Úvod do řešení šachových problémů – V.
06.03.2008 08:00 | TurnajeMám trochu pocit, že přechod od dvojtažek k trojtažkám s sebou přinesl i menší zájem, takže se kajícně vracím ke dvojtažkám – aspoň zčásti. Pokud jde o řešení, to už bude bez nápovědy, tedy kromě následujícího obecného...
Pokud jde o řešení, to už bude bez nápovědy, tedy kromě následujícího obecného odstavce. Jednotlivé směry ve skladbě úloh akcentují různé prvky předváděného šachového děje a po získání určitých zkušeností řešitel z postavení diagramu tento směr obvykle dokáže odhadnout.

B: Ka2, Dc6, Vc5, Sd2, Jd8, Jh5, Pe5
Č: Kf5, Dh4, Vg8, Sc3, Sg6, Pa5, c4, e7, g3, g4
mat druhým tahem
A druhým problémem bude poprvé čtyřtažka. Jak jsem psal, neplatí, že čím více tahů, tím obtížnější problém. Naopak u delších skladeb jde leckdy o to, vytvořením a řetězením krátkých (jednotahových) hrozeb vynutit oslabení černé pozice – u trojtažek se krátká hrozba (matem v druhém tahu) považuje za estetický defekt, u delších skladeb to bývá nutnou součástí děje nebo je to aspoň tolerováno.

B: Ka5, Ve2, Vh3, Sa1, Pa2, b5
Č: Ka3, Dg3, Vh7, Jg7, Jh5, Pa6, c4, f5, h4, h6
mat čtvrtým tahem
A tady je navíc celkem jasné, že bílý musí něco vymyslet rychle, protože jinak by to s ním po 1.- Dxh3 nedopadlo dobře, a navíc k něčemu rozumnému má k dispozici jen střelce. Takže třeba 1.Sc3 s hrozbou 2.Sb4 mat? Ale na to může černý hrát 1.- Dc7+ – nicméně myšlenka jako taková není špatná, jen je třeba ji připravit.
aha - tak to jsem prekombinoval :-)
to fick: Obrana 1.- c3 není plnohodnotná, protože vychází mat třetím tahem 2.Sd6+ Dxd6 3.Vxc3X (nebo i 2.Vxg3 s hrozbami 3.Vxc3X a 3.Sd6X).
u 4tazky je jeste obrana 1. - c3 2.Vxg2 ab5 3.Sd6+ b4 4.Sxb4 ++
Tak jsem zabodoval naplno, to mám radost!:-)
Řešení čtyřtažky: nestačí ani 1.Sd4? pro 1.- Je6!, bílý musí ještě dál: 1.Se5 (hr. 2.Sd6X) Je8 2.Sd4 a teď po nové obraně černého 2.- Vc7 už černý nemá šach dámou a jde 3.Sc3 hr. 4.Sb4X, příp. 3.- Dxc3 4.Vxc3X. Řetězení jednotlivých přípravných plánů je typické pro úlohy logické školy, o které něco víc časem.
Řešení dvojtažky: 1.Dh1 hrozí 2.Db1X (i tenhle mat je modelový po tahu černého 1.- Sxh5, v české škole je považovaný za součást cenného obsahu úlohy a označuje se jako modelový mat z milosti) a tři obrany, taky zakončené modelovými maty: 1.- Dxh1 2.Jxg3X, 1.- Sxd2 2.e6X a 1.- Vxd8 2.Jg7X.
To já si počkám, až to bude tady. Na MČR pojedu když tak až příště, až uvidím, jak dopadne praktik Dejf:-).
to dejf: To dostanem na M ČR pěkně nařezáno :-) Pro zájemce z řad praktických šachistů - nevím, jak jste na tom s pomocným imaty a samomaty, které se na M ČR taky řeší. Případně můžu poskytnout pracovní verze kapitol o těchhle typech úloh z připravované knihy o řešení šachových problémů. Pokud chcete, ozvěte se mi na m.dragoun@centrum.cz
To já kdybych si šel hypoteticky zaběhat, pak dal sprchu, tak pak sednu, lehnu....:-).
ty jo dobrý, sem si šel zaběhat, dal si sprchu, sednul k tomu a oba příklady dal asi za půl minuty...:-) takže recept pro mčr mám jasý...:-):-):-)
Venoval jsem tomu 10min. Snad to mam ,ale jeste si do vecera nejdu chvilku pro kontrolu a pak se tesim na reseni :-)
Teda myslel jsem dneska večer...
Dvojtažky české školy bývají lehké, trojtažky různé a čtyřtažky nadprůměrně těžké (ve srovnání s ostatními směry ve skladbě). Aspoň pro mne, ale shodl jsem se na tom i s dalšími (silnými :-)) řešiteli. Pro řešení dám ještě šanci ostatním, napíšu ho sem zítra večer :-)
Tak česká škola mi vyhovuje - tak 3 minuty:-). 4tažka byla horší, ale po cca. 12 minutách mám tak hezké řešení, že musí určitě být i správně:-).