V Mladé Boleslavi je dohráno

06.08.2007 08:00 | Turnaje

Včera skončil v Mladé Boleslavi 5. ročník šachového festivalu. Až poslední den se rozhodovalo o zisku norem a vítězích obou Openů. Obzvláště ve vyrovnaném FIDE Openu byla situace notně zašmodrchaná…. Začněme ale sobotním ...

Začněme ale sobotním rapidem. Na ten dorazilo 75 účastníků a průměr první desítky dosahoval hranice 2200 Elo bodů. Z účastníků zavřených turnajů se ho, bohužel, zúčastnil pouze FM Štěpán Žilka (nepočítáme-li outsidera IM turnaje Roryho Quinna z Irska, 2044), a tak bylo o vítězi v podstatě jasno.
A Štěpán nenechal nikoho na pochybách, neztratil v 9 kolech ani půlku!

Štěpánovi se z cen nejvíce líbila židle na kolečkách.

Nekompromisní hrou si druhé místo zajistil náš Míra Boreš. Prohrál pouze v druhém kole s povrlským Jirkou Železným a pak s vítězem. 7 bodů nasbírali i 3. Pavel Mudra a 4. Jirka Jína, kteří se vyšvihli famózním závěrem 3/3. Oba měli to štěstí, že tak nenarazili na vítěze, oba ale porazil veterán Vlastimil Bouček (1996, celkem 14.).

Pavel Mudra ze Sokola Bakov nad Jizerou hraje prý šachy pouze nějakých 6 let. Hraje téměř výhradně za družstva a stále se zlepšuje…

Na celkovém 8. místě skončil se 6 body nejlepší senior – domácí Zdeněk Joukl.

Podívejme se ještě na Novoboráky – 9. Slávek Dalecký (6b), 11. já (6b.), 17. Roman Boreš (5,5b.), 29. Lucka Jínová (5 b.), 43. Sergej Sirota (4,5 b.) a 44. Vláďa Dufek (4,5 b.).

V neděli pak vrcholil týdenní festival. Remízu potřeboval v posledním kole velmistrovského Real Spectrum Cupu kontroverzní Islanďan Steingrimsson (2470) a Plischki neměl námitek. Se 7 body se stal i jasným vítězem turnaje, když měl na 2. GM Radoslawa Jedynaka náskok 1,5 bodu. Plus 1 stačilo na třetí místo Lukáši Černouškovi.

Po úvodních 3 kolech, kdy kazil nadějné pozice v časovkách a měl na svém kontě pouze půl bod, zahájil Lukáš Černoušek spanilou jízdu v kole 4. výhrou nad GM Jedynakem. Přidal ještě vítězství s GM Medunou a FM Eisenbeiserem.

Remízu v IM turnaji ČSOB Cup potřeboval k zisku normy a 2. místa i Litevec Genutis (2283). Jeho problémem bylo, že soupeřem mu byl suverén turnaje Štěpán Žilka (2437). Ten prokázal ale velkodušnost, když mu remízu povolil, a tak i zde byl lov za normou úspěšný. Byla to Štěpánova 2. remíza v turnaji a dušoval se, že pořadateli říkal, že není vhodným borcem do turnaje, kde mají jiní bojovat o normu – jeho 8 bodů toho je jasným důkazem. 3. místo bral za 6 bodů Honza Šuráň. Fotky medailistů jsem dával už k minulému článku, tak se podívejme třeba na smolaře turnaje, Františka Štrosse (2293).

První 3 kola skončily vyhrané partie remízou. Se Štěpánem Žilkou měl v koncovce 2 lehkých figur pěšce víc, nakonec z toho byla jediná prohra v turnaji….

Nejsložitější situace před posledním kolem panovala v ATMOS FIDE OPENU. Vzhledem k vyrovnanému startovnímu poli se favorité poráželi navzájem a po 8. kole byli na čele domácí Miloslav Jaček a novoborští Sirota a Dalecký, kteří nasbírali po 5,5 bodech. Oleje do ohně jsem přilil já, když jsem ve svižné miniatuře porazil O´Toola z Irska – měl jsem totiž 6 bodů a nejlepší Buchholz. Postupně své partie zremizovali Sergej Sirota i Slávek Dalecký a čekalo se tak pouze na výsledek partie Jaček – Roman Novotný. V té získal druhý jmenovaný výhodu, útok na krále a posléze i figuru…Jenže Roman měl po celý turnaj problémy v časovce a v jedné zrovna byl. Následkem byla hrubá chyba, když si nechal vyšáchnout věž. I přesto byla pozice ještě poměrně napínavá, ale černý v nervozitě přehlédl šach. Jaček dostal časový bonus a Roman musel táhnout věží, kterou chtěl před vzal do ruky – a bylo po partii. Vítězem se tak se 6,5 body stal Miloslav Jaček, další místa si rozdělili Novoboráci – 2. já, 3. Sergej Sirota, 4. Dalecký a 5. Jínová. Skvrnou na jinak pěkném turnaji pak bylo nedodržení slíbeného cenového fondu a jeho přizpůsobení startovnímu poli. Ze slíbených 60.000,- Kč byl fond zredukován na 19.000,-Kč a z 10 finančních cen a dalších speciálních zbyly pouze 3.

V národním Doba a.s. Open, který se kuriózně hrál jako turnaj zavřený (10 účastníků), zvítězil s náskokem se 7,5 body Martin Pospíšil (1534). Druhé místo vybojoval za 6 bodů František Štross starší a bronz získala Darina Baloghová s 5,5 body.

Odkazy na výsledky všech turnajů naleznete na oficiálních stránkách turnaje.

0x 934x Viktor