Střípky, jiskry a zlomy z Ústí nad Labem

07.05.2008 08:00 | Turnaje

Jak se při blicce jiskřilo, souboje žáka proti mistrům nebo že i druh povrchu může být v šachu podstatný, tyto a další zajímavosti Vám Pavel Chrz nabízí na místo „suchých“ statistik 9 turnajů hraných o víkendu v Ústí nad La...

Jak se při blicce jiskřilo, souboje žáka proti mistrům nebo že i druh povrchu může být v šachu podstatný, tyto a další zajímavosti Vám Pavel Chrz nabízí na místo „suchých“ statistik 9 turnajů hraných o víkendu v Ústí nad Labem.

Šachy může hrát každý a jakémkoliv věku, proto Festival zahajují veteráni a zdravotně hendikepovaní.
Počet 36 je rekordem a příjemným překvapením. Bedřichu Seligerovi je 88 let a ze souhry jeho figur na šachovnici by se mohli mladší stále učit. František Vykydal přijel až z Brna, vyhrál turnaj a proháněl mladší v dalších turnajích, A-Open dokonce po 4.kole sám vedl.



Vítěz turnaje veteránů, František Vykydal, černýmii proti nestárnoucí legendě teplického šachu Bedřichu Seligerovi.

Talentovaný žák a vítěz již několika turnajů mužů, Vojta Plát, byl v Ústí poprvé. V silné konkurenci se bez ostychu pustil do renomovaných mistrů, v závěrech turnajů však na prvenství nedotáhl. V superbleskovém turnaji porazil velmistra Lechtýnského, pak však ztrácel a skončil třetí. V Openu A podal skvělý výkon, znovu vyhrál s Lechtýnským a po dvou remízách skončil na pomocné hodnocení na druhém místě; ovšem celý seriál Grand Prix v kategorii mužů i juniorů vyhrál! V bleskovém turnaji vyhrál základní část, ve čtvrtfinále však podlehl Janu Balínovi, který pak šel až do finále.



Vojta Plát se svým otcem.

Trochu se jiskřilo při bleskovém turnaji - v nastaveném systému boje 6 desítek hráčů na 13 kol a poté K.O. nejlepší osmičky, není čas na odpočinkové partie. Pozice také skončila pádem praporku a zároveň leželo všech deset zbývajících figurek na šachovnici, trochu zaplály emoce, dokazuje to, že šachy jsou také sport a nehrají se vždy jen v „rukavičkách“, ale vše si nakonec vyřešili hráči sami nebo respektovali rozhodnutí rozhodčího. Žádný protest nebyl podán.



Podle kuloárů se o největší rozruch postaral v základní části bleskového turnaje Oleg Spirin, když se střelcem a 4 vteřinami proti dámě a cca. 40 sekundám reklamoval (podle svědků neoprávněně), že GM Lechtýnský šel králem o 2 pole.

Že i v šachu se dá hovořit o důležitosti zvoleného povrchu jsme při blicce také viděli. S připravenými dřevěnými šachovnici s vyleštěným povrchem na předních stolech, si někteří, nejspíš zkušenější ze světových turnajů, poradili, že jim zrychlovaly tahy, ale jiným zase příliš padaly figurky a hráči tak ztráceli čas jejich opětovným stavěním, což je v posledních vteřinách obzvláště podstatné.



Zkušenosti mají jistě mezinárodní mistři Trapl a Spirin. U člena seniorského týmu mistrů světa a účastníka šachových Olympiád z Teplic budou jistě bohaté.

Jiří Lechtýnský v Ústí pravidelně turnaje vyhrává a je nejúspěšnějším účastníkem historie Festivalů. Tentokrát „jen“ stříbro a bronz. Více ho však mrzelo, že se ze šachu vytrácí gentlemanské jednání. Především komunikace před a po partii některých hráčů ho zarazila (pozn. : nemyslel tím Vojtu) a trochu by dle něj neškodila úcta mladších ke starším. Samozřejmě nehovořil tím o samotné hře…. Příště určitě zase přijede a bude se těšit na odvety a opětovné dobytí prvních míst.



Vloni měl GM Lechtýnský větší konkurenci – partie s GM Štočkem.

Oleg Spirin přijel, viděl a zvítězil! A to v obou hlavních turnajích. V klíčových momentech turnajů udělal prostě rozhodující tahy.



Oleg Spirin proti Janu Pletánkovi z ČSOB.

V turnaji žáků (93) vypsali pořadatelé atraktivní první cenu a omezili souběžný Open B pro roč. 1992 a starší. Sešla se silná konkurence hráčů hrajících i ligu dospělých Körschner a Rubeš, celý tým Údlic, který postoupil do extraligy mládeže či domácí Mikeš, účastník říjnového na MS H12 ve Vietnamu. Pořadí se měnilo, prvního nasazeného Körschnera porazili o 600 elo bodů slabší ústečtí Mikeš i Vlasák, ti však poté prohráli s Kovářem, a tak nakonec první hráč údlického áčka mládeže Honza Kovář, byť prohrál klubové derby se Šlampou ve 3.kole, vyhrál pohár za 1.místo s poukázkou 1500 Kč na náklady jakéhokoliv turnaje.



Poprvé v historii vyhráli soutěž družstev na Festivalu Údličtí, tým, který týden předtím zamířil do extraligy mládeže. Vpravo Jan Kovář. Foto Miroslav Toman.

Večer s muzikou pravidelně zajišťuje kapela Český Slavoj z Plzně a tak se přímo v Domě kultury bavily více jak čtyři desítky účastníků při jídle, pití, hudbě i tanci do pozdních nočních hodin ve velmi příjemné a přátelské atmosféře.



Český Slavoj – Jířa Trhlíková (zpěv, klávesy, flétna, hudba, texty), Renča Nágrová (zpěv), Vašek Vojíř (zpěv, perkuse, kytara, hudba, texty) a kapelník Jarda Sládek (kytara, zpěv, hudba, texty). Foto Vojtěch Novotný.

Dům kultury jsme zaměnili za původní IH Bohemia a ukázal se prostornější, vzdušnější a ještě lepší pro podmínky tří stovek účastníků. Děkuji Michalu Korečkovi z Prahy za bezproblémové řízení, všem účastníkům za přízeň naší akci, sponzorům, především městu Ústí n.L., Stavbám silnic a železnic a.s., Spolchemii a.s., Zdravotní pojišťovně ministerstva vnitra a dále samozřejmě svému kolektivu pořadatelů a rozhodčích.



V prostorném sále měli účastníci pohodlí, a to ještě za roztahovací dřevěnou plentou probíhají boje žáků. Foto Hana Modrová.

Za rok nashledanou! Rádi si poslechneme emailem i v diskuzi, co se případně nelíbilo a co by jsme měli vylepšit, aby byl příští ročník ještě lepší a šachisté se k nám rádi vraceli. Pavel Chrz

A na závěr přeci jen kompletní výsledky.



Vyhodnocení Openu A: nejúspěšnější žena turnaje i celé série GP Hana Kubíková a tři nejlepší muži: Oleg Spirin, Vojta Plát a Honza Šuráň se svojí posilou. Ceny předával předseda ŠSČR Vlastimil Sejkora.



Až do finále play-off se probojoval bývalý medailista MČR mládeže Honza Balín. V sobotním rapidu skončil 5. s performancí přes 2400 bodů.

Já bych si pak dovolil přidat ještě pár fotografií z večerního koncertu. Však už asi před rokem mě vzal Patrik Oreský za člena a já Český Slavoj ještě neviděl ani neslyšel:-).



Patrik Oreský jezdil s Honzíkem tak dlouho po turnajích, až byl donucen i k vlastní tvorbě. Zatím mu jde určitě lépe hra na kytaru, tipoval bych to přinejmenším na silného kandidáta mistra:-).



Při Yesterday jsem sice krapet popletl varianty, Hotel California měl ale velký úspěch, a tak byla v Českém Slavoji založena nová anglická sekce:-).

4x 1690x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (4) Aktualizovat
11.05.2008 22:13 | Autor neznámý

Úcta mladších hráčů ke starším by měla existovat stále. Pokora je to, co mladým hráčům chybí. Pan Lechtýnský je pan šachista a já před ním smekám!

08.05.2008 19:58 | Autor neznámý

To ani nemělo být. Chtěl jsem jen upozornit, že pan Lechtýnský měl s chováním mladších hráčů problémy již dříve. Možná by se mohl zamyslet, zda chyba nemůže být částečně i na jeho straně.

08.05.2008 13:58 | Autor neznámý

... není Lopezo až tak vtipné.

07.05.2008 15:10 | Autor neznámý

Jejda, snad někdo neřekl panu Lechtýnskému: "Komu tykáš, Banáne!" jako já před lety :-)