SP: Tiebreak Širov-Karjakin

11.12.2007 08:00 | Turnaje

Dnes nás čeká jediný tie-breakový rozstřel – Širov-Karjakin. Ve druhé partii 6. kola Světového poháru rozhodl totiž o svém postupu do finále Gata Kamsky, který vyřadil sedmnáctiletého Nora, Magnese Carlsona, zatímco dnešní h...

Dnes nás čeká jediný tie-breakový rozstřel – Širov-Karjakin. Ve druhé partii 6. kola Světového poháru rozhodl totiž o svém postupu do finále Gata Kamsky, který vyřadil sedmnáctiletého Nora, Magnese Carlsona, zatímco dnešní hrdinové zapsali druhou remízu.

Včerejší partie Vám nabízím s anglickým komentářem GM Shipova. Karjakin měl letos se Širovem bílými skóre 3:0 a i včera ho dosta
l svou novinkou 15. d5 ve španělské a nepřesnou reakcí 15…c4 do svízelné situace. Širov ale napjal všechny své zbývající síly a dokázal se z problémů vykroutit a vybojovat tak dnešní tie-break, mimochodem jeho vůbec první!

Hrdinou dne se pak stal Gata Kamsky. Carlsen zvolil ruskou a Američan ho překvapil novinkou již v 9. tahu, když se cestou dostali do méně vyšlapaných cest. Přesnou hrou dosáhl výhody v lepším rozestavění figur, kde byl navíc černý bez protihry. Bílá jízda pak donutila černého k odevzdání kvality a tu už Kamsky ve 43. tahu realizoval. Carlsen tak jede domů a oficiální stránky s ním ztrácejí i své nejpočetnější návštěvníky – Magnusovy norské krajany.

Včera se hodně diskutovalo o šancích na celkové vítězství a vyhlídkách při zápasu s Topalovem. Zajímavé postřehy přidává po Davidu Navarovi i Zbyněk Hráček: „Z partií zbývajících hráčů na mě přímo čiší jejich únava – hrát každý den partii a do toho si občas střihnout ještě tie-break, to se na kondici hráčů značně podepisuje.“ O únavě se můžeme dočíst i v rozhovorech na oficiálních stránkách. Třeba Karjakin si ale věří, že vydrží, uvidíme dnes.

Zbyněk Hráček by vítězství nejvíce přál asi Širovovi, který hraje opravdu famózně. Stejně to vidí třeba i Jakovenko, kterého právě Širov vyřadil: „ Byl lepší v přípravě i v počítání variant!“ Šance Širova v zápase proti Topalovovi ovšem nevidí novoborská jednička příliš vysoko: „Rusové o něm říkají, že je „odinočko“, připravuje se sám bez sekundantů. V zápase je příprava velmi důležitou součástí a Topalov na to bude jistě mít celý tým.“ Bez sekundanta hraje i Karjakin, zda má Kamsky někoho po ruce, to nevím.

Mnoho informací nabízejí oficiální stránky turnaje. Každý den se objevují rozhovory s hráči, ve videosekci přibyly reportáže ze 3. a 4. kola. Rublevskij například na tiskovce po 3. kole přiznal, že nepočítal s tím, že porazí Navaru, že je ale tento systém velmi vyčerpávající. Mameďarov na tiskovce prohlásil, že je rád, že už si konečně může odpočinout – hrál před tím na 6 turnajích. Uvítal by podporu vlády. Zahlédnout můžete i rekonstrukci pozice v partii Griščuk-Barejev, kde mohl tlačit bílý na pilu, ale dopustil nevědomky trojí opakování pozice. Vypadl pak v tie-breaku. Vyřazení favoritů ho nijak nepřekvapuje a i on mluví o únavě jako o hlavním důvodu tohoto jevu. Na konci máme Aronjana, který, jak píše v rozhovoru, překvapil Ponomarjova tím, že na setkání se starostou popíjel alkohol, v čemž spatřuje Ukrajinec i možný důvod jeho vyřazení. Ve videu ze 4. kola uvidíte soutěž ledových soch probíhající kousek od hracího sálu a záběry ze všech zbývajících duelů. Zaujal mě popis Aronjanova vyřazení, který mi připomněl to, na co stěžoval Short – různá tempa hry, když se nerozhodne ve 2 dlouhých partiích. Aronjan totiž v tiebreaku s Jakovenkem postavil černými jednu ze svých oblíbených variant, ale byla to pozice, kde musí hrát velmi přesně, aby si udržel kompenzaci. Jenže v rapidu se ty přesné tahy hledají poměrně složitěji, což se mu nakonec stálo i osudným.

Živé komentáře vybraných partií nabízejí stránky Chessdom.com či Chesspro.ru. Hrají se 2 partie rapidu, pokud nerozhodnou, následují 2 bleskové partie. Pokud ani ty neurčí postupujícího, rozhodne se v náhlé smrti. Zítra mají finalisté volno, čekají je totiž celé 4 partie.
0x 1443x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat