David Navara nadále statečně bojuje se světovou špičkou a snaží se udatně o divácky atraktivní hru. S mistrem světa sice trochu svůj optimismus přehnal a Carlsem neúprosně ztrestal kavárenskou rukou vytvořenou zápletku. V dalším kole ovšem Mamedyarov tak jistou ruku neměl a ze zápletky vyšel s velmi podezřelou koncovkou, kterou zachránil po dlouhé náročné obraně jen tak tak. Třetí hráč světového žebříčku Ding Liren šel naopak zápletkám vstříc už od zahájení, složitá kombinace nakonec vyústila do náročné koncovky, která sice remízová je, ale stačily dvě nepřesnosti, a Navara skvělou technikou dovedl partii k výhře. Vrátil se tak na 50 % do středu tabulky a škarohlídům ukázal, že i tímto bojovným a agresivním stylem lze ve světové špičce obstát.
Magnus Carlsen se po výhře s Navarou usadil na čele tabulky, pozoruhodný pokrok učinil Anand, který na prohru s Carlsenem reagoval dvěma pěknými výhrami a srovnal krok s Karjakinem do závěsu za mistrem světa.
Na všechny tři Navarovy partie se nyní podíváme podrobně:
Karjakin proti Anandovi jako počítač od zahájení do konce partie. Po zápase mluvil o domácí přípravě.
Tak dneska David remiza s Girim.
V partii s Mamedyarovem ve variantě po správném vyhrávajícím tahu 70.Vg8! je pěkná varianta
71. e7 f2 72. Re6+ Kf3 73. Rf6+ Kg3 74. Rf8 a místo 74.. Vg4! efektně 74.....Vh8! též s matem.
75....Vxh4 +x nebo 75...f1 D+ x
Tož já si tedy udělal korekturu podrobně. S Meránem jsem zápolil už při psaní, jednou malé a jednou velké určitě špatně je. Pak mi ulítla jedna mezera, občas je holt ve spěchu klepnutí do mezerníku málo účinné. Pak už vidím jen jednu dost kostrbatou větu, která možná není slohově správná - už to ale nechám tak, nikdo není dokonalý. To se raději budeme zblbnout - boha to je děsný patvar. Paprťála, paprťála.
Rozbory Marka Vokáče jsou top ! Velmi děkuji !
K jazykovému koutku jen dodávám, že patvar " budeme se soustředit " ( místo podle mě správného - soustředíme se ) mi rovněž rve uši. Ovšem mé dvě vysokoškolsky vzdělané děti mě ujistily, že je to naprosto v pořádku a že tudy se dnes ubírá čeština...( blijící smajlík zde bohužel není ).
1) Připojuji se k poděkování panu Vokáčovi za trefné komentáře.
2) Překlepy, jsou-li řídké, mi nevadí; hlavně že jazyková kultura je vysoká. (Podstatně převyšuje tu v České televizi. Mongoloismy jako "budeme se soustředit" se zde nevyskytují.)
Díky za tradičně fundovaný komentář k partiím. Doporučuji jen autorovi si článek a komentáře ještě jednou zkontrolovat. Nehledal jsem systematicky, ale i tak jsem tam našel tři překlepy.
Můj názor, proč Carlsen zahrál v partii s Navarou tah 46. .. a3!? je tento:
Tah 46. .. a3!? černý zahrál, protože přehledl, že po nejlepším 46... h5! 47. Sxh5+ ( 47. Sd1 h4+ 48. Kh3 Vd4 -+) 47... Kxh5 48. c6+ Kh6 49. c7 V4f3+ 50. Kg4 ( 50. Kh4 Vc2) Vf8 51. Vb8 může šachovat Vg2+ a po 52. Kh4 tahem Vgg8 vítězně obsadit osmou řadu.
Hráči byli jistě unaveni. Carlsen zřejmě viděl, že 46. .. a3 vede k výhře, a tak nejdůraznější pokračování nehledal.
Myslím, že ve variantě 47...h5 48.c5 hxg4 49.c7 V2f3+ potřebuje černá věž pole c3.
Díky za hezký komentář, zejména za komentované partie. Mohl by mi někdo vysvětlit, proč hrál MC 46. ... a3, resp. jaký účel má tento tah?