Změny v krajských soutěžích?

06.06.2007 08:00 | Turnaje

Před časem jsem obdržel návrh Pavla Strnada na změnu struktury soutěží družstev v Šachovém svazu Libereckého kraje. Návrh mě natolik zaujal, že ho předkládám k další diskusi. Původní dokument je v sekci ke stažení. V souča...

Před časem jsem obdržel návrh Pavla Strnada na změnu struktury soutěží družstev v Šachovém svazu Libereckého kraje. Návrh mě natolik zaujal, že ho předkládám k další diskusi. Původní dokument je v sekci ke stažení.

V současnosti se v kraji hraje o postup do 2.
ligy v krajském přeboru. Je to poměrně silná soutěž, kde hraje mnoho hráčů s ratingem nad 2000. Aktuální obsazení soutěže je takovéto:

Desko Liberec A - sestup z 2. ligy
1.Novoborský ŠK "C"
TJ Bižuterie Jablonec "A"
Desko Liberec "B"
ŠK Libštát
Jiskra Tanvald
TJ Krásná Lípa "A"
TJ Lokomotiva Liberec
1.Novoborský ŠK "D" - postup z regionu západ
TJ Spartak Rokytnice "A" - postup z regionu východ
Lokomotiva Liberec B - postup z regionu střed
Slávie Liberec - postup z regionu střed

Nižší soutěže jsou 3 regionální přebory – západ, střed a východ. Zatímco střed, který vznikl spojením jabloneckého a libereckého okresu je početně slušně obsazen (10 družstev), zbylé regiony se každoročně potýkají s menším počtem účastníků. V regionu západ hrálo letos 7 týmů, na východě jich bylo 6. Na našem „divokém západě“ je úbytek družstev zapříčiněn zánikem menších oddílů. V letošním roce zanikl oficiálně cvikovský oddíl, z něhož zbyli pouze 3 hráči a do soutěže se nakonec nepřihlásil ani tradiční účastník Wejrostek Doksy – nebyli lidi. Tradičně se s nějakou tou kontumací z nedostatku hráčů potýká i Spartak Žandov. Nevýhodou malého počtu družstev je i omezený okruh soupeřů. To dala letos jasně najevo Krásná Lípa B, která ač výkonnostně na úrovni regionálního přeboru, pustila se do předem prohraného boje v přeboru krajském. Výrok jednoho z hráčů: „Vždyť v regionu vidíme pořád ty samý ksichty!“, toto jasně dokladuje.

Další problém, který chce předkládaný návrh řešit, je velký výkonnostní rozdíl mezi soutěžemi. Je zde několik týmů, které se pohybují v krajském přeboru na hranici sestupu a občas pod ní spadnou, ačkoliv poté zpravidla bez problémů vyhrají svůj regionální přebor, který je pro ně slabší, a dostávají se opět do tuhých bojů o udržení krajského přeboru.

Všechny tyto problémy by mohl vyřešit zmiňovaný návrh. Ten předpokládá po vzoru ostatních krajů zřízení Krajské soutěže, jako nižšího krajského přeboru. Byla by to soutěž přesně pro ta družstva, která jsou někde na hraně. V návrhu jsou rovnou uvedena družstva, která by soutěž měla hrát, tedy 4 sestupující z KP, po 2 družstvech z regionů východ a západ a 4 družstva z regionu střed:

TJ Nové Město p.Smrkem
TJ Semily "A"
TJ Bižuterie Jablonec "B"
TJ Krásná Lípa "B"
Zikuda Turnov "C"
TJ Sokol Rovensko p.Tr.
ŠK Česká Lípa
TJ Krásná Lípa "C"
Desko Liberec "C"
Jiskra Tanvald "B"
TJ Bižuterie Jablonec "C"
TJ Sokol Koberovy

Od oka bych s větší znalostí místních poměrů vyměnil Krásnou Lípu C, jejíž sestava je do značné míry stejná s vyššími družstvy, za ŠK Varnsdorf, ale to je záležitost dalších jednání (myslím, že i krásné Lípě by jedno v družstvo v KS více vyhovovalo). Jinak Česká Lípa, Rovensko a Turnov C jsou přesně týmy z regionů západ a východ, které by měly tuto soutěž hrát. Ze středu bych to nechal na někom znalejším poměrů .

Jelikož by se vznikem Krajské soutěže ještě více vylidnily přebory regionální, má podle předkládané osnovy dojít k jejich redukci na 2 – východ a západ. A aby tyto týmy nehrály stále jen mezi sebou, losovaly by se družstva z regionu střed tu na východ, tu na západ. Nevýhoda je jediná, zvyšuje se dojezdová vzdálenost – někam na úroveň polovičního kraje.

I na tento problém nabízí Pavel Strnad řešení. Plně v souladu se Soutěžním řádem navrhuje, aby se regionální přebory hrály pouze na 5 šachovnicích, tedy tak, aby se dalo jezdit jedním autem. Jsou kraje, kde tuto možnost využívají. Početnější oddíly by pak byly schopny postavit více družstev, méně početným by odpadl problém se sháněním hráčů. Nevýhodou by pro ně bylo nutné střídání, kdyby chtělo pravidelně hrát více než 5 hráčů. Jelikož by ale stoupl počet účastníků, myslím, že v konečném sčítání by každý odehrál zhruba stejně partií jako dosud.

To je v kostře vše podstatné. Pavel Strnad vyjadřuje svou ochotu s každým se na toto téma setkat a prodiskutovat své představy. STK ho odkázala s návrhem právě na kluby Libereckého kraje, proti jejichž vůli nechce pochopitelně systém soutěží měnit. Vyzývám proto všechny jejich představitele, ale i hráče, aby zde v diskusi vyjádřili svůj názor na tyto radikální změny. Tedy především:

1. Chceme Krajskou soutěž a 2 regionální, jak navrženo?
2. Mají být regionální přebory hrány na nižším počtu šachovnic? Na 5?
3. Chtěli byste si prodloužit sezónu o případnou baráž?
4. Měnili byste něco na nominaci družstev pro Krajskou soutěž?

Z důvodu alespoň rámcové představy o relevantnosti Vašeho příspěvku uvádějte, prosím, z jakého jste oddílu.

Pokud by se návrh setkal se souhlasným ohlasem oddílů, měla by se STK pokusit zavést ho do praxe již tuto sezónu. Krom vyřešení postupů a sestupů se musí ještě vyřešit kalendář soutěží. V návrhu je uváděna jako hrací den Krajské soutěže sobota. Není ale řečeno, zda to má být sobota, kdy se hraje Krajský přebor nebo sobota, kde se hrají regionální přebory. V úvahu přichází i standardní neděle s tím, že by se Krajská soutěž hrála současně s 2. ligami a Extraligou a Krajský přebor s Regionálními přebory a 1. ligou.

Jak vypadají soutěže družstev najdete na stránkách Svazu.
0x 668x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat