První Čech v Íránu

02.08.2016 12:09 | Sardaran Cup 2016

Poslední červencovou dekádu se uskutečnil v Islámské republice Írán pátý ročník festivalu o pohár mučedníků: Sardaran Cup.

Konkrétně v hlavním městě provincie Západní Azerbajdžán Urmíja (v azeri Urmíje), které leží v nadmořské výšce kolem 1300 metrů nedaleko stejnojmeného, vysychajícího slaného jezera (nadnáší víc než Mrtvé moře!) poblíž hranic s Irákem, Tureckem, Ázerbajdžánem a Arménií. Tato oblast bývala ve starověku považována za rajskou zahradu a v minulých třech tisíciletích spjata zejména s říší Urartu (jak o tom svědčí mnoho tamních klínopisných památek), s Arménií (pyšní se řadou kostelů, jejichž založení sahá až do doby přijetí křesťanství Arménským královstvím) a s Ázerbajdžánem. Azeri dnes tvoří asi 90 procent necelého milionu obyvatel města a o íránské vládě hovoří relativně otevřeně jako o okupaci. Íránci naopak označují Azeri za tvůrce panujícího chaosu.

Hrací místnost turnaje A

Hlavní turnaj pro hráče s Elem nad 2050 skončil v horních patrech bez větších překvapení. Bezpečně vyhrál první nasazený, tádžický velmistr Farruch Amonatov před legendou íránského šachu Ehsanem Ghaemem Maghamím (oba 7/9 bez prohry), bronz si na Ukrajinu odváží nejlepší z 6½ bodových Andrej Sumec (jenž si navzdory své konstituci dosud myslel, že jeho jméno znamená „ten z města Sume“). Výrazně zaujal třináctiletý Gholami Orimi Mahdi, jenž s Elem 2128 připisuje 127 bodů, prohnal 4 GM + 3 IM a bojoval do posledního kola o medaili. Raketový vzestup šachu (či, chcete-li, šatranže) v Íránu je nepopiratelný fakt.

První dva nasazení Farruch Amonatov a Konstantin Tarlev pózují před turnajovým plakátem

V bleskovém turnaji zvítězil po devíti kolech a osmi hodinách Vignesh NR z Indie (8/9), v dámském turnaji Íránka s arabskými předky a americkým občanstvím Kiana Arab (7½/9).

Organizátoři udělali vše pro to, aby pozvaní hráči na íránský – či spíše ázerbajdžánský – pobyt hned tak nezapomněli. Od organizovaného výjezdu za památkami Urmíje až po napínání do posledních vteřin, zda – a v jaké výši – budou proplaceny slíbené cestovní náklady (například vítěz blicáku je dostal přímo od Maghamího až při přestupu v Teheránu), vráceny pasy a zda vůbec stihneme zpáteční let. Slavnostní zakončení se tak bez předchozího upozornění uskutečnilo na jiné adrese, než kde se hrálo, trvalo úctyhodné 4 hodiny a hráči dostávali svoje pasy a cestovné poněkud chaoticky před i po něm v restauraci, na parkovišti či na letišti. Většina zahraničních účastníků tak dorazila až po plánovaném čase odletu, typicky íránsky to však pohodlně stihli, neboť kvůli slavnostnímu příletu tří vojáků z irácko-íránské války jsme odlétali asi s hodinovým zpožděním. O dobrý konec tohoto thrilleru se z velké části zasloužil neopakovatelný executive director turnaje Arman Aryanejad („vznešený z rodu Árjú“).

Arman Aryanejad

Oba čeští zástupci uhráli ne zcela přesvědčivých 5/9: Tomáš Studnička bez remízy po typickém švýcarském vlnění, pisatel těchto řádků vesměs proti papírově slabším mladým íránským hráčům, jejichž ELO výrazně zaostávalo (jak alespoň pevně doufám) za jejich faktickou výkonností. Radost nám udělalo alespoň ujištění (bez záruky!), že jsme první čeští účastníci šachového turnaje v íránské historii a mně osobně partie s šampiónkou Asie do 16 let.


-
. kolo -

Organizátor: www.azarchess.com

Kompletní výsledky


autor: Pavel Čech
4x 4962x
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Slušný anonym

Děkuju panu Čechovi za pěkný článek z daleké země!

+0 /-0 | 02.08.2016 18:47

Carlos

To Rausis: A jak jste se v Iránu cítil (ortodoxní země, ...)?

 

+0 /-0 | 02.08.2016 18:22

Rausis
Malá oprava: v letech 2006-2007 jsem pracoval v Teheránu pro íránskou šachové federace. Od roku 2007 reprezentuji ČR.
+0 /-0 | 02.08.2016 17:39

Ota Válek

Výprava udatných objevitelů této šachově exotické země připomíná cimrmanovské dobytí Severního pólu. Jenže tam se první Čech jmenoval Němec:)

+0 /-0 | 02.08.2016 15:42