Perníkář vybral Hradec

30.10.2014 00:22 | Open Hradec Králové 2014

V sobotu 25.10. skončil v Hradci Králové v hotelu Černigov již pátý ročník mezinárodního šachového festivalu. V hlavním turnaji STEN.cz open zvítězil, v nedalekých Pardubicích žijící a za čerstvě extraligový tým ŠK 2222 Polabiny hrající FM Aleš Jedlička.

Navázal tak na své výborné výsledky z let předcházejících, když zde v roce 2012 obsadil 4. a v roce 2010 dokonce 2. příčku. Evidentně mu na tomto turnaji vycházejí lépe sudé roky, než liché (rok 2011 12. místo, v roce 2013 se raději neúčastnil). Souboj o celkové vítězství vyvrcholil posledním kolem,  před kterým byla v čele dvojice FM Jedlička a IM Grishchenko se 6,5 body před skupinou šestibodových pronásledovatelů.

Los posledního kola svedl dohromady na prvních šachovnicích tyto dvojice :
1. IM Grishchenko (6,5)-FM Jirásek (6)
2. FM Kraus (5,5)- FM Jedlička (6,5)
3. GM Ivanov (6)- IM Piankov (6).
Po rychlé remíze na první šachovnici se na dvou ostatních rozhořel boj o celkové prvenství. Kraus potřeboval k posunu na medailové pozice vítězství, přepjal však strunu a musel vzít zavděk remízou, která v danou chvíli stačila k celkovému vítězství jeho soupeři, neboť na 3. šachovnici zvítězil bílými hrající Ivanov, který měl horší pomocné hodnocení než Jedlička. Pokud by však v této partii zvítězil Piankov patřila by palma vítězství právě jemu neb pomocné hodnocení měl v celém turnaji právě on.

V konečném pořadí se tak na prvních třech místech seřadili 7-bodoví
1. Jedlička, 2. Grishchenko,  3. Ivanov a na smutného Piankova  zůstala  7. pozice mírně vylepšená cenou za nejlepšího seniora. Nejlepším juniorem do 16 let se stal celkově pátý Kožůšek z Jíčína a nejlepší ženou Rojíková z Lípy. Nejlepším z domácích hráčů byl na 4. příčce Jirásek se 6,5 body v barvách ŠK Lípa.

Za zmínku jistě stojí 3 body (byť  1 kontumační) nejmladšího, teprve 6-letého (ročník narození 2008!) Bulhara Ivanova a skvělý výkon mladého Szücse z Lípy, který nashromáždil 5,5 bodu z 8 kol  (14. místo) a pouze to, že nehrál v posledním kole mu znemožnilo proniknutí do první desítky. Musel totiž odjet na Mistrovství Čech v kategorii do 16 let hrané v Harrachově, kde potvrzuje svoji výbornou formu, neboť je v průběžném pořadí na prvním místě jako jediný se 100% bodovým ziskem.