Zápasy kandidátů, známe první postupující

01.06.2007 08:00 | Turnaje

V nejrychlejším možném termínu si postup do dalšího zápasu zajistili 2 hráči. Podle očekávání byl jedním z nich Peter Lékó, který měl zřejmě nejpřijatelnějšího soupeře ze všech. Při vší úctě k Mikhailu Gurevichovi, tent...

V nejrychlejším možném termínu si postup do dalšího zápasu zajistili 2 hráči. Podle očekávání byl jedním z nich Peter Lékó, který měl zřejmě nejpřijatelnějšího soupeře ze všech. Při vší úctě k Mikhailu Gurevichovi, tento hráč do absolutní světové špičky nepatří. Ovšem rychlý konec zápasu Bacrot – Kamsky čekal málokdo, v naší anketě se tento duel dokonce jevil jako nejvyrovnanější.
K šachu se vrátivší Gata Kamsky však se svým soupeřem neměl žádné slitování a velmi rychle ho posílá z Ruska domů. Velmi blízko k postupu mají i Bareev a Grischuk, kteří by obě zbývající partie museli pokazit, abychom je v další fázi nepotkali. Nyní se již pojďme podívat na jednotlivé partie tohoto dosud nejbojovnějšího kola.

Aronian (2759) – Carlsen (2693) (stav série 2.5:1.5, 2-1-1)
Arménskému velmistrovi po úterní porážce jistě přišel vhod den volna. Ve včerejší partii bílými figurami již vzhledem k vyrovnanému stavu zápasu nemohl spoléhat na poklidnou remízu a musel se tedy snažit hrát na vítězství. Magnus zvolil dámskou indickou, na kterou Levon reagoval nepříliš často hraným 8. b4. Tento pěšcový postup mu později přinesl důležitou prostorovou převahu, která byla pro vývoj partie rozhodující. Aronianovi se vzniklá pozice hrála daleko pohodlněji, což vyvrcholilo okolo časové kontroly, kdy se pozice mladého Nora doslova zhroutila.

Lékó (2738) – Gurevich (2639) (stav série 3.5:0.5, 3-1-0), postupuje Lékó
Mikhail Gurevich zřejmě využil volného dne k analýze 2. partie. Včera totiž zvolil naprosto shodné zahájení, vývoj zápasu ale nikterak nezvrátil. Peter Lékó ho opět poklidnou hrou zcela jasně přehrál. V této dvojici byl výkonnostní rozdíl nejmarkantnější a Lékó tak slaví zasloužený postup.

Ponomariov (2717) – Rublevsky (2680) (stav série 1.5:2.5, 0-3-1)
Exmistr světa Ruslan Ponomariov je ve svízelné situaci – Sergeje Rublevského totiž zatím ani v jedné partii nedokázal významněji ohrozit a ani včerejšek nebyl výjimkou. Navíc v předchozím kole se rozhodl příliš ambiciózně, místo remízy přepnul strunu a vzniklou dámskou koncovku prohrál. Včera tak chtěl vše napravit, Rublevsky se ale v scheweningenu nikam nehnal a zkušeně svého soupeře zremizoval.

Gelfand (2733) – Kasimdžanov (2677) (stav série 2:2, 0-4-0)
Jediná série, která dosud nepoznala v žádné partie svého vítěze. Tentokrát měl bílé Rustam Kasimdzhanov, což ho předurčovalo ke změně stávajícího stavu. V přijatém dámském gambitu obětoval v nepříliš často hrané variantě pěšce (6. Sxc4, přičemž v partiích Topalova nebo Kramnika se objevuje výhradně 6. Sg5) a jeho pozice vypadala zpočátku velmi slibně. Boris Gelfand však na své materiální výhodně netrval a ve vhodný okamžik pěšce vrátil. To mělo za následek značné zjednodušení pozice a i přes trošku divočejší průběh výslednou remízu.

Bacrot (2709) – Kamsky (2705) (stav série 0.5:3.5, 0-1-3), postupuje Kamsky
Gata Kamsky potřeboval k postupu jediný bod, postavil tedy stonewall a ať se soupeř snaží. Etienne Bacrot sice výměnami získal kýženého jezdce proti střelci, což by v zavřené pozici měla být výhoda, ale nedokázal se ubránit Kamského průlomům na královském křídle a posléze v centru. Otevření diagonál pak mělo pro francouzského krále kritické důsledky.

Grischuk (2717) – Malakhov (2679) (stav série 3:1, 2-2-0)
Katalánskou hrává řada hráče spíše s cílem partii zremizovat. Jak toto zahájení uchopit ambiciózně předvedl Alexander Grischuk. A vzhledem k tomu, že i Vladimir Malakhov potřeboval vyhrát, tak jsme byli svědky zajímavé partie. Klíčovým momentem byl zřejmě 24. tah černého, kdy postupem f7-f6 definitivně získává centrum pro sebe a začíná postupně posouvat své pěšce vpřed. Výhru Grischukovi nakonec přinesl pěšec b4, který zde „odpočíval“ již od 8. tahu. O postupu je tak i v této sérii s největší pravděpodobností rozhodnuto.

Polgar (2727) – Bareev (2643) (stav série 1:3, 0-2-2)
Přestože se Evgeny Bareev za poslední rok výsledkově trápí, tak do Elisty přijel připraven výborně. Juditu Polgárovou, nejsilnější ženskou šachistku, černými 2x zremizoval a bílými 2x porazil. Včera se hrála nejprve dámská indická, která plynule přešla do výstavby typické pro ben-oni. Zde už měl Bareev značnou výhodu, kterou převedl do koncovky na téma vzdálený volný pěšec. Judita Polgárová tak stejně jako Vladimir Malakhov bude dnes a zítra bojovat o přežití na turnaji.

Shirov (2699) – Adams (2734) (stav série 1.5:2.5, 0-3-1)
Opět dámská indická, tentokrát s principiální obětí pěšce na d5. V partiích nejsilnějších hráčů se tato varianta objevila např. v roce 2006 v partii Navara – Gelfand a stejný průběh měla až do 12… Sf6. Zatímco David reagoval vývinem střelce na f4, tak Shirov se rozhodl vyřešit situaci v centru tahem exd5. Možné jsou jistě obě možnosti, partii tak rozhodlo Shirovovo nepochopitelné 24. Se3, po čemž už jen zoufale bránil koncovku s kvalitou méně. Přitom jednoduché dobrání na f7 mu zaručovalo koncovku sice horší, ale dle mého názoru remízovou. Adamsovi tak do klína velmi snadno spadla důležitá výhra.

Výsledky - 4. partie
Rublevsky – Ponomariov ½
Bacrot – Kamsky 0-1
Aronian – Carlsen 1-0
Bareev – Polgárová 1-0
Shirov – Adams 0-1
Malakhov – Grischuk 0-1
Gurevich – Lékó 0-1
Kasimdzhanov – Gelfand ½

On-line přenos začíná i zítra ve 13:00 středoevropského času.
0x 854x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat