 /-0 | 23.11.2023 22:35

pawel

Posuzovat, zda byl lepší Aljechin nebo třeba Karpov, je vždy subjektivní hodnocení.

 

 U ne-mistrů světa to trošku jde lépe. Rozhodně ne dle ela, když elo přes 2600 dříve neměl nikdo nebo později jen pár šachistů (5). 

  Vlastimil Hort byl 6. na světě dle ela, David Navara 12.

To je víc vypovídající než výše ela.

 

 Vlastimil Hort byl v bojích o MS mezi poslední osmičkou, kde spadl na čas ve vyhrané rozhodující partii o semifinále. Se započtením Karpova tedy dělil 6.-9. místo v bojích o MS.

   Do desítky aspirující o MS se David nikdy nedostal.
 

Stříbro při první desce olympiády.wink

 

 Přeborník různých republik, to vede těsně David, pan Hort 6 x ČSSR, 3 x SRN.

 

Ale třeba nás David Navara ještě něčím překvapí.


Opilí členové správní rady pivovaru by zvolávali: "Musíte se více snažit, pane správče, pane velmistře, musíte se více snažit...., musíte se více snažit..." (Postřižiny)

 

    Při vší úctě sad k Davidovi Navarovi toto píši.

+4 /-0 | 23.11.2023 20:27

Zmestabileho

Můj názor na knižní produkci zde prezentovanou - svět bojovníka, to se nehraje, a starší vlny a schody - všechno jsou to super věci, tohle nemůže chybět v mojí knihovničce fanouška českého šachu. Budu to mít pod vánočním stromečkem, a jako dárek doporučím.

Mám jen pocit, že ty šachové knížky jsou dnes bohužel úplně mimo současnou realitu šachu, jsou to vzpomínky na to, jaké šachy byly kdysi. Uvítal bych, kdyby se napsala česká šachová knížka o současnosti českého šachu. Jinak je to jen sbírání artefaktů minulosti...

 

  

+4 /-0 | 23.11.2023 10:34

Wir
Nevim jak ostatni knizky, ale To se nehraje od D.Holemare rozhodne neni o tom, jake sachy byly kdysi. Vzdyt obsahuje mnoho komentovanych partii a sachovych prihod, ktere se odehraly letos!, v roce 2023. Pak jsou tam taky mnohe vzpominky, i nato jak se sachy hraly pred r.89. Takze z toho vychazi zajimave srovnani.
+2 /-0 | 23.11.2023 16:56

giocozo
Zmestabileho napsal, že má pocit a ne, že všechny knihy četl. To je rozdíl. Já mám pocit, že knihy nečetl. ;)
+2 /-0 | 23.11.2023 17:21

Rubinus

Tak to jsou ty Sosonkovy knihy také. Četl jsem dvě a někde prolistoval i tu třetí a je to jak výlet do muzea.

+0 /-1 | 23.11.2023 13:35