Rekordní 46. Zaječice

04.06.2008 08:00 | Turnaje

Když se řekne Zaječice, každý šachista, který prošel žákovskými kategoriemi, či trenér, si vybaví nádherný turnaj na konci sezóny, na který se těší žáci z celé republiky a kde nechybí žádný ze špičkových klubů. Turnaj ...

Když se řekne Zaječice, každý šachista, který prošel žákovskými kategoriemi, či trenér, si vybaví nádherný turnaj na konci sezóny, na který se těší žáci z celé republiky a kde nechybí žádný ze špičkových klubů. Turnaj se hraje tradičně jako Mistrovství ČR družstev starších žáků.

jpg " align="center">

Příslušnost a hrdost ke svému klubu dávali mnozí najevo svými "dresy". Zde hrají žlutí proti modrým, vzadu vidíme černý a červený dres. Foto: Pavel Chrz

Když se z areálu hřiště přestěhoval na přelomu století na Seč, kdekdo prorokoval, že tím ztratil kouzlo jedinečného turnaje pod širým nebem a že účast bude klesat. Je pravda, že mnozí vzpomínají na přírodní prostředí a hraní pod stany (například letos při tropických třicítkách), ale účast a zájem i tak rostl, letos se sjelo rekordních 55 družstev.

Letos byly sály maximálně zaplněny, k tomu tropické počasí, tak si dovedete představit prostředí, ve kterém se hrálo. Ovšem, jak říkal jeden zkušený trenér svým žákům : „Všichni mají stejné podmínky a je to trénink na letní openy“! Jakmile však byly volné chvíle, areál nabízel množství relaxace - hrál se fotbálek, probíhalo koupání v přehradě, večer plály ohně a opékaly se buřty, mnozí jen tak lenošili na rozlehlých travnatých plochách. Prostě areál snad druhý nejlepší ve střední Evropě, hned po útočišti našich fotbalistů ve Seefeldu.

V sále bylo našlapáno a horko. Foto: D. Ciprys

V samotném turnaji letos opět kralovali frýdecko-místečtí. Sto procent zápasových bodů hovoří za vše. Ovšem jednotlivé výhry se nerodily tak lehce, více výsledků měli vítězové v poměru 4:2, v předposledním kole dokonce Hořice sebrali Frýdku-Místku 2,5 bodu. Z komentářů trenérů na BŠŠ jsem pak vyčetl, že nahnuté bylo i derby s vlastním Béčkem… Letos přijely 2 týmy ze Slovenska. Tradičnímu soupeři o prvenství Dunajské Stredě, vítězi ročníku 2006, odrostla hvězdná generace, a přes účast Petenyho (elo 2348!) obsadila až 10.místo. Za to KŠN Bratislava byla velmi silná a obsadila 3. místo.

Vítězný tým. Foto: BŠŠ.

Nejlepší zahraniční tým KŠN Bratislava, celkově třetí, bojuje o prvenství s Frýdkem-Místkem. Foto. D. Ciprys.

Před ní se však dostala Lokomotiva Brno, když v posledním kole deklasovala aspiranta na medaile Oázu Praha. Při vyhlašování však prý jejich nejbližší městští rivalové začali místo potlesku „bučet“, to netušil Jaroslav Hájek, který si vždy připraví nějaký vtípek při vyhodnocování a ten o spojení trenéra „Lokálky“ a rozhodčího turnaje v jednu osobu, mnozí přihlížející děti nepochopily, netleskaly a opravdu se po turnaji ptaly, kolik bodů, že jim rozhodčí do počítače připsal. A přitom tím rozhodčím byl Miroslav Hurta, nejlepší rozhodčí v ČR, alespoň dle diskuse na novoborském webu (aby v ní byl pochválen rozhodčí, to se snad ještě nestalo, květen - Hustopeče). Tak prostě až příště zase získá Lokomotiva Brno úspěch, musí diváci dvojnásobným potleskem dluh vrátit. Důkaz zachycuje video z produkce BŠŠ:

Lokomotiva Brno si stříbro ale určitě zasloužila. Foto. D. Ciprys.

Prvním třem týmům zahrály skvěle první desky: Kočiščák 8,5/9; Svoboda 7,5; Kováč 7; vítězům navíc Pavelek na čtvrté 9 bodů! Čtvrté místo a bronz ČR získalo béčko Frýdku, pátý Sokol Klatovy bez Vojty Pláta, stříbrný z extraligy, šesté stále lepšící se Hořice, sedmá tradičně silná Oáza Praha, osmé Boršice a devátý extraligový nováček Údlice (prostě úspěšná trojice z malých městeček republiky na 6., 8. a 9.místě), desítku uzavřela již zmiňovaná Dunajská Streda. Výsledky.

11. Postoupky po prohře v posledním kole s Frýdkem A opustily desítku. Foto. D. Ciprys.

Sympaticky bojující Bedřichov potrápil frýdecké ve 2.kole, při výhrách na 2. a 3. šachovnici 2:4. Foto. D. Ciprys.

Souběžně se hrál i turnaj nejmladších dvojic (1999 a ml.). Prvenství získali žáčci ŠK Most - Kadlec (mistr ČR H8) a Kastl, druhé místo Staré Město - Mrkus a Stuchlý, třetí sestry z Polska - Katarzyna a Agáta Dwilewicz a čtvrtý (bronz ČR) Zeman s Koukalem z Durasu Brno. Celkem hrálo 32 dvojic. Výsledky

Vítězná dvojka, bohužel, nevydržela do vyhlášení pohromadě, a tak nabízím alespoň Antonína Horsáka se stříbrnou dvojicí (Staré Město). Foto D. Ciprys.

A polské sestry z Jelenie Gory. Foto D. Ciprys.

V turnaji trenérů a doprovodu první 4 místa obsadili i první 4 nasazení : 1. Tomáš Vojta (Vlašim) 2. Marian Sabol (Vysoké Mýto), 3.Michal Novotný (2222 Polabiny), 4. Vladimír Hadraba (Teplice), celkem hrálo 31 účastníků. Výsledky

Novoborský Jiří Jína na vítěze Tomáše Vojtu nestačil. Foto: JMŠS.

Jak se všichni vejdou na příští ročník, necháme na pořadatelích, proslýchá se, že v roce 2012 se v jubilejním 50. ročníku turnaj vrátí na hřiště do Zaječic. Myslím, že by ho obec měla již teď začít rozšiřovat….