Rapidy na startu

19.07.2018 10:27 | CZECH OPEN 2018

Středeční den přinesl v ČSOB Pojišťovna areně další porci zajímavých střetnutí. Ve 14 hodin skončil ratingový turnaj RSM CZ Open a zároveň také Flamy Open.

Navečer se zde zahájil prestižní turnaj v rapid šachu Pardubický kraj Open. V rapid šachu se hrají hned tři turnaje, dále to jsou Služby města Pardubic Open a Kontax Open.

V podvečerních hodinách odstartovala trojice turnajů v rapid šachu (G1, G2 a G3). Nejatraktivnějším z nich je turnaj G1, který se hraje jako otevřené MČR pod názvem Pardubický kraj Open. Ve všech třech turnajích se představí celkem 410 hráčů, nejsilněji obsazený je turnaj G1. V něm nastoupí hned 29 velmistrů, 2 velmistryně, 28 mezinárodních mistrů a 2 mezinárodní mistryně v čele se Sergejem Movsesjanem z Arménie a Vitaliyem Bernadskiym z Ukrajiny. Turnaj se hraje tempem 2x15 minut + 10 sekund na tah. V dosavadním průběhu si drží deset šachistů bilanci 3/3, ve skupince nemůže chybět Movsesjan, jenž má rating 2650. V úvodní skupině doposud stoprocentních najdeme také trojici Čechů – velmistry Vojtěcha Pláta a Vítězslava Rašíka, mezinárodního mistra Vojtěcha Zwardoně.

I v turnaji G2 je skupinka hráčů, kteří ve třech kolech ještě nepoznali porážku. Mezi sedmičkou neporažených šachistů je také David Půlpán ze Slatinaň. Turnaj G3 má dokonce jedenáctičlennou skupinu tříbodových hráčů, v níž hrají prim dva domácí hráči. Těmi jsou talentovaný mladík Martin Stoček z 2222 ŠK Polabiny a Tomáš Mikulenka z ŠK Rapid Pardubice. Vyvrcholení všech tří turnajů v rapid šachu přinese čtvrteční odpoledne, po kterém budeme znát celková pořadí.

Ratingový sedmikolový turnaj RSM Infinity Open začal již v minulý týden v pátek, jeho poslední kolo se pak odehrálo ve středu. Tento turnaj byl ve znamení dvojice Viktor Skliarov, Petr Neuman. Po zajímavém průběhu turnaje mezi sebou hráči ve vzájemném souboji remizovali, oba tak získali celkem 6,5 bodu. O vítězství Ukrajince Skliarova rozhodlo nepatrně lepší pomocné hodnocení. Český velmistr Neuman, který byl nasazenou jedničkou, tak obsadil druhé místo. Na třetím místě skončil další ukrajinský mezinárodní mistr Igor Varitski. Skvěle zahrál, a tím pádem získal vynikající čtvrté místo, mladík Lukáš Pavlíček z TJ Štefanydes Polička. Parádním výkonem se také prezentovala gruzinská Ekatarine Pipia, jež se na 5. místě umístila jako nejlepší žena turnaje. Pozice od 4. do 6. místa obsadili mladí hráči, kteří hráli skvěle. I kvůli porážce ve 4. kole od nakonec šestého Ren En Konga z Malajsie se musel až se 7. místem spokojit druhý nasazený ukrajinský velmistr Danylo Shkuran.

Ve středu byl na programu rovněž otevřený superbleskový turnaj Flamy Open, do kterého ve třinácti dvojkolech zasáhlo 57 hráčů z 15 zemí světa. Představili se v něm čtyři velmistři a sedm mezinárodních mistrů. Ve velmi dobře obsazeném turnaji hrála prim ukrajinská dvojice Emil Mirzoev, Vitaliy Bernadskiy. První pozici nakonec vybojoval Mirzoev, jenž skončil druhý v maratónu, druhé místo bral vítěz Fischerových šachů Bernadskiy. Třetí místo obsadil výborně hrající domácí hráč z 2222 ŠK Polabiny Jakub Půlpán. Až se 4. místem se musel spokojit vyhlášený blicař a první nasazený slovenský velmistr Mikuláš Maník.

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách http://www.czechopen.net/.