Pozor na zbytečné chyby a bacha na udušení.
03.01.2025 06:00 | TréninkNe nadarmo se říká, že partie končí až podepsáním partiářů. Dokud se hraje, stát se může (skutečně) cokoliv.
Podívejte se na následující partii:
Bílými hrál ukrajinským IM Bogdanov s elem skoro 2500, ale jeho soupeř nehrál vůbec špatně a dokonce ho jeden moment přehrál, pak ale (po zajímavé přestřelce) vznikla úplně rovná pozice. Podívejte se na pozici po 51.Vf1 a hlavně pak po 64...De7. Proč hráči ještě hrají, vždyť snad remízovější pozice "neexistuje". Dokonce se vyměnily i dámy a střelci a vznikla totálně remízová pěšcovka, ale pak to přišlo... černý zahrál 79...h4?? (Kf5=) a po 80. g4 je to "najednou" 1-0 (!!) Naprosto otřesný příklad. Do této partie hrál mladý Ital velmi dobře, ale toto je partie, na kterou asi nezapomene celý svůj život. Děs a hrůza.
Udušen zaživa?
Někdy se partie prostě nepovede. Ať už děláte cokoliv. Figurky najednou neposlouchají, každé rozhodnutí vede do horší a horší pozice, až najednou není tah! Asi takto se cítil v následující partii černými hrající IM Danielynan. Přitom to není vůbec špatný hráč, ale toto se věru nepovedlo, posuďte sami:
Tak držím palce všem, abyste měli lepší partie, nebo takové, ale jen z pohledu bílého :-)
To udušení je zajímavé. Hra černého není podle zásad zahájení. A dokonce je i proti logice šachu.
Oslí ucho 4. a6 je dobré k čemu? Blílý tahem h4 vytvořil hrozbu, na kterou černý nereaguje, posunem pěšce na a6 neomezuje figury bílého, ani nevyvine svoji figuru.
U carokanu se se uvádí jako výhoda oproti francii to, že černý si neuzavírá bělopolného střelce. Pokud se s ním vrátí na d7, tak hraje tu francouzskou a k té patří tah c5, jak je 2x zmíněno v poznámkách (innaccuracy c5 was best).