Před volným dnem si hráči trochu vyhodili z kopýtka, a tak se bylo ve všech partiích na co dívat od začátku do konce. Naplňuje se předturnajový předpoklad – síly hráčů jsou velmi vyrovnané, stejně tak i partie a v konečném zúčtování mohou rozhodovat i ty nejmenší drobnosti.
Co se týče zahájení, kandidáti přespříliš kreativní nejsou. Sergeji Karjakinovi se tak zalíbila výstavba, kterou předešlý den bílými prorazil, že si ji proti Anishi Girimu zvolil i opačnými barvami. Ruská naděje zvolila nadějnější rozestavení, než jaké jsme viděli včera, a ačkoliv byla nucena obětovat pěšce, Giri nenašel nic lepšího než protioběť figury vedoucí k remíze věčným šachem.
Pěšce získal i druhý lídr, Viši Anand. Ten však jediný nevypadal moc bojovně naladěn (soudě podle opakování tahů, které bílými nabízel), nenašel úzkou cestu k výhodě a Fabiano Caruana jej dobral zpátky a přešel do remízové koncovky.
Nejzajímavější partií třetího kola je jednoznačně souboj Topalov – Aronian. Bulharský bohatýr se z velké části popravil sám, když se mu vymstila snaha o příliš originální hru. Topalov položil na oltář iniciativy už v zahájení různé obětiny, bohyně Caissa jím ovšem opovrhla, pak následovalo taktické přehlédnutí a arménská star si rutinně dokráčela ke své první výhře.
Musím říci, že Karjakin byl pro mne po svých posledních výkonech outsiderem. Zdá se ale, že ho v domácím prostředí není radno podceňovat. Vede zaslouženě, je fakt, že měl zatím třikrát bílé figury. Uvidíme, jak se mu povede dál.
Karjakin je bič boží.
Anna a Fiona jsou boží!
Dárek Veskovi k narozeninám.
Co to Caruana vyvádí? Takhle vypustit výhodu ...
Karja zaříznul Višiho a jde do čela. Na tomhle turnaji mě už nic nemůže překvapit. :-)
Dokonáno jest. Gratulace Hou Yifan.
Já si taky nemyslím, že je to zrovna ideální příklad nudné partie. Je fakt, že Giri jít do remízy nemusel a mohl to zkoušet ještě hrát.
Dnešním strašákem je berlín, z toho už člověka bolí hlava. Ze špičky hraje jen MVL důsledně sicilku, takto to nikdy nebývalo.
Milý Franku, my přece nediskutujeme o pravdivosti pojetí hry. Máte samozřejmě pravdu, že pravdu bude mít vítěz. Spíš hodnotíme, jaký styl hry se nám líbí. Pokud vám vyhovuje manévrování a, řekněme, vyčkávání na chybu soupeře, tak je to samozřejmě jen na Vás. I historie mistrů světa přeci zná představitele obranářského pojetí hry. Proti gustu...
Mám dost podobný názor jako SwejaS .
Lepší zajímavé (třebas nekorektní) partie než nudná obava "hlavně nic nepokazit...
Já to říkal, že je moc dobře, že se Nakamura kvalifikoval. Topalova je mi líto, ale jeho partie rozhodně patří k těm zajímavějším. Zkuste to srovnat s partiemi někoho z dua nudný a nudnější, tedy Karjakin - Giri. Jejich vzájemný souboj to ostatně hezky doložil. Tak snad se i Topovi začne dařit. Na souboj Nakamura x Giri se moc těším.
http://sachynaddmslavkov.cz/kandidat2016.html
Aby nedošlo k mýlce, Morphynista nemá strach z Ruska, Rusko má strach z Morphynisty. (volně dle Ch.N.)
Topalov je pravděpodobně nejlabilnějším účastníkem turnaje? ... Když se daří, tak je radost dívat se na jeho hru, ale když se snaží prolomit, doupoští se v "křeči" dalších slabších tahů ... Naproti tomu Nakamura a jeho bezstarostné tríčky Partie Nakamury mi připadají nejzajímavější Určitá nervozita je jistým faktorem nepřesností, které hráči této úrovně dělají zřídka ...
Topalov = šachový blázen, přesné