Zápas Topalov – Kramnik přede dveřmi

21.09.2006 08:00 | Turnaje

Dlouho očekávaný zápas je tady. V Ruské federaci, konkrétně v Kalmycké republice a jejím hlavním městě Elistě byl dnes zahájen sjednocovací zápas o titul mistra světa mezi vítězem ze San Luis a současnou světovou jedničkou Veseli...

Dlouho očekávaný zápas je tady. V Ruské federaci, konkrétně v Kalmycké republice a jejím hlavním městě Elistě byl dnes zahájen sjednocovací zápas o titul mistra světa mezi vítězem ze San Luis a současnou světovou jedničkou Veselinem TOPALOVEM a Vladimirem KRAMNIKEM, vítězem zápasu o titul klasického mistra světa nad legendárním Garry Kasparovem.


Oficiálně byl zápas zahájen dnes a z prvního dne si můžete na stránkách Chessbase prohlédnout řadu fotografií z připravené choreografie. Součástí úvodního dne byla i blesková partie mezi oběma hlavními protagonisty. Partie skončila podle předpokladů remízou, když žádný ze soupeřů naprosto logicky nechtěl před takto důležitým zápasem odkrýt své největší zbraně.

První partie začíná v sobotu 23. 9. (další termíny jsou 24., 26., 27., 29., 30. září, 2., 3., 5., 6., 8., 10. a případně 12. října – tie-breaky zkráceným tempem) a hraje se klasickým tempem 2 hodiny na 40 tahů + 1 hodina na 20 tahů + 15 minut na dohrání partie. Času tedy bude dostatek a můžeme se těšit na obsahově velmi kvalitní partie. V případě shodného skóre by na řadu přišel tie-break v podobě 4 partií rapid šachu s tempem 25 minut na partii + 10 sekund za každý provedený tah.

Nyní se pojďme podívat konkrétněji na poslední vystoupení hlavních aktérů. Veselin Topalov vsadil před zápasem spíše na volnější program. v roce 2006 odehrál z vážných partiích v lednu tradiční turnaj ve Wijk aan Zee, v únoru španělské Linares, v dubnu vítězný zápas s mistrem Evropy Nisipeanem a v květnu domácí M-tel Masters v Sofii. Pokud ovšem říkám „odehrál“, tak to v Topalovově podání v podstatě znamená „vyhrál, nebo se přinejhorším umístil na stupních vítězů“. Mezitím odehrál několik turnajů hraných kratším tempem (Amber Monte Carlo, případně K.O. turnaj v Leonu), ale před samotným zápasem vsadil spíše na odpočinek a kvalitní přípravu. Dle jeho slov mu zápasová praxe nijak zvlášť chybět nebude, protože sehrál řadu partií s počítačem. Zároveň Topalov oficiálně představil svůj sekundantský tým, který tvoří velmistři Ivan Cheparinov, Alexander Onischuk a Francisco Vallejo Pons.

To program Vladimira Kramnika musel být odlišný. Od přeboru Ruska, během kterého ho skolila neznámá nemoc, nehrál žádnou vážnou partii až do šachové olympiády v Turíně, tedy přesně do doby, od které si Topalov „naordinoval“ šachové volno. Na olympiádě se však Kramnik vrátil ve velkém stylu. Před turnajem byla jeho forma velkou neznámou, ale svými výkony (6,5/9 na 1. šachovnici za tým Ruska, čili proti nejsilnějším možným soupeřům) nenechal nikoho na pochybách a dokázal, že stále patří do nejužší světové špičky. Následoval turnaj v Dortmundu, kde Kramnik bývá tradičním vítězem. Na tradici navázal, i když tentokrát tomu dlouho nic nenasvědčovalo – až 2 výhry v posledních 2 kolech mu díky nejlepšímu sonnenbornu zajistily 1. místo. Oba hráči by tak měli být ve vrcholné formě a my se jen můžeme těšit, co nám na šachovnicích předvedou.

Jak se zpívá ve známé písni „Winner takes it all“, aneb „Vítěz bere vše“, tak i zde vítěz získá titul mistra světa a navíc po letech rozporů snad znovu sjednotí šachový svět. Další užitečné informace můžete nalézt na stránkách FIDE nebo v ruštině na stránkách pořadatelů.
0x 1637x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat