Zatím nejvyšší vítězství

22.01.2006 08:00 | Turnaje

Sokol Kolín – 1. Novoborský ŠK 1,5 : 6,5 V souboji prvního s posledním jsme zavítali do Kolína a v zápase jsme nejen díky postavení v tabulce byli jasnými favority. Podle tohoto scénáře se také celý zápas odvíjel. Kolínští n...

Sokol Kolín – 1. Novoborský ŠK 1,5 : 6,5

V souboji prvního s posledním jsme zavítali do Kolína a v zápase jsme nejen díky postavení v tabulce byli jasnými favority. Podle tohoto scénáře se také celý zápas odvíjel. Kolínští navíc nastoupili značně oslabeni, protože Pavel Jirovský (přestože byl přítomen) nenastoupil a další hráči bojovali za béčko o postup v souběžně hraném utkání krajského přeboru.
r> Jako první skončila novoborská jednička Zbyněk Hráček. V partii se Šuráněm se po celý průběh nedokázal vymanit ze soupeřovy dobré domácí přípravy, přesto se mu podařilo s přehledem udržet černé figury a partii zremizovat – 0,5:0,5. Lukáš Klíma s vědomím, že hraje se slabším soupeřem, obětoval hned v zahájení figuru za aktivitu svých figur. Soupeř se však dobře bránil a realizace nebyla tak snadná, jak možná Lukáš očekával. Nakonec se projevila síla hráče a Lukáš v partii zvítězil – 1,5:0,5. Petr Kučera zahrál zahájení jako již tradičně zodpovědně a černými bez problémů vyrovnal. Po několika výměnách se snažil zvítězit, přešel kvůli tomu i do poměrně nejasné koncovky 2 jezdců a věže proti 2 věžím a 2 pěšcům, ale ani tato nerovnováha změnu výsledku nepřinesla – 2:1.
Robert Cvek se konečně v letošní sezoně dočkal bílých figur, ale využil jich jen k tomu, že hrál v podstatě Ben-oni opačnými barvami a s tempem navíc. V této pozici se orientoval lépe než Moravec a po zisku figury a udržení pěšce na 2. řadě mohl slavit další výhru – 3:1. Další bod přidal Jirka Lechtýnský. Soupeř se do něj od začátku pustil pěkně zostra a prudkým útokem na královském křídle se snažil co nejdříve rozhodnout. To ovšem Jirkovi hrálo do karet. Čekal na vhodný okamžik a když již byl soupeřův král dostatečně oslaben, provedl protiofenzívu v centru a v partii krátce nato zvítězil – 4:1.
Za tohoto stavu se dohrávalo již jen díky 30-ti sekundové bonifikaci za tah a to mě pravděpodobně stálo výhru. Soupeře jsem od začátku zatlačil do defenzívy, již prakticky neměl co hrát, ale situaci jsem si několika zbytečnými tahy zkomplikoval. A to stačilo jen rychle převést jezdce f3-d2-c4 a výhra by byla na dosah. V koncovce jsem za nedostatku času už svou lepší pozici nedokázal zužitkovat – 4,5:1,5.
Zbylé 2 výhry přišly díky poklidné poziční hře – Víťa Rašík poměrně rychle přešel do koncovky, kde za účasti věží hodlal uplatňovat svého lepšího jezdce proti střelci. Pozice rozhodně nepatřila k nejlehčím, ale bílý ji nebránil nejpřesněji a Víťa tak v poklidu vyhrál – 5,5:1,5. I Martin Mužík získal ze střední hry lepší koncovku, ve které se mu podařilo dotlačit svého pěšce až do dámy. Soupeř tedy obětoval figuru a bylo jen otázkou, zda Martinovi nezůstane krajní h-pěšec, který by spolu s černopolným střelcem nešel prosadit. To si však Martin pohlídal a bezpečně vyhrává – 6,5:1,5.
Jednoznačný zápas přináší zatím nejvyšší výhru v této sezoně. I po polovině soutěže tedy bez ztráty kytičky vedeme tabulku. Další zápas nás čeká za 14 dní, kdy v on-line přenosu přivítáme Chrudim.
0x 2064x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
  • James Mason

    19.11.1849 15.01.1905

    Irský šachový mistr a šachový publicista.Na mezinárodní scénu vstoupil impozantně,když roku 1876 porazil v zápase v New Yorku Henryho Edwarda Birda.Jako nejsilnější hráč z New Yorku pak vyhrál v stejném roce čtvrtý americký šachový kongres ve Filadelfii.

  • Serafino Dubois

    10.10.1818 15.01.1899

    Italský šachový mistr a teoretik, v polovině 19. století nejlepší italský hráč. Byl pokračovatelem italské šachové školy, jejíž zásady se snažil v praxi ověřit v zápasech s mnoha předními šachisty své doby.

  • Dawid Janowski

    25.05.1868 15.01.1927

    Francouzský šachista polského původu, na přelomu 19. a 20. století jeden z nejlepších světových hráčů. Po turnaji v Londýně v roce 1899, kde skončil čtvrtý, sebevědomě prohlásil, že vyzve vítěze turnaje, mistra světa Emanuela Laskera k zápasu o titul. Trvalo mu to však ještě celých dlouhých deset let, než se mu podařilo splnit Laskerovy podmínky.

  • Louis Paulsen

    15.01.1833 18.08.1891

    Německý šachový mistr. Svým pojetím šachu daleko předstihl svou dobu, neboť se dokázal zcela vymanit z romantických vlivů. O jeho síle a originalitě svědčí skutečnost, že v zahájení volil systémy, které se běžně používají dodnes.