Týmy s Čechy odstartovaly bundesligu úspěšně
21.10.2007 08:00 | TurnajeO tomto víkendu se nanovo rozjela nejsilnější klubová liga na světě – německá Bundesliga. Však o síle jejího dvojnásobného vítěze z Baden Badenu se mohli nedávno přesvědčit i novoborští šachisté na Evropském Klubovém Pohár...
O tomto víkendu se nanovo rozjela nejsilnější klubová liga na světě – německá Bundesliga. Však o síle jejího dvojnásobného vítěze z Baden Badenu se mohli nedávno přesvědčit i novoborští šachisté na Evropském Klubovém Poháru v Kemeru. A Baden Baden je i letos jednoznačným favoritem na titul. Ovšem papírové předpoklady nestačily na vítězství v Turecku a i zde nebude chtít zbývajících 15 ligových družstev jen přihlížet.
Německé soutěže jsou pro nás zajímavé i tím, že v nich hraje celá řada Čechů a Slováků. Bohužel jsme se museli vloni rozloučit s SC Bann, kde byl český prvek zastoupen v míře nejvýznamnější. Přesto najdeme na soupiskách vedle celé řady světových hvězd i pár našinců. Počet cizinců vůbec působí Němcům chmury. Řada domácích diváků si stěžuje, že by ráda viděla více německých hráčů. Právě v těchto dnech probíhá na toto téma živá diskuse, uvidíme, co z ní nakonec vyplyne. Pojďme se ale podívat, jak dopadlo první dvoukolo.
Po víkendu je na čele celek SC Wattenscheid, který zahájil sezónu již v pátek předehrávkou se svým cestovním partnerem ze Solingenu. Uhrál celkem 2 výhry a remízu, především se vyznamenal na první šachovnici hrající Ukrajinec Eljanov (2681), když ztratil pouze půlku. Hned za ním jsou jediné dva 100% týmy – obhájce OSC Baden Baden a tým, kterému hodně nevyšla loňská sezóna – Werder Brémy. Baden Baden si na slabší soupeře šetřil své největší hvězdy, a tak mohl na druhé desce hned za Svidlerem zazářit jinak až 7. Sergej Movsesjan. Ten si poradil jak s Maďarem Berczesem (2430), tak s německým Tischbierkem (2487), kterého si můžete pamatovat třeba z děčínských Primátů 70. let. Za Werder tentokrát nenastoupil Zbyněk Hráček, Vlastimil Babula uhrál 2 remízy se slabšími soupeři. Werder vůbec zaznamenal remíz spoustu, neprohrál ale ani jednu partii a dvěma hráčům se vždy podařilo vyhrát, v obou zápasech pak domácímu Fishovi (2546).
Na třech bodech se zastavily Bindlach, Müllheim a i nováčci Erfurt a Trier. V Bindlachu se vloni trápil David Navara a čekalo se, jak si letos poradí s nejsilnější šachovnicí. Hned v úvodním dvoukole ale prokázal, že krize je zažehnána, když odremizoval jak bývalého mistra světa FIDE Kasimdžanova (2690), tak aktuální světovou dvojku Ivančuka (2787). Méně úspěšný již byl na dvojce (při absenci Baklana) Viktor Láznička, který si ani nestihl pořádně odpočinout po třináctikolovém maratonu na MS juniorů v Jerevanu. Zapsal remízu s Lutzem (2588), podlehl ale Fedorčukovi (2645). Markoš, Štohl ani Čech do bojů nezasáhli.
Zajímat nás bude i Erfurt s Votavou a Hábou. Prvně jmenovaný nebude na první víkend vzpomínat nejlépe – remíza s Lutzem (2588) a prohra s Gološčapovem (2563). Zato novoborský Petr Hába potvrzuje skvělou formu z evropského poháru, když porazil jak Francouze Degraevea (2546), tak domácího Sprengera (2536). Především díky jeho výhrám se tak může Erfurt, který až na 2 Čechy a Poláka Kuczynského vsází na domácí hráče a pravidelně nejvyšší soutěž po sezóně opouští, dívat letos do budoucna s nadějemi.
Další našince najdeme až v jednobodovém Hamburku. Ten musel letos značně šetřit na sestavě a papírově se nachází až na posledním nesestupovém 13. místě. Třetí desku hájí v jeho barvách Lubomír Ftáčnik a ten si připsal pouze půl bodu za remízu s Chenkinem (2600), černými vyšel s Acsem (2548) naprázdno. V dalším jednobodovém týmu, nováčkovi z Godesbergu, pak najdeme na 7. místě soupisky jeho reprezentačního kolegu GM Likavského – ten si připsal dva nerozhodné výsledky.
Letošní bundesligová sezóna je velmi vyrovnaná 2. nejsilnějšího dělí od 2. nejslabšího pouhých 100 Elo bodů, a tak se můžeme těšit na mnohá překvapení a napínavou podívanou. Přejme, ať to týmům, které vsadily na naše hráče, vyjde podle jejich představ.
Oficiální stránky soutěže.