Zápasy kandidátů, do tiebreaku Grischuk s Rublevským

13.06.2007 08:00 | Turnaje

Poslední partie hraná klasickým tempem rozhodla o dalším postupujícím. Obě partie skončily poměrně rychlými remízami, což přináší postup Levonu Aronianovi. O postupujícím z dvojice Alexander Grischuk – Sergei Rublevsky se rozhodn...

Poslední partie hraná klasickým tempem rozhodla o dalším postupujícím. Obě partie skončily poměrně rychlými remízami, což přináší postup Levonu Aronianovi. O postupujícím z dvojice Alexander Grischuk – Sergei Rublevsky se rozhodne v dnešním tiebreaku. Alexei Shirov už má naopak jisté, že se do Mexika na finálový turnaj nepodívá.

Alexei Shirov – Levon Aronian ½
Alexei Shirov po 4.
partii, kdy byl velmi blízko k výhře, vycítil, že právě španělská může být zahájením, kde Aronianovi způsobí problémy. Od výše zmíněné partie, kterou měl Levon jistě velmi podrobně zanalyzovanou a dalo se tedy čekat nějaké vylepšení, se odchýlil již v 8. tahu (8. d3 místo 8. h3). Důležitým okamžikem se zdá být Shirovův 13. tah. Nejsilnější velmistři (Švidler, Aronian) v této pozici hrávají spíše 13. h3 nebo Jg3, Shirov se ale podobně jako v polovině 90. let Adams rozhodl pro 13. a3 s plánem aktivity na dámském křídle. Alespoň podle mé databáze tento tah od roku 1995 nebyl použit – na jednu stranu tak může jít o dobrý moment překvapení, na druhou zde existují spolehlivější postupy. Aronian na nezvyklou pozici zareagoval přesně, když po prosazení postupu d6-d5 získává velmi slibnou pozici. Shirov tak začal hledat komplikace (20. Sb3), ty ovšem vedly jen k hromadným výměnám, po kterých měl sice Aronian znehodnocenou pěšcovou strukturu, ale také pěšce více. Shirov pochopil, že vzniklou pozici může hrát na výhru pouze jeho arménský soupeř a nabídkou remízy další pokračování zápasu vzdal.
Aronian vyhrál 3,5:2,5 a postupuje

Sergei Rublevsky – Alexander Grischuk ½
Debata o teorii skotské hry – asi tak někak bychom mohli nazvat partie Rublevsky – Grischuk. V minulé partii si překvapení pro svého soupeře připravil Rublevsky a na řadě tak tentokrát byl mladší z dvojice. A Alexander Grischuk se vůbec nenechal zahanbit – v 10. tahu totiž zahrál novinku (10… Sd4), která dříve hraný tah Sb4 (hráli Tkachiev, Najer a právě v minulé partii Grischuk) pravděpodobně vytlačí z velmistrovské praxe. Rublevsky se na dlouhou dobu zamyslel, nenašel však jinou možnost než pokračovat ve stejné výstavbě i v této partii. To samozřejmě byla voda na mlýn pro Grischuka a ten tak nebezpečně dotíral na bílého krále po otevřeném b-sloupci. Rublevsky pak svým 16. Sxd5 nabídl soupeři opakování pozice a protože se zde černému nic lepšího nenabízelo, skončila partie brzkou remízou.
Vyrovnáno 3:3, rozhodne dnešní tiebreak

Jméno posledního postupujícího se nám začne postupně rozkrývat v tiebreaku začínajícím v 11 hodin středoevropského času. Hraje se na 4 partie rapid tempem, případně na 2 bleskovky a kdyby ani ty nerozhodly, přichází na řadu náhlá smrt s povinným vítězstvím bílého. Mezi jednotlivými partiemi by měla stejně jako minule být 10minutová přestávka, takže se můžeme těšit na strhující závěr celého klání.
1x 921x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
06.02.2008 13:42 | Autor neznámý

i think this is good but not as good as max games