Ve Zlíně zvítězil GM Babula

30.04.2008 08:00 | Turnaje

V sobotu 26. dubna 2008 proběhl ve Zlíně 18. ročník Memoriálu Antonína Vaculíka v rapid šachu. Počet účastníků se každoročně pohybuje okolo stovky. Letos byla sice hodně velká konkurence v podobě začínajícího Ostravského kon...

V sobotu 26. dubna 2008 proběhl ve Zlíně 18. ročník Memoriálu Antonína Vaculíka v rapid šachu.
Počet účastníků se každoročně pohybuje okolo stovky. Letos byla sice hodně velká konkurence v podobě začínajícího Ostravského koníka a mládežnických turnajů družstev (Finále Extraligy dorostu, závěr KP st. žáků), ale navzdory tomu chyběli jen dva hráči do kýžené stovky.

Počet titulovaných hráčů a zároveň největších favoritů se proti loňsku zdvojnásobil. K tradičním účastníkům turnaje jako jsou velmistr Vlasta Babula, mezinárodní mistři Sosna a Zpěvák nebo FM Vrána a Bělunek přibyli letos další další dva mezinárodní mistři Šimáček a Pisk a také FM Mudrák, Holemář, Karlík a WIM Blažková.

Účastníci turnaje s napětím sledují rozlosování. foto:Rostislav Svoboda

Tradičně symbolickou zahraniční účast reprezentovali tři Poláci z družebního města Chorzowa a dva slovenští hráči. Loňskou výhru obhajoval domácí Honza Sosna, těsně druhý byl vloni havířovský Petr Kičmer a třetí Ladislav Urbanec. Největší favorit Babula skončil vloni pátý v obklíčení hráčů Starého Města Zpěváka, Vrány a Bažanta.

V první polovině turnaje se nic mimořádného nedělo. Po čtvrtém kole vedl Šimáček s plným bodovým ziskem, o půl bodu zpět byli všichni favorité. Nedařilo se jen Ferovi Vránovi (2,5/4) a sedmému nasazenému Milanu Smištíkovi ze Zakřan, který zahájil dokonce 2/5 a pak teprve se vzpamatoval a předvédl finiš 4/4.

v partii dvou nejvýše nasazených porazil ve věžové koncovce Vlastik Babula Pavla Šimáčka foto:Rostislav Svoboda

V pátém kole porazil Babula bílými Šimáčka a sesadil jej z čela. V dalších dvou kolech porazil i Holemáře a Sosnu, vybudoval si jednobodový náskok na čele a ten dvěma závěrečnými remízami s přehledem udržel.
Takže se bojovalo už jen o další místa. Ještě po šestém kole byla na druhém místě s pěti body dvojice domácích hráčů Sosna a Pisk, ale závěr turnaje jim nevyšel a tak nakonec se šesti body jen uzavírali první desítku.

Derby domácích Jana Sosny a Petra Piska. Oběma nakonec nevyšlo poslední kolo. Sosnu to stálo druhé místo. foto:Rostislav Svoboda

Po sedmém kole se o druhé místo dělila hned osmička hráčů, nakonec se ale smál ten devátý vzadu. Pavel Šimáček (1. Novoborský ŠK) dokázal jako jediný vyhrát v posledních dvou kolech a to mu nakonec spolu s nejlepším pomocným hodnocením přineslo druhé místo. Pavel Zpěvák sice dokázal turnaj odehrát bez porážky, ale nestačilo to na víc než třetí místo. Se stejným ziskem sedmi bodů skončil na čtvrtém místě Fera Vrána (oba ze Starého Města) a na pátém vsetínský Stanislav Juříček.

Další pořadí: 6. Holemář (Zakřany) 7. Urbanec 8. Jacko (Prešov) všichni 6,5 9. Sosna, 10. Pisk (oba ŠK Zlín) ... 22. Smištík (Zakřany) všichni 6

Turnaj se hrál současně jako krajský přebor v rapid šachu. Mezi muži zvítězil Zpěvák, před Vránou a Juříčkem. Mezi ženami Zdeňka Blumelová z Kroměříže (celkově 26. místo, 5,5 bodu), mezi juniory Michal Krčál (ŠK Zlín, 21. místo, 6 bodů)=