Rozhovor s B. Kokem II.

15.08.2007 08:00 | Turnaje

První část rozhovoru s B. Kokem nám už zmizela v archivu, a tak je nejvyšší čas předložit Vám ke čtení slíbený závěr článku z Neues Deutschland. Prosím, omluvte zhoršenou kvalitu překladu, chyba není na Vašem přijímači, al...

První část rozhovoru s B. Kokem nám už zmizela v archivu, a tak je nejvyšší čas předložit Vám ke čtení slíbený závěr článku z Neues Deutschland. Prosím, omluvte zhoršenou kvalitu překladu, chyba není na Vašem přijímači, ale ve spěchu...

Očekáváte, že za pomoci kontaktů, které máte ze své manažerské minulosti, dokážete úspěšně naplnit cíl Global Chess, totiž přilákat nové a silné sponzory?

To je náš cíl, ačkoliv stále chceme dokázat, že nabízíme produkt, který je zajímavý pro sponzory sám o sobě a nejde jen o využívání kontaktů.
Chceme sponzorům ukázat uspokojivé výsledky, protože jinak by každé sponzorství mělo krátké trvání, kdybychom chtěli sponzory jenom vyždímat.

Je tu ale zásadní překážka, kterou je potřeba k sehnání sponzorů velkých šachových akcí překonat, jmenovitě v tom, že sponzoři pro sebe nevidí ve sponzorování šachů žídnou ekonomickou výhodu. Na rozdíl od fotbalu nebo tenisu nenabízejí šachy napínavé záběry nebo emoce, kterým rozumějí miliony lidí. Takže pro sponzory nemá žádný smysl, spojit se s velkou šachovou událostí, řekněme třeba vytištěním loga na trička hráčů nebo reklamou na samotnou šachovou akci.

Výhody šachu pro sponzory nejsou v prodeji potištěných triček a podobného zboží, ale spíš v globální expozici. Máme obrovskou výhodu v tom, že šachy mohou být přenášeny živě 24 hodin denně a existuje zde téměř pár stovek tisíc lidí z celého světa, kteří sledují světové šachové události na šachových serverech. Přičteme-li off-line diváky a tištěná média, počet diváků ještě podstatně vzroste, protože na celém světě je velká základna fanoušků, které šachy zajímají.

Ale šachům chybějí napínavé a emotivní záběry, kterým by rozuměl každý, dokonce i lidé, kteří neznají ani pravidla, což ztěžuje vznik zájmu o hru u obyčejných lidí. Jak se chcete vypořádat s tímto problémem?

Jednoduché a rychlé řešení neexistuje. Výhodou internetu je, že můžeme přijít s některými novými nápady, abychom učinili šachové události ještě zajímavější. Samozřejmě, rychlejší tempo hru zatraktivní a také expertní komentář, pokud bude dobře podán, dokáže překonat nedostatek diváckých znalostí. Při klasických událostech bychom měli být schopni vydat verze, které ukáží klíčové vývoje kola (pozn.překladatele – sorry, to jsem nepobral…a není čas pátrat:-)). Hráči by měli také chápat, že veřejnost v podstatě nerozumí rychlým remízám, takže by měli v partiích více bojovat.

Máte nějaké nové návrhy, jak vytvářet napínavé a atraktivní záběry z šachových událostí?

Ano, zrovna nám několik málo nápadů z celého světa přišlo. A s všeobecným rozvojem internetu a televize očekáváme další.

Mohl by být odpovědí vývoj nových a pokročilých 3D diagramů, kde přidané optické ukazatele, jako třeba barevné šipky, usnadní veřejnosti sledování šachové partie? Podobná technologie se dnes už užívá například při fotbalových přenosech.

Možná. Každý návrh, který pomáhá jednoduššímu přenosu partie by měl být zvážen.

Mohly by být odpovědí rychlejší zápasy? Někteří mladí ruští velmistři prorokují, že budoucnost šachu je v bleskovkách, protože zápasy na 5 minut jsou divácky nejatraktivnější.

Ohledně rychlosti šachu neexistuje jednotná odpověď. Pětiminutové partie mají velké výhody pro televizní vysílání. Bleskovky jsou pro veřejnost zábavné. Na druhou stranu bychom ale neměli obětovat kvalitu partií. Věřím, že v šachu bychom měli přijmout soužití různých temp a nezkoušet sjednocovat pro samo sjednocení.

Je dobře známo, že šachisté, obzvláště profesionálové, jsou velmi tvrdohlaví a konzervativní, co se týče pravidel jejich sportu. Máte nějaké nápady jak překlenout tuto psychologickou bariéru?

Profesionální hráči jasně rozumí tomu, že mají povinnost udělat šachy zajímavými. Máme mnoho hráčů, kteří jsou vhodní pro média, ale obecně prostředí pro šachy, které jsme během let vytvořili, vedlo k těžšímu životu šachových profesionálů. Podívejte se, kolik špičkových hráčů přestalo soutěžně hrát a vydělává dnes více peněz jako šachovým trenérstvím nebo v soukromých společnostech.

Hráči mají odmítavý postoj ke změnám, které mají za cíl reformovat turnajové šachy, např. rychlejší zápasy, aby se šachy staly zajímavějšími pro veřejnost. Jak to vysvětlíte?

Ve skutečnosti celá řada špičkových hráčů upřednostňuje rychlejší tempo při neoficiálních událostech, openech nebo na Olympiádě, protože by raději hráli turnaj 3 dny místo týdne a Olympiádu týden místo čtrnácti dnů. Je to pro ně hospodárnější. Když ale dojde na cyklus mistrovství světa, chápou důležitost těchto partií a upřednostňují proto delší partie.

Máte nějaké nápady, jak skloubit šachy s digitálním třetím miléniem?

Ano, spoustu, ale v tuto chvíli by bylo předčasné cokoliv přibližovat.

V šachách neexistuje žádný reálný způsob dopingu. Šachy tak mohou ve sportu nabízet více méně „čistou“ alternativu.

Ano, vzhledem k tomu, že v šachovém světě nejsou žádné dopingové skandály, protože podpůrné prostředky toho nemohou šachistům mnoho nabídnout…Nabízíme také klíčovou výhodu intelektuálního sportu, který obecně pomáhá zlepšovat schopnost učení. Šachy jsou obecně veřejností hodnoceny dost vysoko.

Mohou být šachy alternativou k násilným počítačovým hrám, které jsou teď tak populární?

Šachy jsou tradiční hrou a herní komunity samozřejmě přicházejí s více a více atraktivními a interaktivními hrami a konzolemi, protože existuje obrovská poptávka a chuť, platit za tyto hry velké peníze. Naší šancí je udělat šachy zajímavější, dostupnější a přístupnější veřejnosti.

Dokáží šachy přinést rodičům klidný spánek s vědomím, že jejich děti hrají hru odzkoušenou mnoha generacemi?

Rodiče mohou spát dobře, když vědí, že jejich děti dělají věci, které jim pomáhají rozvinout charakter a dovednosti. Šachy mohou být jednou z těchto dovedností, které si děti mohou osvojit.

Existuje přibližně 600 miliónů šachistů a kolem 500 miliónů hráčů čínského šachu – celkem 1,1 miliardy šachistů na celé planetě Zemi. Mělo by pro FIDE smysl zahájit jednání se Světovou federací XiangQi za účelem nalezení možností spolupráce k vzájemně výhodnému pozvednutí šachů?

FIDE není naše přímé pole odpovědnosti, ale je mi známo, že prezident FIDE je otevřený diskusím v oblasti společného marketingu a vývoje s mnoha dalšími organizacemi.

0x 677x Viktor
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat