Vánoční šachový turnaj - DDM Libertin

15.12.2006 08:00 | Turnaje

V sobotu 9. prosince 2007 se v DDM Libertin konal Vánoční šachový turnaj mládeže. Na startu se objevilo 58 účastníků z 9 oddílů. Nejdále to měli ostřílení borci z TJ Auto Škoda Mladá Boleslav, nejblíže pak zástupci samotného Li...

V sobotu 9. prosince 2007 se v DDM Libertin konal Vánoční šachový turnaj mládeže. Na startu se objevilo 58 účastníků z 9 oddílů. Nejdále to měli ostřílení borci z TJ Auto Škoda Mladá Boleslav, nejblíže pak zástupci samotného Libertinu (pod vedením p. Drahotského, zároveň hlavního rozhodčího turnaje), ZŠ Tyršova (paní Jínová přivedla rekordních 15 dětí) a začínajícího kroužku při ZŠ Slovanka z České Lípy.

Po přivítání z úst paní ředitelky DDM Libertin, Marie Vasmanské, a připomenutí některých pravidel Janem Malcem, rozhodčím turnaje, mohly šachové boje začít. Hrálo se švýcarským systémem tempem každý 20 minut na partii společně v jedné skupině, věkové kategorie byly vyhodnocovány zvlášť až po 7. kole, tedy na konci turnaje. Nevýhodou systému jedné skupiny je, že šachoví začátečníci se utkávají s mnohem vyzrálejšími hráči a teprve po sérii porážek dostanou sobě rovné soupeře. Šachy tak od kolébky učí své adepty umění prohrávat a poučit se z vlastních chyb. Nespornou výhodou ale je odstranění organizačních zádrhelů – vše šlo jako na drátkách. Děti, které dohrály dříve, mohly pro zkrácení chvíle využít i zázemí Libertinu – především stolní fotbálky jimi byly doslova obležené.
A kteří že to mladí šachisté se mohou v budoucnu stát mistry? Určitě všichni, zapotřebí je ale především píle, cílevědomost a chuť se zlepšovat. V sobotu se jako nejlepší ukázali mladoboleslavští, kteří tak naplnili papírové předpoklady. Pouze 6 hráčů mělo osobní koeficient ELO, tedy i zkušenosti z vážných partií s dospělými. A ty se samozřejmě projevily. Absolutním vítězem se tak stal první nasazený, Vojtěch Kán z Mladé Boleslavi (ELO 1616, jediný hráč s II. VT), s 6,5 body, když jedinou půlku pustil svému stříbrnému oddílovému kolegovi, Jiřímu Klosovi (1479), který měl nejlepší pomocné hodnocení ze skupiny 5,5 bodových a prošel turnajem rovněž bez porážky - remizoval s vítězem, Denisou Jínovou ze ZŠ Dr. Tyrše a s bronzovým Filipem Třešňákem z ŠK Dolní Poustevna. Ten se jako jediný bez osobního koeficientu prodral mezi „elisty“ a navíc vyhrál svou věkovou kategorii nar. 1995-96! Umožnil tak Adamu Prášilovi (1418), aby obsadil třetí stupínek v nejstarší kategorii a zkompletoval tak mladoboleslavské trio. Že se nejednalo hned o kvarteto zavinil Oldřich Mahdal (1301) z 1. Novoborského ŠK, když s 5,5 body odsunul posledního mladoboleslavského mazáka, Martina Mlčocha (1320), na 5. místo. Olda prohrál pouze s vítězem a v posledním kole remizoval s dalším v pořadí, Davidem Le ze ZŠ Tyršova.
Mezi hráči narozenými v letech 1993-94 dominoval Ondřej Bičiště z DDM Libertin s 5 body. Druhé místo patří 2. nasazenému (1538), Martinu Hrubešovi z ŠK Dolní Poustevna za 4,5 bodu. Martin sice zaostal za papírovými předpoklady, los mu ale přiděloval samé těžké soupeře. Na stejný počet bodů a třetí místo v kategorii dosáhla Denisa Jínová ze ZŠ Tyršova. Pomyslná bramborová tak zbyla na Benjamina Hanzla, který vyhrál úvodní 4 kola, a to i se silnými soupeři, s ještě silnějšími pak už ale nepřidal ani bod.
Jak už bylo řečeno, vítězem kategorie narozených 1995-96 se stal Filip Třešňák. Druhé místo obsadil Jakub Copko ze ZŠ Tyršova, který vybojoval o půl bodu méně, třetí byl s 4,5 body Jakub Šimon z Doks. V nejmladší kategorii narozených 1997 a mladších si vítězství za 4,5 bodu suverénně vybojovala Simona Jínová ze ZŠ Tyršova, která potrápila i o mnoho starší favority. Stříbro patří Šimonu Hotovému z Doks za 3 body a bronz jeho oddílového kolegovi, Michalu Hájkovi. Nejmladším účastníkem turnaje byl vyhlášen prvňáček, Vítek Mareš z 1. Novoborského ŠK, který dokázal se staršími vybojovat 2 body.
Pěkné věcné ceny a diplomy, a především alespoň malou upomínku pro každého, se podařilo zajistit díky podpoře města Česká Lípa. Za tu je potřeba představitelům města srdečně poděkovat.