Skvělý úspěch v Aschachu

02.01.2008 08:00 | Turnaje

Ďábelský počet 66 hráčů se zúčastnil nejsilnějšího ze 3 openů pořádaných v hornorakouském Aschachu an der Donau. Turnaje se zúčastnili i 4 čeští zástupci a prokázali se vynikající formou. Všichni se totiž dokázali umístit...

Ďábelský počet 66 hráčů se zúčastnil nejsilnějšího ze 3 openů pořádaných v hornorakouském Aschachu an der Donau. Turnaje se zúčastnili i 4 čeští zástupci a prokázali se vynikající formou. Všichni se totiž dokázali umístit do 6. místa, přičemž obsadili také 2 místa nejvyšší. Celkovým vítězem se s 6/7 stal Stanislav Cífka (2406), který po úvodních 2 remízách s jasně slabšími hráči (Raber, 2068 a Binder, 2079) předvedl famózní stíhací jízdu a 5x v řadě vyhrál.
Nejdůležitějšími byly bezpochyby výhry v závěrečných kolech nad IM Szuhankem (2485) a IM Danilovem (2414), ve kterých Cífka vždy musel uhýbat z 3x opakované pozice. Nejlepší pomocné hodnocení ze skupiny 5,5 bodových a 2. místo si odváží IM Petr Neuman (2415), který sice překvapivě prohrál ve 2. kole s Rakušanem Testorem (2182), ale další bodovou ztrátu si připsal až v kole posledním při rychlé remíze s GM Horváthem. Mezi české hráče se nakonec vklínili pouze GM Horváth (2543) na 3. a IM Bellia (2392) na 4. místě.

Zkušeně si počínal IM Josef Juřek (2351) – po 4 kolech měl 3,5 bodu, a tak 3 závěrečné remízy jistily umístění za zajímavou finanční odměnu. I když málem se mu 2 rychlé remízy v 5. a 6. kole vymstily – v závěrečném kole ho totiž až do 82. tahu zkoušel zdolat IM Szuhanek. IM Juřek naštěstí odolal a podeváté (!) v řadě končí v Aschachu s bilancí 5/7, tentokrát na 5. místě. Nejhorším Čechem, i když i tak na velmi dobrém 6. místě, byl Jan Havlík (2282). Na čele turnaje se držel po celou dobu, ale v 6. kole ho srazila prohra v českém derby s IM Neumanem. Havlík se však závěrečnou výhrou dokázal vrátit zpět na čelo a díky silným soupeřům měl i dobré pomocné hodnocení.

Obětí dámy po 44. Vxc6 Sxc4 45. Vxc4 s obtížně hratelnou pozicí pro černého rozhodl Petr Neuman partii 3. kola s Michaelem Binderem (2079)

Stránky pořadatelů nabízejí vedle pořadí, výsledků jednotlivých kol i partie každého kola z prvních 15 šachovnic.