První myšlenka, když jsem zapnul online, byla: „Jen doufám,
že to neskončí za 10 tahů.“ Vida jej, zahájení, opět dámský gambit se Sf4, ve
kterém dostal mistr světa do řepy, ale pozice je podezřele symetrická. Magnus
Carlsen se na videu kroutí a šklebí po předešlé prohýřené noci, ale časová
výhoda je jasně na jeho straně. Tygr z Madrasu naopak hledá skryté léčky a oka,
jenže je nemůže najít. Jak by tam také mohly být, když je pozice úplně
normální.
(zdroj: oficiální fotogalerie)
Stalo se bohužel, jak jsem se obával – osud si asi chtěl srovnat účty za předešlý souboj a dopřát i komentátorům oddechu. Stačilo poněkud školometsky udělat rošádu a rázem se pozice úplně vyrovnala. Jediný zajímavým prvkem na scéně pak zůstaly pouze Carlsenovy grimasy (kdo sledoval, ví, o čem mluvím), nevím, zda se dá někoho ušklebit k smrti. V konečné pozici v suché rovné koncovce s hodinami na tachometru to oba borci zabalili a šli užívat následujícího volného dne.
Mistru
světa se včera nedalo nic vytknout, zvolil solidní obranný systém, kterým měl
navíc hluboce zanalyzován. Naopak Anand před něj nedokázal postavit žádný
problém, jenž by musel vyřešit za šachovnicí. Vzhledem k tomu, na jak dlouho si
do pozice v zahájení lehnul, náročnější postup určitě najít mohl. Na druhou
stranu se nic hrozného neděje, taková partie se může přihodit vždy. Avšak čas
se nám již krátí, ve čtvrtek vstupujeme do poslední třetiny zápasu. Můžeme tedy
opět očekávat sicilskou a snahy o zostření hry ze strany Ananda, 4 partie sice
nejsou málo, ale také ne mnoho.
(zdroj: oficiální fotogalerie)
(zdroj: oficiální fotogalerie)
Ještě nám zbývá online Šimáček-Kriebel v Legnici.
Tygr má, přinejmenším opticky, mírnou výhodu. Do kontroly ale ještě 17 tahů a "jen" 28 minut, takže bude muset nacházet způsob, jak převahu držet, rychle.
Ne, Svidler správně podotknul (za tichého souhlasu Iljumžinova), že ze to můžou mimozemšťani
teda ale nevím jak by mohla taková chyba přenosu Sxg2 vzniknout.
Obsluha onlajnu při čekání na tah usnula a padající hlava na klávesnici/myš dala do LiveChessu ...Sxg2 :D
Tak 19...Sxg2 nebylo zas až tak špatné.
No upřímně 1 chyba přenosu za celé MS, to považuju za velmi slušný rating, některé turnaje se nedají sledovat online vůbec
Sxg2 se zobrazilo zřejmě všem, nekoukal jsem na livestream, tak nevím co se tam dělo - obsluha online přenosu si hrála na analyzátora?
Tak tohle už je skandální, Carlsen si už vrací tahy!!! :-)
na přenosu bylo Sxg2 a po chvili se tah vrátil ????
Jsem jediný, komu se na chessdom zoobrazilo brutální 19...Sxg2? :D Ale taky se to dalo hrát.
lmouse: jn, jenže všichni tihle GMka taky sledují motory a očekavají, že to Carlsen nechá stát kvalitu na e8 a sebere pešce.
Teda podle mě tam ještě černý má problémy, doufejme že neřešitelné
no všichni komentátoři předpovídají brutální bitku :) s trojtipem
Anand tohle asi už nevyhraje. Jestli s tím chce něco udělat, musí poslední partii sehrát v podobným duchu jako 9. partii loňského zápasu. Do žádné varianty mu už Carlsen nespadne.
Opět mi připadá, že přenos s analýzou http://live.fide.com/sochi/index.php blbne. Jako by se vždy v nějakou chvíli přenos zastavil, pouze běží čas hráči, který je v okamžiku "zaseknutí" na tahu, a teprve po znovunačtení se synchronizuje s oficiálním přímým přenosem na http://www.sochi2014.fide.com/live-games/ . Docela pitomé.
giocozo: nemusí obětovat nic - stačí vhodně vyměnit pár figurek a v koncovce sezobnout toho izoláka :)
Tak zatím vychází taktika Anandova finiše?
Tak dneska má ode mě Magnus za volbu zahájení , zajímavá volba. Zdá se, že chce obětovat nějakou tu kvalitu a pak se bránit iniciativou, zatímco Anand bude nucený to hrát na dřevo, což mu moc nevyhovuje
Tipuji 1.d4 s opačnými rošádami. Pokud 1.e4 očekávám Caro-kan s tím, že tam má něco připraveného. (i když si nedokážu představit co)
Jestli se správně dívám, tak na "pinnaclesports" je možnost vsadit jestli první tah bude e4 (4,34/1,237).
@JanV: Tipuji 1.d4. Hrát 1.g4 :-) není na této úrovni hra na výhru, ale na prohru. Pokud by ovšem zahrál Tygr 1.e4, pak to bude varovné znamení, že někde v nějaké variantě na něco přišel.
Tak dneska by mě zajímalo, s čím přijde Anand. 1.d4, e4, nebo něco jako a3, g4 ... ? :-)
Má předposlední šanci něco podniknout, tak bych byl rád, kdyby to hnal radši do krajnosti, než se dívat na to, co vymyslel včera.
... ikdyž tedy opravdu moc komentovat nikým nejde, stejnou pozici/remízu opakováním totiž hrál 2012 A.Lanč v korespondenci s vloženým b3 tahem. Místo 14.e6 zahrál 14.b3, jinak pozice úplně stejná neb černý šel na d6 nadvakrát přes e7 až po 15.e6. V druhé corr. partii nepřišlo 15.e6, ale Pötz zahrál 15.Ve1, získal 2LF xV+P, ale také s remízovou koncovkou.
Takže jak jinde radili Markovi, tak maximálně článeček "ke kávě".
Matematický paradox:
Magnus před partií: "Remíza mne přiblíží k titulu neb mi místo 4 stačí ve 3 partiích udržet nezáporné skore.
Viši: "Remíza zvýší moji pravděpodobnost k roztřelu neb větší šance dotáhnout -1 na nulu s 2xB + 1xČ než 2B+2Č.
Jak to muselo dopadnout..... oba byli spokojeni.
Markovi se pochopitelně do článku o té nudě moc nechce, co kdyby se toho chytli zdejší "nedocenění" diskutéři a nabídli se k sepsání s komentáři. Po článku a následných příspěvcích dalších diskutérů by mohla být z té nudy obrovská legrace, o které se po této partii jiným webům ani nezdá.
stejně jsou Ofka a ZMB partneři.jinak to není možný ,aby měli tak podobný "vypatlaný" komentáře. To bude asi nějaká konspirace
Asi bůh nechtěl, aby tu ten komentář byl ...
Asi jsi jediná , komu chybí
HonzaSvatoš: žádná pravidla nepřinutí hráče hrát atraktivní šachy. Takže jestli někdo chce (za každou cenu), aby šachy i v tomto zápase byly "krásné" nebo "bojovné", ať nastaví jinak FINANČNÍ pravidla.
Například ne tak vysoký paušál za účast, další peníze za jednotlivé body/výhry. Další (významné) peníze za "krásné" partie (oznámkuje komise pozvaných velmistrů a komentátorů) atd.
Pravidly partie prostě někoho, kdo vyhrát nepotřebuje nebo nechce riskovat, nedonutíte na výhru hrát. Dokud remíza po nudné partii přinese hráči stejný prospěch jako remíza po bojovné partii a větší prospěch než prohra po krasné partii ... tak nudné remízy budou a budou oprávněně. Hráči se chovají "rozumně" v rámci mantinelů, které mají nastavené.
Dnešní remíza jde samozřejmě na vrub Ananda. Carlsen by byl hloupý, kdyby neopakoval tahy za daného stavu zápasu. To, že takovou pozici Anand připustil zjevně z přípravy, protože spotřeboval velmi málo času, je jen jeho "chyba". Anand však zřejmě vsadil pouze na dvě partie bílými, a protože hraje bílými poslední partii, není vyloučeno, že v předposlední partii uvidíme něco podobného.
S dnešní remízou není spokojeno ani zhruba 15 platících diváků, ani sám Carlsen, který ji charakterizoval slovy : " Of course, it was a shamefully short draw " .
ad Poplácej....
Carlsen si vzal k srdci komentáře některých šachistů, kteří ho zde kritizovali za přílišnou bojovnost, extrémní touhu po výhře hraničící s drzostí, ba až s frackovitostí. Tak tito fanoušci šachu budou dnes jistě spokojeni.
Na tohle jsou krátká i sofijská pravidla - opakování pozice, nebo se mýlím?
Dnes opravdu ho{d/v}notná partie. I když respektuji, že oba hráči mají své plány a zájmy, do kterých jim remíza zapadá, tak přesně toto je důvod, proč v některých profesionálních turnajích jsou aplikována sofijská pravidla. Na takovouto "partii" končící remízou fakticky po 16 tazích nejsou diváci ani sponzoři moc zvědaví. A co teprve diváci v sále, kteří museli zaplatit nemalou částku za vstup, a teď vidí toto.
pavelp: no nevím, za tohoto stavu zápasu podle mě není remíza černými žádná výhra. Remíza černými je prostě jen taková remíza. A případná remíza bílými v dalším kole prohra. Teda pokud je cílem zvítězit v zápase, ne si uhrát elo body.
Tak to bylo rychlý
Třeba co nejrychleji vyměnit dámy a všechny figury ať je remíz.
Na to se rozhodně dívat nebudu.Nuda.
Bílými opět to samé, žádná sicilka se nekoná...:( Takže sa 3-4 hodiny možná se začne něco dít:)
Šemík 22:26 Capablanca proti Aljechinovi nikdy neměl dvoubodovou výhodu, celý tenhle nesmysl vznikl nejspíš z toho, že někdy kolem 29. partie, kdy snížil na 3:4, začal Capablanca vést řeči o tom, že se zápas nesmyslně protáhnul a že by ho měli ukončit jako remízu, že jedna výhra by o vítězi neměla rozhodovat. V pozdějších letech se toho chytli novináři a přišli s teorií o remíze za stavu 5:5, ovšem proti tomuto výmyslu stojí svědectví přímých svědků a účastníků, Capablanca i Aljechin vždy mluvili o šesti výhrách, nikdy o pěti. Euwe, který oba dobře znal, sám potvrdil, že údajná remíza 5:5 byl pozdější výmysl novinářů. Nevím jak vy, já bych osobně spíš věřil lidem, kteří sami zápas viděli a zažili, než někomu, kdo přišel se svými teoriemi mnoho let po zápase, kdy Capablanca ani Aljechin už nežili.
Stejné je to se zápasem Lasker-Schlechter, spousta teorií o Laskerově dvoubodové výhodě, proti nimž stojí svědectví diváků i dobře známé Laskerovo vyhlášení před poslední partií, že Schlechterovi stačila k titulu remíza. Tyto omyly se pak zkopírovaly do mnoha knih a staly se známými, to později vedlo Fischera i k prohlášení, že všechny nelimitované zápasy před rokem 1948 dávaly obhájci titulu dvoubodovou výhodu, což je zjevný nesmysl. Jediný zápas, v jehož pravidlech bylo něco o dvoubodové výhodě, byl zápas Steinitz-Gunsberg 1890, a i tam šlo pouze o jeden nepravděpodobný případ, kdy by v zápase limitovaném 20 partiemi vůbec nebyly remízy.
ad N.Očník: nemyslím, že by většina zde diskutujících hledala absolutní spravedlnost. Ta prostě není. Ale mít svůj názor, vyjádřit se jaký systém bych jako fanoušek preferoval - proč ne? Od toho ta diskuze je.
Mě přišel logický historický model, kdy vyzyvatel musel vyhrát. Chceš nahradit místra světa, dokaž že jsi lepší než on. Jsi-li stejně silný, musíš na sobě zamakat, abys jej překonal. Tím by se elegantně vyřešil problém a celá diskuse ohledně zkrácených partii, nebo jiných variant. Někdo by mohl namítat, že to není spravedlivé, ale pokud by tento modem vydržel déle, tak je naopak vše v pořádku, protože i stávající mistr světa musel svého předchůdce překonat, nikoli, jen být stejně silný. Představte si dva kluky na kládě, ten který chce projít musí druhého schodit, pokud to nesvede, neprojde... nestačí jen sám nespadnout. Také to zaručuje, že nemohou obě strany vyčkávat a čekat na nějaké zkrácené hry. Vždy bude jeden v pozici poraženého.
Pane Chrzi, Vaše argumenty beru a vcelku s nimi i souhlasím. Paralela s fotbalem mě samozřejmě taky napadla; nejenže se na MS opakovaly zápasy (finále ale nikdy), ale dokonce se stalo, že i na nejvyšší úrovni rozhodoval o postupu los. V šachu zase jeden čas při nerozhodném stavu zápasu rozhodovalo nesmyslné pravidlo, kdo vyhrál více partií černými (obdoba preference gólů vstřelených na hřišti soupeře). Jen mi přijdou ty rapidy vhodnější (ať už se zachováním MS při remíze, nebo do úplného rozhodnutí) než Vámi narvhovaná licitace, to je věc názoru. Jako zajímavost uvedu, že s těmi remízami mají potíž i jiné sporty - např. v řeckořímském zápase se losuje, který ze soupeřů jde do parteru a ten druhý ho musí v časovém limitu převrátit. To se prakticky nikdy nepodaří, borec v parteru sebou plácne o zem a soupeř s ním nehne - takže o vítězi prakticky rozhoduje ten los.
Na záver absolutní souhlas s Vaší první větou, že rozhodují peníze.
Stejně stále úplně nerozumím tomu, proč některým lidem současný model zápasu tak vadí. Je dopředu známý, je pro oba účastníky stejný. Nijak neznevažuje vítěze, nepoškozuje poraženého.
Ve výsledku, i kdyby to bylo určeno blickami, je prostě jeden o maličko lepší / měl více štěstí. To přeci neznamená, že je model špatný. Touha po exaktnosti je tu iracionální, přijde mi to jako zapšklé kverulanství "a stejně to dělají špatně".
Absolutní spravedlnost je efemérní pojem a rozhodně bych ji nehledal v modelu zápasu o MS v šachu.
Jistě že my fandové můžeme mít své návrhy, rozhodují však peníze.
Přispěl jsem jen do diskuse, kdyby neměl být určen mistr světa rapidy/blickami. Jedinou vážnou partií a oba by před začátkem partie byli spokojeni, že si vylicitovali čas/barvy, co jim více vyhovuje.
S tím, že mne osobně se nezdá, aby mistr světa měl výhodu v celkové remíze a už vůbec ne, že rapidový rozstřel sice ano, ale při jeho remíze konec a zůstává mistr světa. Již samotná účast mistra světa ve finále nemá v jiných sportech obdoby. Ono totiž by, Šemíku/17:30, do toho oba šli/museli jít s tou taktikou od první ze 4 rapidových partií (údržba x risk).
--
Dlouhé MS, jako dříve, by se možná líbilo, ale v dnešní době na to prostě není čas. Nezapomeňte na to, že tam musí platit někdo týmy zpravodajů, žurnalistů, všeho kolotoče kolem. Prostě, aby to bylo alespoň trošku prodejné, tak je tam chtějí a jejich zaměstnavatele to stojí každý den spousty peněz. A také, aby bylo na úrovni, co den, to peníze. Dříve se také opakovalo finále MS ve fotbale a každý ví, že penalty jsou loterie, ale kopou se. Déle jak tři týdny si nedovolí žádný jiný sport a ví proč. To bychom museli říci, že šachy jsou tak mediálně a sponzorsky na výši, že si to jiné TOP sporty nemohou dovolit, ale u šachů můžeme. Opravdu na dvou a více měsíční zápas musíme zapomenout ať se nám to líbí nebo ne.
--
Tradice.
Samozřejmě, vše má svojí tradici, ale doba se mění. Ano vyzývatel musel vyhrát, hrálo se mnoho měsíců, mistři světa a TOP hráči také končili umíráním v bídě. Doba se mění, je nutno reagovat, mistři světa a úplní TO-hráči se tím velmi dobře živí, nezapomeňme, že šachisti hráli o mistra světa, v době kdy v jiných sportech nevěděli co to MS vůbec je a čutálisti Sparty a Slávie si domlouvali svůj první zápas.
Omlouvám se za překlep (jediná výhra), nechce se mi to přepisovat.
Horník z hup: V tom máte pravdu, měl jsem ale na mysli zápasy od doby, kdy si tu změnu vymohl Fischer pro zápas s Karpovem, který se stejně neuskutečnil. Jeden rozdíl oproti zápasu Capablanca - Aljechin tady ale přece jen byl: v roce 1927 stačila Capablancovi k obhájení titulu remíza 5:5, vyzývatel tedy musel vyhrát o dva body, kdežto např. v Baguiu za stavu 5:5 jediný výhra rozhodovala o vítězi. Svým způsobem to tedy byl dosud nejspravedlivější zápas v historii - poprvé obhájci nestačila remíza, neboť k ní za normálních okolností nemohlo nikdy dojít. K čemu ale dojít mohlo, a také došlo, jsme viděli v prvním zápase gigantů K-K.
To Šemík: Myslí, že se mýlíte. Na 6 vítězných partií se hrál již památný zápas Capablanca - Alechin v roce 1927! Tedy již 50 let před Vámi zmiňovanými zápasy
To už bych nechal rovnou mistra světa při remíze v klasických partiích a rapidy vynechal. A co třeba takovéto obhájce poslat do turnaje kandidátů? Protože situace, že někdo takto obhájí titul vícekrát se mi tedy taky nelíbí. To už pak snad lepší ty rapidy/blicky....
Za nerozhodného stavu by mohli tahat králika z klobouku. A který by rychleji proběhl náměstím v Soči....., Nebo blicky, vždyť je to jedno.
Souhlas s panem Šemíkem, dva až čtyři rapidy a pokud nerozhodnou, tak ať titul zůstane mistru světa, bylo by to důstojnější.
Jinak ale četně se tu psalo, že je ostuda, že se hraje jen na 12 partií. Taky by se mi líbilo víc (16?), ale přijde mi, že tenhle zápas je reklama na to, že i krátký zápas může být fajn. Šest partií mělo švih, na sedmou se bude vzpomínat, osmá byla nudná. Ale jak by zápas musel probíhat, kdyby se hrálo na 24 her?! Po deseti hrách by Carlsen vedl o dvě partie a už by to nepustil, viděli bychom kardinální nudu. Ačkoli byly poslední dvě partie spíše nezáživné, pořád v zápase visí ve vzduchu vyrovnání, či definitivní rozhodnutí. Nebo se mýlím?
Pavel Ch: Až na to, že takto vylicitovaná partie (navíc s nutností jednoznačného rozhodnutí) by měla k vážné partii asi stejně daleko jako ty rapidy. To už bych raději ponechal rapidy (bleskovky zrušit jako nedůstojné zápasu o titul MS): dva rapidy dopoledne, při remíze 1:1 další dva odpoledne, eventuálně totéž ještě jednou druhý den (dva dny navíc by snad sponzoři ještě unesli). A kdyby to bylo stále nerozhodně, pak nechat titul stávajícímu MS.
pavelp: Doplním, že na 6 vítězných partií se hrály jen dva zápasy Karpov - Korčnoj (6:5 v Baguiu a tuším 6:2 v Meranu) a pak už ten nekonečný zápas Karpov - Kasparov.
Pokud by neměly být rapidy a v naší uspěchané době není možné stále po 2 vážných prodlužovat, tak by byla možnost na "náhlou smrt" jediné vážné partie s jistým rozuzlením.
A to licitací, kdo vylicituje černé s tím, že mu stačí remis (bílý musí vyhrát). 2 podobnými způsoby:
a) Oba byl vložili do obálek základní čas první periody, na který jsou ochotni černými jít k udržení remízy. Třeba 1:19,57. A kdo by dal nižší čas, ten by bral černý. Pokud by se setkali dva, kteří by si věřili spíše bílými na výhru, tak není vyloučeno psát třeba černými i časy vyšší než základní 2:22,47 (a druhý třeba 2:15:11 - bere černé).
b) Nebo jen trošku jinak jako v mariáši, buď by pravidla stanovila, že vylosovaný (nebo by stanovila, že obhájce), by odkývával soupeři po minutách dolů nabídky černých až do "máš je (černé)". Nebo by naopak vyzývatel již další minutu nesnížil a nechal by poslední odsouhlasený časový návrh černými obhájci.
Fandím Ánandovi a nevím proč, ale jsem optimista. Samozřejmě si lze z posledních dvou partií dělat legraci, to chápu.
Mimochodem, ještě se tady moc nepsalo o totálně žalostné návštěvnosti diváků... To je ostuda.
Ad draghard: Z mé strany se skutečně jednalo o scénku z nové divadelní hry, kterou nacvičujeme s naším ochotnickým souborem. Hra se jmenuje "Magnus Carlsen ležící spící".
ZMB: Předpokládám, že to je ukázka z posledního kousku, který teď nacvičejete spolu s ochotnickým souborem mestabileho v místní sokolovně u příležitosti MS v šachu. Dobrý.
sodik: Aha, já úplně zapomněl na to, že v případě remízového stavu nezůstává mistrem světa ten starý, jak tomu bylo odjakživa, ale že o mistru světa rozhoduje přídavek ve zkráceném tempu. Kdy se tohle pravidlo vůbec měnilo? A proč?
Simen Agdestein: "Včera jsi to Magnusi přehnal! Chrápat v přímém přenosu u partie!..." ...."Nechrápal jsem! Jenom jsem si zdřímnul..."..."I tvůj otec se za ten včerejšek stydí. Jako mistr světa máš také nějakou odpovědnost!"..."Ale Simene, víš po loňsku stejně jako já, že aspoň půlku partií s Vishym můžu prospat. Tak už mi to nevyčítejte..."..."Tak se prosím aspoň snaž vypadat, že u šachovnice přemýšlíš! Jde už jenom o ty čtyři poslední remízy, budeš na ně dohromady potřebovat tak maximálně dvě hoďky času. To už snad vydržíš!"..."No tak dobře, no...."
exot: Nemyslím si, že by oba hráči počítali s jiným výsledkem než 3:1 nebo 2:2. Anand se to prostě snaží dotáhnout do rapidů, kde se může stát cokoliv. Možná to podvědomě hraje až na tu 12. partii, kde už může hrát uvolněně a prakticky "bez rizika".
Oba hráči mi zatím připadají v jakémsi útlumu. Přehlížejí taktiku, lezou soupeři do přípravy jako ovce na porážku, nevyhrávají pozice, které by se asi vyhrávat měly... No dobře, to zatím mluvím spíš o Carlsenovi. Viši možná hraje svůj obvyklý vysoký standard. Dokonce si elově přilepšil. Ale k tomu, aby v posledních čtyřech partiích dvakrát zvítězil a ani jednou neprohrál, je asi tak stejně daleko jako k tomu, že Magnusovi klesne elo pod 2800.