Ústecký festival popatnácté

01.05.2007 08:00 | Turnaje

Na 15. ročník tradičního Šachového festivalu přijelo do Ústí nad Labem přes tři stovky vyznavačů královské hry (jeden až z Lisabonu). Pořadatelé pro ně připravili možnost účasti v devíti turnajích od nejmladších začá...

Na 15. ročník tradičního Šachového festivalu přijelo do Ústí nad Labem přes tři stovky vyznavačů královské hry (jeden až z Lisabonu). Pořadatelé pro ně připravili možnost účasti v devíti turnajích od nejmladších začátečníků až po veterány a od neregistrovaných až po mezinárodní velmistry.

Hlavním turnajem byl sobotní Open „A“, hraný jako závěrečný turnaj seriálu Grand-prix ČR v rapid šachu. Vyhrál ho přední reprezentant ČR, mezinárodní velmistr Jiří
Štoček z Plzně před Pavlem Jirovským ze Sokola Kolín (po 6 bodech ze 7 partií) a Michalem Konopkou z Turnova. Výborného výsledku dosáhl na 4. místě Vlastimil Louček z Loun, který poslal v partii posledního kola mezi poražené velmistra Lechtýnského. Podobný kousek se nepovedl proti Konopkovi nejlepšímu novoborskému hráči, Miroslavu Borešovi, a tak se musel spokojit s 15. místem. Nejlepší ženou byla naše Lucie Jínová, která tak zároveň vyhrála celoroční soutěž žen. V Grand-Prix mužů se na nejvyšší stupínek vyšplhal turnovský GM Jiří Lechtýnský, druhý je Martin Petr z Pardubic a třetí místo patří Davidu Kaňovskému z Grygova. Každému se započítávaly výsledky 3 nejlepších turnajů ze seriálu.

Stejné medailisty měl po základní části i nedělní turnaj v bleskovém šachu. 8 nejlepších si pak zahrálo pavouka. Vítězství si vybojoval GM Jiří Štoček, když ve finále porazil IM Michala Konopku z Turnova 1,5:0,5. Na třetím místě skončil Konopkův oddílový kolega GM Lechtýnský, který si v souboji o bronz poradil s krajským přeborníkem v bleskovém šachu, kterým se v základní části díky 4. místu stal Vladimír Hadraba. Přebornicí kraje se stala Marie Bažantová z ŠK Spartak Ústí n.Labem a juniorským přeborníkem Jakub Tůma z ŠK Most.

K ústeckému festivalu patří i řada dalších doprovodných turnajů. Super-bleskový turnaj vyhrál mezinárodní velmistr Jiří Lechýnský z Turnova. Nejlepší veteránem se stal Jiří Chmelík z SŠZŠ Litvínov, nejlepším hendikepovaným Jiří Varta z ŠK Děčín. V soutěži žáků byl nejúspěšnější Kracík z Třebechovic, nejlepším družstvem se stal Spartak Ústí nad Labem. V turnaji začátečníků s přehledem zvítězila Simona Jínová ze ŽŠ Dr. Tyrše Česká Lípa, která vyhrála všech 9 partií.

Festival zaštítil náměstek primátora mgr. Arno Fišera. Poděkování patří sponzorům: Město Ústí n.L., Stavby silnic a železnic, Spolchemia a.s., Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, pekárna Aplica a Československý šach.

Kompletní výsledky jsou ke stažení na stránkách pořadatele.
0x 979x Viktor