Říčany pro IM Hausnera

03.09.2007 08:00 | Turnaje

V sobotu byl dohrán turnaj v Říčanech. Oběma skupinám – A i B – bylo společné, že je nakonec nevyhráli suverénní lídři z první poloviny turnaje – Jan Sodoma (6/6) a David Zvára (5/5). O tom, jak se nakonec turnaje zašmodrchaly, ...

V sobotu byl dohrán turnaj v Říčanech. Oběma skupinám – A i B – bylo společné, že je nakonec nevyhráli suverénní lídři z první poloviny turnaje – Jan Sodoma (6/6) a David Zvára (5/5). O tom, jak se nakonec turnaje zašmodrchaly, Vám ale lépe povypráví přímý účastník (a navíc domácí) - Mirek Voráček. Za nás musím pouze dodat, že pěkné 4. místo pro novoborské barvy vybojoval Honza Vrána, který byl zároveň i nejlepším hráčem do 20 let.
Ten pro Vás okomentoval svou partii s Honzou Sodomou. A to přesto, že se mu (stejně jako 2. on-linová s IM Hausnerem) zrovna nepovedla.

Turnaj FIDE o putovní Pohár města Říčany zná svého vítěze, stal se jím zcela zaslouženě favorit IM Ivan Hausner. Svou cestu turnajem, kterou absolvoval v pelotonu za lídrem pole, zakončil třemi výhrami a se 7,5 body z 9 partií tak mohl pozvednout krásný říčanský putovní Pohár, jehož menší kopii si odvezl domů. V turnaji B se z 1. místa radoval jeden z největších talentů středočeského kraje – Jakub Haman. Na pomocné hodnocení předběhl druhého v pořadí, Antonína Brhlíka, který získal rovněž 7 bodů.

O vítězi turnaje A bylo rozhodnuto poměrně brzy, kdy soupeř mezinárodního mistra Hausnera zakončil partii po několika málo tazích hrubou chybou. Tento zcela nečekaný průběh nijak neovlivnil tuhý boj o umístění na dalších šachovnicích. Z druhého místa se nakonec radoval pěkné bojovné šachy hrající Tomáš Vojta z Vlašimi, který se tak stal zároveň středočeským přeborníkem. Nakonec pěkná bronzová medaile zbyla na Jana Sodomu, který do šestého kola neztratil ani půl bodu a před všemi soupeři měl náskok dokonce 1,5 bodu! Ovšem následovaly dvě prohry a bylo po vítězných ambicích. Nakonec rychlou remízou v poslední partii vybojoval 3. příčku.

Nejlepším domácím hráčem se stal Petr Fojtů na 5. místě, který podal vynikající výkon. Nejlepším seniorem byl na 9. místě Pavel Pták, kterého nezastavila ani dopravní zácpa na D1 v 5. kole, kvůli které mu partie musela být zkontumována. Nejlepším juniorem se stal Jan Fojtů s 5,5 body a nejlepší ženou pak Hana Kubíková s 5 body. O bojovnosti vypovídá i poslední partie, na jejíž výsledek dlouho čekali všichni účastníci, která se hrála na 29. šachovnici mezi brodeckým Jirkou Feierfeilem a říčanskou Jarkou Voráčkovou a trvala celých dlouhých 150 tahů! Remíza nakonec rozhodla o tom, že ženský bronz putoval do Říčan. Stříbro získala Jana Sochorová.

V turnaji B se o vítězství bojovalo do poslední chvíle. Dlouho vedoucí David Zvára v něm černými utrpěl osudovou porážku od již zmíněného mladého Jakuba Hamana, který tak přeskočil až na vrchol. Antonín Brhlík si také až výhrou v posledním kole s domácím Pavlem Havlíčkem zajistil místo druhé. 3. místo vybojoval Martin Vesecký a na velkého favorita Davida Zváru zbyla jen nešťastná bramborová medaile.

Oba turnaje se tedy ukázaly být velmi vyrovnané a bylo nutné bojovat až do posledního dechu. Stejně jako paní starostka Říčan Adriena Mrázová turnaje zahájila, byla i u jejich zakončení. Byla nadšená pořádáním turnaje, jehož účastníky po skončení zvala na další doprovodné aktivity, jako je Říčanský nos nebo mistrovství Evropy v Rugby. Celý turnaj se nesl v duchu fair-play a až na několik kontumací a jeden vyzvánějící mobilní telefon se obešel bez závažných sporů. Jistě také díky hlavnímu rozhodčímu panu Doležalovi, který si udržoval pořádek. On-line přenos 1. šachovnice měl občasné výpadky, ale jednalo se o první pokus tohoto druhu v Říčanech, další by již tedy měly být bez problémů. Na webové stránky turnaje se denně podívalo průměrně 400 lidí. Bylo zajištěné vynikající občerstvení, včetně domácí výroby buchet, koláčů, polévek, ale třeba i utopenců. V neposlední řadě, design triček Open Říčany 2007 pro včasně přihlášené se letos opravdu povedl.

Všechna čest pořadatelům! Velké díky všem 127 hráčům!