V. Gibraltar Chess Festival

02.02.2007 08:00 | Turnaje

Turnaj v Gibraltaru byl včerejším 9. kolem zakončen a je tedy příhodná situace se za ním ohlédnout. Se ziskem 7,5/9 se samostatným vítězem stal arménský velmistr Vladimir Akopian (2700). Jeho vítězství zprvu nic nenasvědčovalo – h...

Turnaj v Gibraltaru byl včerejším 9. kolem zakončen a je tedy příhodná situace se za ním ohlédnout. Se ziskem 7,5/9 se samostatným vítězem stal arménský velmistr Vladimir Akopian (2700). Jeho vítězství zprvu nic nenasvědčovalo – hned v 1. kole totiž prohrál s IM Irinou Krush (2449), v 5. pak remizoval s další ženou, tentokráte s „rodilou Katařankou“ GM Zhu Chen (2518).
Jedinou ženou, kterou dokázal zdolat, tak byla Aarthie Ramaswamy (2224) ve 2. kole. K jeho úlevě už pak žádné další ženy nepotkal a cestu k prvenství tak měl volnou – muže totiž suverénně porážel, přestože se utkal i s tak silnými hráči jako GM Kuzubov (2554, celkově 10.), GM Sokolov (2652, celkově 17.) nebo GM Pavlovič (2521, celkově 12.).

O 2. – 4. místo se podělila trojice, která díky pomocnému hodnocení skončila v pořadí Alexander Areshchenko (2644), Hikaru Nakamura (2651), Emil Sutovsky (2629). Vzhledem k velkému počtu účastníků (176) se ani jeden z nich s celkovým vítězem neutkal, ale takový už švýcarský systém někdy bývá. Areshchenko a Sutovsky prošli turnajem bez porážky, zato Nakamura zahájil podobně špatně jako Akopian – prohrál hned v 1. kole a opět platilo „za vším hledej ženu“ – porazila ho Gruzínka Ketevan Arakhamia (2437). To však Nakamuru správně nažhavilo a zejména výbornou hrou bílými se dotáhl zpět. Na čele 6,5 bodové skupiny a tím pádem celkově 5. se umístila největší hvězda turnaje – Michael Adams (2735). Zahájil sice výborně (4,5/5), v 6. kole ale přišla porážka s Efimenkem (2616) a protože se mu v posledních 2 kolech nepodařilo porazit Gureviche (2635) ani Al-Modiahkiho (2556), tak na vyšší místa pomýšlet nemohl.

Odpověď na otázku, proč se turnaje zúčastnilo i tolik kvalitních šachistek, je poměrně jednoduchá. Hlavní turnaj byl totiž součástí nově vzniklého seriálu ženských turnajů Grand-Prix Mon-Roi, do kterého si tak nejvíce bodů připsala celkově 23. IM Jovanka Houska (2384) se 6 body. Takto vysoko ji katapultovala zejména výhra v posledním kole nad IM Nanou Dzagnidze (2463). Ani famózní závěr 4,5/5 nepomohl GM Antoanetě Stefanovové – horší pomocné hodnocení ji odsunulo až za Angličanku. Ve skupině s 5,5 body se pak nacházelo žen daleko více – v pořadí určeném pomocným hodnocením jimi byly Pia Cramling (2530), Dronavalli Harika (2421), Irina Krush (2449), Kateryna Lahno (2456), Nisha Mohota (2261) a Chen Zhu (2518).

Úspěchem skončila i účast jediné české hráčky, Kateřiny Němcové (2147). Výkon 4/9 při průměrném ratingu soupeřů 2304 totiž znamená, že Katka si během necelého měsíce připisuje na své konto již 2. získanou normu mezinárodní mistryně. Gratulujeme! Za zmínku určitě stojí i 2 cenné získané skalpy – islandského IM Gunnarssona (2419) a indické velmistryně Meenakshi (2346).

Kompletní výsledkovou listinu můžete získat ze stránek pořadatelů.