Již tuto sobotu začíná tradiční šachový festival O pohár města Klatov 2015 letos hraný jako UniLEASING Open, přebor ČOS v šachu KP mužů a žen. Šachisté se do města karafiátů sjedou již po třiadvacáté, nepůjde sice o ročník jubilejní, ale přesto na pozadí jednoho významného jubilea se tento ročník odehrává.
Celý rok 2015 je oslavou 1000letého výročí první zmínky šachu v českých zemích. Na oslavy královské hry do Klatov dorazí i významný host a legenda českého šachu GM Vlastimil Hort, který sehraje simultánku a je připravena také beseda s ním.
GM Vlastimil Hort (autor: Anežka Kružíková)
Systém hry
2 turnaje A a B, oba se zápočtem na ELO FIDE i ČR. Švýcarský systém na 9 kol, 2 hod/partii + 30 s za každý tah.
Doprovodné akce
- turnaj v rapidu (28.6.)
- turnaj seniorů v rapidu (28.6.)
- turnaj mládeže v rapidu (28.6.)
- turnaj v ping-pongu (1.7.)
- turnaj v malé kopané (2.7.)
- turnaj v bleskovém šachu (3.7.)
- turnaj v beach volejbalu
- beseda s GM Vlastimilem Hortem (4.7.)
- simultánka s GM Vlastimilem Hortem (4.7.)
- prohlídka Klatov
Pořadatelé připravili zajímavé slevy ze startovného pro loňské účastníky, účastníky MČR mládeže 2015, ženy, mládež i seniory a denně budou vydávat turnajový bulletin se všemi partiemi.
1000 let šachu v Klatovech
Podle legendy jel kníže Oldřich z rodu Přemyslovců, který v Čechách panoval v letech 1012 až 1034 a měl za manželku pověstnou Boženu, na obhlídku jihozápadního území svého knížectví. Dle knihy Jana Floriana Hammerschmida z roku 1699 to bylo roku 1015. Navštívil přitom i trhovou ves Klatovy, kde byl uvítán v domě primase Radoslava Kurky. Když uviděl na stole vyrytou šachovnici, vyzval primase k zápasu.
Dle knihy se kníže vsadil při první partii o 2 zlaté peníze. Tolik peněz primas neměl a vsadil 2 poháry vína. Kníže prohrál. Prohrál i druhou partii, u které se sázka zdvojnásobila. Prohrál i potřetí, když se hrálo již o 8 zlatých peněz nebo 8 pohárů. Pak kníže souboj ukončil s tím, že by takto prohrál celé knížectví. Porážku však vzal sportovně, vůbec se neurazil, ale naopak zaplatil primasovi sázku a navíc dal Klatovům znak, kde dominantou je šachovnice obložená písmeny WKC, což znamená Woldřich Kníže Český. I když byl později městský znak změněn, můžeme spatřit původní znak stále jak na průčelí klatovské radnice a dřevěném obložení jejích slavnostních místností, tak na balkonu klatovské sokolovny.
Pojednání o erbu města Klatov se šachovnicí
Legenda o šachovém zápase mezi Knížetem Woldřichem a primasem Klatov
Výše uvedené fotokopie zapůjčilo Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech. Uvedené fotokopie slouží čistě k propagaci akce 1000 let šachu v Klatovech a jsou určené k výstavním účelům v rámci MČR mládeže do 8 let v šachu (8.-10.5.2015) a v rámci letního šachového festivalu O pohár města Klatov (27.6.-5.7.2015)
Moj nazor ako matematika :
Viac nez 1 bod a po 2.kole zrusit je ekvivalent tohto : nech sa klasicky rozohraju dva turnaje s maximalnym vykonnostnym rozdielom, po 2.kole sa vysledky zosypu na hromadu a ide sa dalej v jednom turnaji. Cize totalna hovadina. Je fascinujuce, ze par turnajov sa tak hralo.
1 bod a po 2.kole zrusit dava problematicky prinos, pravdepodobnost, ze niekto zdola dosiahne 2 body a v 3.kole bude hrat uplne vpredu sa javi nadpolovicna a aj spusta dalsich hracov ma v 3.kole divne losovanie.
Aby to bol naozaj zrychleny svajciarak, musi sa fiktivny bod odburat velmi citlivo, napriklad pol bodu po 2.kole a druha polovica po stvrtom.
Pavel: Možná v šachách... Pokud je nasazovací bod 1 pro první polovinu na 2 kola a např. 40 hráčů, tak v případě výher favoritů v prvním kole hraje v druhém kole mezi sebou prvních 10 (1-6, 7-2...), prostředních 20 (11-21, 22-12...) a posledních 10 (31-36, 37-32...). První nasazený tak hraje v případě výher v prvním kole s 11, v druhém se 6 a ve třetím s 3 nebo 4. V případě výher tedy vůbec nepotká tedy žádné "saláty" z druhé půlky pole, což je výhoda oproti standarnímu švýcaru (v 1. kole 21), i proti tomuto dvoubodovému (ve 3. kole 21 nebo horší).
OK, to by mohla být samozřejmě další varianta.
Ale ten 1bod bonus je to samé ve druhém (ne ve třetím) kole ("úsměvné"). Při klasice v prvním.
Akcel. švýcar je jak s 1, tak dvěma body. A spíše, když-už, se použije, dělá se spíše ten 2bodový.
Stále zůstává, že nejlepší je mít openů více - když je áčko řekněme 2000+ hraje se dost na krev už v prvním kole.
Pavel: Ok, přesvědčil jste - s poslední větou souhlasím. Ale minimálně z hlediska "péče" o top hráče mi pražský systém přijde špatný. Ve třetím kole musí hrát s výrazně slabšími, ale akcelerovaný švýcar se normálně používá zejména proto, aby s výrazně slabšími celý turnaj hrát nemuseli. Když už dávají 2 nasazovací body první půlce na první dvě kola, nechal bych jim alespoň bod na další 2 kola, ne hned takto skočit na nulu. Nasazení třetího kola mi takto stále přijde úsměvné.
MMM: Ke stejným dvojicím, jako v kole prvním při klasice, akorát v menším počtu. V menším počtu dvojic, než když jim dáte 1 bod. A ještě navíc z té druhé poloviny si zahrají nejlepší výsledkově nikoliv jen dle ela, ikdyž to může být podobné (výše ela ve druhé polovině a počet bodů), ale ne stejné. Zaslouží si ti dvojbodoví.
V klasice máte v prvním kole třeba při 150 hráčích velký všude, na všech 75 š. Při 2b. bonusu to ve třetím kole postihne daleko méně dvojic. A z druhé půlky si zahraje na předníchj deskách ten, kdo získá více bodů než ten za vyšší papírové elo. Ikdyž to mnohdy je plus/mínus podobné.
1 bodový benefit je něco mezi tím.
Samozřejmě každý systém má svá pro a proti. Je na pořadateli, co zvolí. Proti každému systému se dá najít, co není dobře. Svou logiku při hodně účastnících 1 i 2b benefit přeci jen má.
Pavel: Pokud byl počet nasazovacích bodů pro první polovinu vyšší, než 1 (což jsem přiznávám nepředpokládal), tak to bylo nasazeno dobře. Ale takováto pravidla postrádají logický smysl a v kole po zrušení nasazovacích bodů vedou ke kuriózním dvojicím, o kterých píše návštěvník.
Re MMM:
Nikoliv, nasadili to v Praze dobře. Zrychlený se dá určit dopředu, zda bude třeba na jedno kolo (1 bod první polovině), či 2 kola (2 body první polovině), viz Praha. I další možnosti pravidla a Swiss skýtají.
Má to své výhody, těch partií velkých rozdílů je o dost méně.
Jenže v Praze nasadili druhé kolo blbě. Podle logiky zrychleného švýcara měl mít (téměř) každý ze skupiny s nasazovacím bodem, kdo prohrál první kolo, mít za soupeře někoho bez nasazovacího bodu, kdo vyhrál první kolo. Lepší hráči by pak povětšinou vyhráli a po druhém kole by všichni měli po bodu. Když nechali v druhém kole hrát ty sedmnáctistovky proti sobě, tak se není čemu divit.
Jen snad se tam nehraje zrychleným švýcarem :) V Praze se jim to zase povedlo a ve třetím kole se dostali na první šachovníce s ELO 1600,1700. Při klasickém šýcaru by v turnaji ani většina prvních nasazených na takové hráče nenarazila...
MORDYJE KLATOVY, KDE NAJDU TAKOVÝ, MĚSTEČKO JAKO VY, NIKDO MI NEPOVÍ