Poslední hrací den letošního Czech Openu

02.08.2015 14:35 | Czech Open 2015

Poslední hrací den letošního Czech Openu přinesl konečné rozuzlení všech rozehraných turnajů. Na pořadu dne byly také turnaje VIP osobností, novinářů či tématický turnaj.

Silně obsazený velmistrovský turnaj Pardubice Open nakonec dotáhl do vítězného konce český velmistr Viktor Láznička. Tomu stačila ke konečnému triumfu remíza v posledním kole proti ruskému velmistrovi Vorobjovovi. „Viktor v posledním kole neriskoval a zahrál na jistotu. Po závěrečné remíze vyhrál turnaj naprosto zaslouženě, poněvadž se po celý turnaj prezentoval ve výborné formě," hodnotí Lázničkovo vystoupení festivalový expert IM Petr Pisk. Lázničku dovedla k první příčce především série šesti vyhraných partií v řadě. Druhé místo si z Pardubic odváží Sergej Movsesjan. „I on zahrál letos výborně a především mladším soupeřům uděloval cenné lekce. Společně s Viktorem potvrdili roli největších favoritů turnaje a dokázali, že jejich výkonnost je ještě o třídu výše než u zbytku startovního pole," říká Pisk.

Velký souboj se strhl o třetí místo, do posledního kola byla ve hře spousta šachistů. Bronz bral v Pardubicích nakonec český velmistr Robert Cvek. „Ke svému šachovému umu přidal i tolik potřebnou dravost, která se naplno projevila v poslední partii proti Jakubowskému z Polska, kterou Cvek vyhrál v 17 tazích. I třetí místo je tím pádem ve správných rukách," konstatuje Petr Pisk. Na čtvrté příčce se umístil vítěz z roku 2005 Andrej Kovalev z Běloruska, který měl delší šachovou pauzu, ovšem ze svého umění zdaleka nic nezapomněl. Třetím nejlepším Čechem v turnaji byl dvojnásobný vítěz Czech Openu z let 2003 a 2007 Vlastimil Babula, jenž měl nevydařený vstup do turnaje. „Následně však prokázal velký charakter a dokázal se posunout výsledkovou listinou směrem vzhůru na celkové 20. místo," dodává Pisk. Z českých hráčů se dařilo také Vojtěchu Zwardoňovi, který se umístil na 25. příčce, nebo mladičkému Janu Vykoukovi, jenž na turnaji uhrál titul mezinárodního mistra. „Velký respekt patří rovněž Vlastimilu Jansovi, který se stal nejlepším seniorem turnaje," říká Petr Pisk.

Vítěz Czech Openu z roku 2011 a třetí nasazený Ukrajinec Kononěnko nakonec po remíze v posledním kole bere osmé místo. Tradiční zastoupení zde měli opět indičtí šachisté, v první patnáctce figurují hned tři. Nejlepšími z nich byli Ponnuswamy Konguvel na sedmém a Diptayan Ghosh na devátém místě. Oba si na turnaji zároveň uhráli velmistrovskou normu. Nejlepší ženou turnaje se stala celkově 56. Gunay Mammadzadaová z Azerbájdžánu, nejlepší češkou pak byla na 94. příčce Magdaléna Miturová, které jen těsně unikla norma mezinárodní mistryně. Nejlepším hráčem do 18 let byl Diptayan Ghosh z Indie na 9. místě.

Podle slov ředitele festivalu Jana Mazucha šlo o nejlepší hráčské obsazení v posledních letech. To dokazuje fakt, že se turnaje zúčastnilo 34 velmistrů a 48 mezinárodních mistrů. Celkový počet hráčů se vyšplhal na 289 účastníků ze 35 zemí. Na letošním ročníku se uhrály dvě mužské a jedna ženská velmistrovská norma nebo patnáct norem mezinárodních mistrů.

Závěrečné partie čekaly i účastníky dalších šachových turnajů. Turnaj ČPP Open vyhrála významná postava českého šachu a třetí nasazený Josef Přibyl, jenž zúročil své dlouholeté zkušenosti. V Motorgas Openu triumfoval Američan Tserendorj Batsaikhan. Za zmínku stojí celkově třetí místo mladičké Michaely Nové. Skvělým výkonem se rovněž blýskl pardubický Matěj Půlpán, který skončil na desáté příčce. Dostihový spolek Open pak zcela ovládli Rusové, kteří figurují na prvních čtyřech pozicích. První místo bral Vjačeslav Staroverov, nejlepším z Čechů byl Michal Jareš na pátém místě, jenž spadá do kategorie do 12 let.

Poslední hrací den jsou na programu mimo jiné turnaje, které patří novinářům a VIP osobnostem festivalu. Z klání, kterého se zúčastnili novináři a organizátoři, si odnáší první místo Rus Sergej Bystrov. VIP turnaj pak opanoval primář pardubické psychiatrie Jan Kolomazník, druhý skončil manažer společnosti ČEZ Jiří Pačovský a třetí místo bral ředitel Fakultní nemocnice v Hradci Králové Roman Prymula. Součástí závěrečného programu byl rovněž tematický turnaj, ve kterém všichni hráči hráli španělskou s 3. tahem černého f5. Turnaj vyhrál Anton Popov z Ruska.