Úvod do řešení šachových problémů – XII.

14.07.2008 08:00 | Turnaje

V předchozích dílech jsme se seznámili se základními druhy šachových skladeb a v dalších jsem se rozhodl, že budu uvádět příklady některých námětů, které se ve skladbách objevují. Jedním z oblíbených témat (které není tak ...

V předchozích dílech jsme se seznámili se základními druhy šachových skladeb a v dalších jsem se rozhodl, že budu uvádět příklady některých námětů, které se ve skladbách objevují. Jedním z oblíbených témat (které není tak vzdálené ani praktické hře) je proměna pěšce – při postavení bílého pěšce na sedmé nebo černého na druhé řadě řešitele možnost proměny obvykle hned napadne.
V partiích se samozřejmě v naprosté většině objeví proměna v dámu, někdy snad ještě v jezdce, ostatní dvě jsou naprosto výjimečné. Nizozemský autor Harold van der Heijden se těmito proměnami ve studiích a v partiích zabýval – v partiích ji do roku 1996 nalezl ve 27 příkladech a odhaduje, že se vyskytne zhruba v jedné ze 40 000 partií (tedy asi se neuvažují situace, že jeden z hráčů má takovou převahu, že je jedno, co si postaví a chce soupeře trochu poškádlit).



B: Kf8, Jc6, Pe7
Č: Ke6, Db4, Vd5, Vg6, Sb6, Je4, Jg7, Pc7, d7, f6
pomocný mat druhým tahem, čtyři řešení

Bez proměny to tady asi opravdu nepůjde, bílý jezdec sám na mat nestačí, i když černý pomáhá. Ještě si všimněte, že tématický bílý pěšec je ve vazbě, kterou je tedy třeba zrušit. Čtyřmi různými způsoby, samozřejmě...



B: Ka3, Va6, Sc6, Sh4, Jb3, Jh7, Pa4, e4, e6, f5
Č: Kd6, Pa5, b7, c7
mat třetím tahem

Původně jsem jako druhý příklad chtěl vybrat dvojtažku, ale v nich se proměny, zvlášť ve slabší figury, tolik nevyskytují. Logicky, protože během pouhých dvou tahů není dost času na odůvodnění, proč nefunguje proměna v dámu, v zásadě jedinou možností je nezpůsobit okamžitý pat. V delších úlohách je motivace obvykle stejná, ale přece jen možnosti zpracování jsou širší. Na druhém diagramu ještě bílý ani pěšce na sedmé řadě nemá, takže když jsem prozradil téma, úvodník je jasný. Černý nemůže hrát Ke5 pro okamžitý mat a tak mu zůstávají tahy pěšcem b, po nichž Vám určitě už pokračování problémy dělat nebudou.
2x 1709x
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
21.07.2008 16:18 | Autor neznámý

Tak nikdo další už se nepřidal... Další řešení pomocného matu jsou II. 1.d6 e8V+ 2.Kd7 Jb8X, III. 1.Vd6 e8S 2.Jf5 Sf7X a IV. 1.Jd6 e8J 2.Vh6 Jxg7X. Trojtažka 1.e7 a po každém tahu černého pěšce vyjde vždycky jen jedna proměna.

14.07.2008 21:41 | Autor neznámý

Na trojtažku jsem přišel už při zpracovávání, s těmi nápovědami je to už velmi prosté. U pomocného mám zatím první: 1.Kd6 e8D 2. dxc6 De7. Snad poslouží alespoň jako připomenutí, co to pomocný mat je - začíná černý a spolu s bílým spojenými silami usilují o mat černého krále.