Proč u nás nevychází šachová klasika?
18.03.2010 07:02 | Příspěvky čtenářůNedávno jsem vzal znovu do ruky výbornou knihu Vratislava Hory Tarrasch, učitel šachových generací. Ukázky z knih a celkové hodnocení Tarraschova díla mě natolik zaujalo, že jsem se rozhodl, že si jeho knihy musím přečíst. Aspoň Dre...
Měli jsme se rusky učit povinně na základní škole. Ale rok předtím přišla sametová revoluce a potom už nikdo o výuku ruštiny nestál. Místo toho jsem začal chodit na němčinu. Na střední byla ruština jako dobrovolně volitelný předmět. Ale já jsem si místo ní vzal angličtinu. Proč se také učit rusky, když to nikdy nebudu potřebovat? Tenkrát jsem říkal, naštěstí mě ruština už minula.
Nevadí, podívám se na google, určitě se dají knihy Tarrasche někde koupit. Dají. Na Amazonu a na Ebay je mají. Ano, mají. Ovšem ty ceny jsou dost vysoké a zdají se mi přehnané. Tolik se mi dávat zatím nechce. Navíc bych musel vyplňovat registraci, založit a dobít PayPal, platit za balík z ciziny a čekat kdy a jestli přijde. To je moc komplikované.
Počkejme. Vždyť já přece nemusím nikomu nic platit! Seigbert Tarrasch zemřel v roce 1934 v Mnichově. Osobnostní autorská práva trvají 70 let od smrti autora. To znamená, že je možné jeho dílo volně šířit. Takže je určitě někde na internetu. A je možné jej zcela legálně stáhnout. (Nedávno tak bylo digitalizováno například dílo Karla Čapka) Kdo chce moc, nedostane nic. Když chtějí takové přehnané částky, tak si dílo někde stáhnu a vytisknu. Tak jsem šel na věc. Do googlu jsem postupně zadal Tarrasch online, 300 Schachpartien pdf, 300 chess games pdf . Odkazů na mě vyjelo hodně. Ale ke stažení bylodílo opět jenom v ruštině. Zkusil jsem gutenberg.org, openpdf.com/ a další. Bezúspěšně. Hodně odkazů bylo na vydavatele a prodejce šachových knih. Možná to někde je, ale není to jednoduše k nalezení a mě se to najít nepodařilo.
Zkusím se zeptat pana Modra, proč ty knihy nevycházejí a jestli je šance, že by vyšly v češtině. Jeho nakladatelství vydalo před časem nejznámější díla Nimcoviče v češtině. Na můj e-mail mi stručně odpověděl: Nevychází „to“, protože by „to“ nikdo nekupoval. V ruštině, němčině a angličtině knihy vycházejí, protože je na světě používá mnohem více lidí a proto se vyplatí je vydat.
Chápu. Pokud jsem jediný, kdo má o knihy zájem, tak mám smůlu. To je však věc, která mě dost zarazila a šokovala. Proto mě vedla k napsání tohoto článku. Opravdu jsem takový exot (ostatní výrazy nebudu používat), když si chci přečíst klasické dílo šachové literatury? Nejraději v češtině, ale může být i anglické nebo německé vydání. Nepatřím k lidem, kteří si myslí, že všechno má být zadarmo. Ale ceny, za které je šachová literatura v těchto jazycích k dostání, se mi zdají přehnané. To nemluvím o tom, že pro mnoho lidí je angličtina nebo němčina nepřekonatelný problém. Zajímal by mě názor ostatních šachistů. Opravdu není u nás o šachovou klasiku zájem? Vždyť naši trenéři se často na Tarrasche odvolávají a z jeho knih se často cituje. Tak proč nebyl zatím zájem o vydání jeho knih v češtině? O významu Tarrasche napsal už pan Hora ve výše uvedené knize. Tak se mi zdá zvláštní, že pořád ještě nevyšly u nás původní knihy.
Otázkou je cena tisku. Ale potřebujeme opravdu knihy v luxusní úpravě, na křídovém papíře a plné barevných fotografií? Nestačil by nám recyklovaný papír, černobílý tisk, desky z tuhého papíru a sešití sponkou (lepení ne, lepidlo zasychá a kniha se potom rozpadne v ruce)? Tak jak dříve vycházely metodické materiály a dopisy pro trenéry.Vyčítá se naší generaci, že málo čte. Často oprávněně. Když si však chci přečíst šachovou klasiku, tak je pro mě velice obtížné dostat se k těmto knihám. Nemám na mysli jenom Tarrasche, ale i klasická díla Laskera, Capablancy, Alechina, Bronštejna a jiných. Zajímal by mě názor ostatních, zejména šachových trenérů. Pro ně by přece měl být dostatek kvalitní šachové literatury pro jejich svěřence prioritní!
Při této příležitosti bych chtěl upozornit, že díla jednoho z našich nejslavnějších šachistů, Richarda Rétiho, dosud nevyšla v češtině. Od jeho smrti loni uplynulo 80 let a jeho dílo by tedy mělo být volně k dispozici. Bylo by možné vytvořit www stránky o Richardu Rétim a na ně dát jeho knihy v elektronické podobě. Zajímal by mě zájem ostatních šachistů. Richard Réti byl velká osobnost a určitě by si to zasloužil.
Bohuzel rozil v nasem pristupu je v tom, ze Vy si myslite, ze vse vyresi trh, resp. ze existuje trh se sachovou literaturou (resp. vse kolem sachu). Ja tvrdim, ze nic takoveho v sirsim slova smyslu neexistuje - resp. existuje tak, ze standardni cena za knihu je 20-25$ (ruske verze jsou o cca 20% levnejsi) a nikdo toto nemuze ovlivnit tim, ze si knihy nekoupi. Dokonce tento trh je tak "narovnany", ze neexistuje zcela 100%tni prenos pomeru hodnoty Eura a $ na cenu knih. Trh je dokonce takovy, ze v pripade pokusu poridit si identickou knihu z Amazonu z USA, Nemecka a UK - prekvapive zjistite, ze z USA je cena daleko predaleko nejnizsi.
Vase rohliky jsou z meho hlediska nesrovnatelne. Jednoduse - rohlik ma kratsi dobu "trvanlivosti", muze jej "spotrebovat" prakticky kazdy a jeho hodnota je vzhledem napr. k prumerne mzde takrka nulova. Vasi sachovou knizku si mozna koupite 4 lidi z mensiho mesta, vydrzi Vam v knihovne takra neomezene a cena cini casto pres 2,2% prum. mzdy. Tyto 2 komodity jste skutecne chtel porovnavat?
Pokuste se zamyslet nad tim, jestli a jak v dnesni dobe, nekoho zajima Vase trzni chovani s ohledem na to, jak utracite Vase penize.
Pokud budete pouzivat primery jako automobilovy prumysl (ja bych chtela srotovne na svou sachovou knihovnu) a IT - pak jste si vybral ta nejnarusenejsi prostredi pro sva pozorovani. Jeste muzete zacit porovnavat vyvoje cen benzinu v CR a jeho cena ve svete.
Vrhnete se na chovani knihkupectvi, knihoven a tam porovnavejte - knihy Harry Potter a jejich striktne stanovena cena, prakticky stejne ceny vsech titulu napric knihkupectvimi. A tech par korun, ktere Vam daji pripadne slevu (online knihkupectvi, kamenne prakticky neexistuji) jsou vetsinou zpetne sanovana postovnym.
Zaverem Vam tvrdim, ze Vase chovani v tomto prostredi (sachova literatura) NIKOHO nezajima. Cim drive si to pripustite a zacnete se podle toho chovat, tim to bude jen prinos pro Vas.
300 mam naskenovano, stejne jako nekolik dalsich tisic sachovych knih...............................
(plati stare zname: Vojak se stara, vojak ma.. )
Širovova kniha Šachovnice v plamenech 1 stojí 400 Kč protože je s podpisem autora, je to uvedeno v popisu knihy. Ta kniha normálně stále 247 Kč.
To Alice. Vaše přirovnání poněkud kulhají. To s těmi rohlíky. Pokud OPRAVDU bude zájem na té vesnici je kupovat, tak se to vyplatí. Když budou OPRAVDU ochotní platit vyšší cenu a když budou na té vesnici OPRAVDU všichni chodit do toho obchůdku pravidelně nakupovat, tak se vyplatí, věřte mi. Jaká je však OPRAVDU zkušenost? Na té vesnici má přes 90 procent lidí auto. Protože převážná většina obyvatel stejně jezdí za prací do sousedního města, tak na velké nákupy jezdí autem do místního supermarketu. Ve skutečnosti v tom obchodě bude nakupovat pár důchodců, kteří jsou doma a auto nemají. A občas si někdo skočí pro nějakou maličkost, když mu doma dojde. Potom se to OPRAVDU nevyplatí.
S tím máte pravdu, že mě nikdo nenutí. Ale myslíte, že je to opravdu konstruktivní přístup a že se takto dá jednat? Nasadit cenu bez ohledu na cenové možnosti spotřebitelů, bez ohledu na situaci na trhu? Proč si myslíte, že ten samý německý vůz je na trhu v Itálii levnější než na trhu v Německu? Proč si myslíte, že šla cena výpočetní techniky, spotřební elektroniky a ojetých automobilů poslední rok dolů? Vy byste nechala svoji cenu, ať každý bere nebo nebere, že? Jednání o ceně jsou běžná záležitost. Princip poptávky a nabídky. Jedná se o ceně potravin, výrobci jednají o cenách se subdodavateli atd. V případě ojetých automobilů a nemovitostí je zcela běžné, že počáteční cena je poměrně vysoká a potom lze o ceně jednat.
Tak jako nesouhlasím s přístupem, že všechno by mělo být zadarmo, tak je kontraproduktivní tento přístup.
O 300 partií v AJ i NJ jsem zájem projevil a stále trvá. Pokud bude někde za dobrou cenu, tak si ho rád koupím.
A proč by se za tuto knihu mělo platit ještě dnes? Vždyť by mohla někde být v pdf LEGÁLNĚ ke stažení.
Pro sebe jsem tento problém rozřešil tím, že jsem začal studovat ruštinu. Myslel jsem, že vždycky všude vystačím s AJ a NJ, ale mýlil jsem se. 300 partií v ruštině má ve svém obchodě pan Mokrý za 180 Kč. To je pro mě přímo skvělá cena. Ale dá se sehnat i levněji. Michal1898
Kapitolu Kavalek-Fischer uzavreme - nikdy jsem nerekla, ze byla domluvena, ale ze ji meli mozna i oba hraci na sachovnici pred partii. (samotna partie do vecneho sachu trvala cca 6 tahu)
Obavam se, ze jste stale nepochopil zakladni vec - nikdo Vas nenuti si sachove knihy za tyto ceny kupovat - jednoduse na toto tema prestanme diskutovat, je to ztrata casu.
Je chvalihodna Vase chut prelozit Mistry sachovnice - vlastni aktivitu je dulezite pochvalit.
Mezi nami devcaty - +500Kc za sachovou knihu je dnes normalni a nikdo se nad tim nepozastavuje.
PS: O 300partii v AJ jste neprojevil zajem, takze to tak horke nebude..
To pogous:
Děkuju za upřesnění. Jak jsem už napsal. Tak knížka je celkem tenká, takže se mi 227 Kč zdá celkem dost. A první díl prodává pan Mokrý za 400 Kč. To se vám zdá málo? Chápu, že to není jednoduché. Tuhle knihu si koupím, i když to není zanedbatelná položka.
Ještě jste do propočtu nezmínil honorář pro autora, který si nakladatel musí rozpočítat do ceny nákladu.
Dosud jsem si myslel, že největší část ceny knihy tvoří honorář pro autora a luxusní provedení. Díky za info, zase jsem se něco dozvěděl.
Jinak vám oznamuju, že jenom nebrečím a jednám. Už se učím rusky a podařilo se mi už přeslabikovat pár ruských vět.
Knihu vydávat nebudu. Ale mám v plánu ten český překlad Mistrů šachovnice od Rétiho udělat sám a dát jej volně k dispozici.
Michal1898
Michale, zkuste si vzít kalkulačku a udělat jednoduchý výpočet. Širovova kniha Šachovnice v plamenech 2 stojí 227 Kč (viz: http://www.praguechess.cz/knihy_vydane.php ), což Vám přijde jako hodně ("dost vysoká cena", "drahá"). Je to vázaná kniha, která obsahuje 55 Širovem komentovaných partií - ostatně její kvalitu sám hodnotíte jako "skvělou"). A teď ten propočet. Téměř žádné šachové knihy v českém jazyce se neprodá 1000 ks (Gelfanda i Širova se prodalo několik set), a tak 1000 ks je maximální náklad, ve kterém se šachové knihy v ČR vydávají (můžete se zeptat vydavatelů, pánů Matochy, Modra, Hausnera). Rabat, který požadují knihkupci je minimálně 35 procent, plus 5 procent je DPH. Kupující tedy za Širova zaplatí 227 Kč, z čehož vydavatel dostane méně než 14O Kč. Pokud by prodal celý náklad, dostane (za několik let) 140.000 Kč. A teď počítejte náklady: tiskárna a vazárna 70.000 Kč (můžete si zkusmo obvolat 3 tiskárny, za kolik by ji vytiskly), honorář autorovi 30.000 Kč (obvykle bývá 10-15 % z ceny knihy), překladatel 50.000 Kč (300 Kč za stranu), k tomu připočtěte návrh obálky, zpracování diagramů a fotografií, grafické zlomení celé knihy (12.000 Kč), jazykového korektora (3.000 Kč) a jste na částce 165.000 Kč. Tedy v případě Širova při prodeji celého nákladu, dostane vydavatel za mnoho let zpátky o 25 tisíc korun méně, než do knihy vložil. Proto musí hledat sponzora, šachového nadšence, který její vydání částečně podpoří, a také velmi tlačit na snižování všech nákladů. Sumasumárum - vydavatelův finanční zisk při vydávání české šachové literatury nenajdete. Proto jsem Vám před týdnem psal, ať zkusíte nějakou šachovou knihu vydat. To by Vás vyléčilo z Vašich utopických představ.
K partii Fischer-Kaválek:
Celé se mi to zdá nějaké přitažení za vlasy. Kaválek byl velmi silný hráč, který se nedlouho poté dostal mezi absolutní světovou elitu. Proč by tedy nebyl schopen remizovat s Fischerem? Fischer byl známý tím, že podobné dohody ostře odmítal. Partie se jim oběma povedla, myslím, že remíza je spravedlivý výsledek. Na průběhu partie nic podezřelého není. Zajímavý by byl záznam o spotřebě času, ten ale není k dispozici. Spolupráce Kaválka s Fischerem začala až později. I kdyby byla již v době sehrání partie, sama o sobě nic neznamená a jako důkaz je zcela nedostatečná. Jestli nikdo nemá žádný závažný důkaz, tak je nejlepší jim věřit, že tuto partii opravdu sehráli naplno. Rozhodně bych za důkaz nepovažoval tvrzení kohosi někde na internetové diskuzi více než třicet let po sehrání partie. Kaválek hrál v této době romanicky, bojovně a ostře útočně. Podobných partií sehrál více. Třeba Gufeld-Kaválek je také úžasná. Chcete ji také zpochybnit?
En passant: Spasský a Petrosjan byli dobří přátelé. Chcete na základě toho zpochybnit také jejich zápasy o titul v letech 1966 a 1969?
Michal1898
To GM Vokáč. Vítám Vás v diskuzi.Děkuju za Váš příspěvek tak říkajíc ze druhé strany, tedy z pohledu autora, který chce za své dílo dostat honorář. Cena za tuto knihu vzhledem k obsahu a rozsahu je pro mě přijatelná. Až budu hrát začátkem května OPEN v Hradci Králové, tak si ji tam koupím. Myslím, že bych za ni dal do 300 korun. Ohledně cen knih: Začnu knihami, jejichž cena je jistě podhodnocená a neodpovídá kvalitnímu obsahu a možnostem českých kupců: Na prvním místě slovenské vydání Zkúška časom od Kasparova a Karpovovy Vybrané partie 1969-1977. Velmi dobré jsou knihy M. Filipa 100 dní v Baguiu a Celý svět se od nich učí. Od Horta Zahrajte si šachy s velmistry (spolu s V. Jansou), O šachový trůn, Utkání SSSR-svět. Od Turova Perly šachové tvorby. Od Kotova Alechinův šachový odkaz a řada jiných. Tyto knihy se dají sehnat celkem snadno a za směšnou cenu. Tyto materiály mají podle mě několikanásobně vyšší hodnotu, která by zůstala v mezích možností průměrného českého šachového nadšence. I když jsou tištěny často na nekvalitní papír jednoduchými a levnými technikami a mají většinou desky z tuhého papíru,ničemu to nevadí. Jediné, co bych některým vytknul, je lepená vazba: lepidlo vysychá a kniha se potom rozpadne v ruce.
Z novějších knih (Po roce 1990) se dají za dobrou cenu pořídit Pachmanovy knihy vydané Karlem Pliskou. Mám rád turnajovky, proto jsem rád, že vyšel Tilburg 1977, Lázeňské rošády a Rošády pod Špilberkem. Tyto knihy se také dají sehnat za dobrou cenu.
Přijatelná cena je za Gelfandových Deset pozoruhodných partií (Taky kvalitní kniha, nakonec jsem ji koupil. )
Příliš vysoká se mi zdá cena u knih, jako je Jerzyho Teorie zahájení: Ta má cenu kupičky hodně nekvalitního toaletního papíru. Ale ne, takhle jsem to nemyslel. Kniha Salo Flohr-Měl jsem bojovat, mi přijde také vzhledem k obsahu příliš drahá. Za dost vysokou cenu jsou knihy od Širova: Oheň na šachovnici (ale uznávám, že jsou skvělé, mám dvojku a pořídím si i jedničku a anglickou trojku).
Série Moji velcí předchůdci od Kasparova je hodně drahá. Uvažoval jsem o tom, že bych si ji koupil. Půjčil jsem si první dva díly z knihovny, ale kniha mě celkově hodně zklamala. Tam je podle mě cena přehnaná vzhledem k obsahu, i k běžným možnostem českého šachového nadšence. Knize bych vytknul poměrně velké množství věcných chyb i gramatických prohřešků. Myslím, že za tu cenu má kupec nárok na precizní překlad i jazykovou a věcnou korekturu. Například na turnaji v Amsterodamu 1956 neprohrál v závěru Keres s Fischerem, ale Filipem. Je sporné, jestli musel Schlechter v zápase s Laskerem zvítězit o dvě partie. Kasparov to však udává jako fakt. A urážení svých soupeřů si alespoň v této knize měl odpustit. Takových věcí je v knize více.
Je to můj osobní názor, asi jsem od knihy čekal něco jiného.
Drahé (na české poměry) mi přijde většina zahraničních knih. Netvrdím, že by mělo být všechno zadarmo. Ale řada těchto knih je opravdu za finančními možnostmi většiny českých šachistů. A je to škoda.
Chápu, proč jsou drahé knihy Kasparova a Širova. Autor chce honorář, vydavatel na něj musí vydělat a ještě udělat zisk. Distributor chce také něco.
Ale proč jsou tak drahé klasická díla třeba Rétiho, Tarrasche, Nimcoviče? Autor je po smrti. Vydavatel měl od jeho smrti 70 let času, aby na jeho díle vydělal. Také je to dostatečně dlouhá doba, aby z jeho díla měl zisk například mecenáš, který jej dlouhodobě podporoval, nebo nejbližší příbuzní. Teď je dílo free-tedy je možné jej volně distribuovat, překládat a šířit.
Tak proč je tak drahé? Michal1898
Kniha s Tarraschem...
http://www.newinchess.com/Shop/ProductDetails.aspx?ProductID=1978
Dekuji za info. Myslim ze az tak vedle nejsem - minimalne 17..f5 mel Bobby jeste doma a partie trvala jiz prakticky jen 7 tahu a nasledoval vecny sach...
Lubošův komentáš je zde: http://www.washingtonpost.com/wp-dyn/content/article/2007/09/02/AR2007090200997.html a také česky zde:
http://www.jcsach.cz/data/files/1365sach-tydenik21-22-2008.pdf
1) ano, tak se to asi udalo. 2) to jsem nerekla (dokonce jsem ani nerekla, ze to bylo spolecnou domaci praci...) 3) to rekl Kavalek?
[Event "Sousse Interzonal+"]
[Site "?"]
[Date "1967.??.??"]
[Round "6"]
[White "Kavalek, Lubomir"]
[Black "Fischer, Robert James"]
[Result "1/2-1/2"]
[ECO "B97"]
[Annotator "Delta Base"]
[PlyCount "55"]
[EventDate "1967.??.??"]
1. e4 c5 2. Nf3 d6 3. d4 cxd4 4. Nxd4 Nf6 5. Nc3 a6 6. Bg5 e6 7. f4 Qb6 8. Qd2
Qxb2 9. Rb1 Qa3 10. f5 Nc6 11. fxe6 fxe6 12. Nxc6 bxc6 13. e5 dxe5 14. Bxf6
gxf6 15. Ne4 Be7 16. Be2 h5 17. c4 f5 18. Rb3 Qa4 19. O-O fxe4 20. Qc3 Qxa2 21.
Bd1 Rf8 22. Bxh5+ Kd8 23. Rd1+ Bd7 24. Qe3 Qa5 25. Rb7 Bc5 26. Rdxd7+ Kc8 27.
Rdc7+ Kd8 28. Rd7+ 1/2-1/2
Jde zjevne o tuto partii. Asi sahnu do dobovych casopisu, protoze DB ukazuje primarne Smejkal-Trapl 1964,Zoltan-Barczay a Zuckerman-Steinmeyer na toto tema. Vzhledem k tomu, ze ve stejnem roce prohral s Gellerem je velmi pravdepodobne, ze Bobby variantu analyzoval - a z meho hlediska proste nemohu rici, ze to byl boj na ostri noze - jednoduse teoreticka varianta (tenkrat mozna v plenkach), pricemz zaverenca pozice nejspis stala alespon jednomu z hracu doma na sachovnici (Kavalek za svou drahu sehral bilymi v teto variante pouze 2 partie a to ve stejny rok s Barczayem ve Varne), ale mozna ze nezavisle obema.
Z několika důvodů nemohlo jít o společnou domácí přípravu: 1. partie se hrála na turnaji v Sousse 1967, Kaválek emigroval 1968 a Fischer ho požádal o spolupráci během zápasu o mistra světa v Reykjavíku 1972. 2. Fischer byl znám tím, že naprosto tvrdě odmítal jakékoli předem domluvené partie (všechno chtěl hrát a vyhrát). 3. v průběhu partie si Fischer stěžoval na nedostatek světla, museli se přesunout k onu, pak si vyžádal ještě stolní lampu. Partie to byla úžasná, a proto do dnes někteří tvrdí, že to Kaválek s Fischerem museli mít předem připravené...
..coz neznamena, ze se nemylim :-)
Dekuji , to potesi:-)
Jj, Sousse bylo v 67, Kavalek "priznal" spolupraci o 5 let pozdeji. Myslim ze nekde tato partie byla nekde komentovana jako vysledek (oboustranne) domaci prace (s odvolanim, ze tohle za sachovnici nejde najit )- zdroj uz si ale nevybavim..
Alice: Vaše příspěvky čtu rád, ale tady si dovolím polemizovat: Kaválkova spolupráce s Fischerem vznikla s největší pravděpodobností až později, po Lubošově odchodu do USA.
2 pogous - to neni prilis stastna partie. Jestli se nepletu tak +- tou dobou Kavalek s Fischerem spolupracoval a partie byla takovou malou domaci praci... - B97..
to JiH: zjevně jste se do databáze podíval jen na výsledky partií, ale samotné partie českých velmistrů s Fischerem, jste si nepřehrával. Podivejte se na krasnou partii Lubomira Kavalka s Fischerem (skončila sice remízou, ale Kaválek ani Fischer nehráli na remízu, byl to boj na ostří nože plný divokých zápletek od začátku do konce.
Zkusím nadhodit jeste dalsí uhel pohledu: typ obsahu/komentaru knihy (casopisu). Moji velci predchudci je "sachovy roman" - velmi poutave cteni ze zakulisi, nadprumerne dobre komentovane partie. Lehky problem je s vyberem partii techto knizek - partie maji navaznost casovou, ne logickou, takze jsou poucne samy o sobe, ale tezko jako uceleny komplet.
Knihy o stredni hre - krome zminovanych "Pachmanu", jsou zde knihy od Watsona (Secrets of Modern Chess Strategy ...), knihy od Marina... minimum knih je o pescovych strukturach - vetsinou jsou ale velmi zajimave (Winning Pawn Structures - Baburin,a le i ceska brozura o izolovanem pesci je nadmiru povedena, chvalim!)
Koncovky - Lamprecht/Muller..
Knizky o zahajeni - skutecne kvalitni vydava QualityChess, casto ale nejsou uvadeny cele partie ale jen fragmenty. Kazda takovato knizka by mela asi obsahovat, jak hrat PO zahajeni, tj od okamziku, kdy knizka konci. Mam i urcitou ideu, jak by to mohlo fungovat, ale asi mi chybi zajimave tema na zpracovani (celkem "dobre" byly zpracovany knizky od GAMBIT o Volzkem gambitu nebo 1..d6, presne nazvy mohu najit, diagramy se sipkami, charakteristicke manvery atd). Zajimavy autori jsou treba Gallagher, Avrukh (1.d4), Marin, Watson, Golubev, Moskalenko.... odstrasujici nakladatelstvi je tak trochu Everyman - nikdy si nejste jisti, jak dobra je knizka, kterou chcete...
Pak je zde skupina casopisu - treba Ceskoslovensky sach predstavuje excelentni pripad, jak se partie nekomentuji - obsahuje 3 zpusoby komentaru - 1) aktualni turnaje - nesmyslne komentare, doplnene 1-2 variantami, je to jako vtip s Divkou Blesku 2) rubrika kor. sach ma k dispozici jen 1 stranku a pan Trapl se snazi misto vyuzit maximalne, bohuzel kvalita komentaru neodpovida kvalite partii (subjektivni nazor) 3) Stohlova rubrika je nejzajimaveji, Igor se vsak v rubrice zaobira primarne zahajenimi a aktualni zmnovane partie si lze stahovat z ruznych zdroju bez nutnosti cekat na jeho rubriku. Netvrdim ze Cs. sach je zcela spatny casopis - ale vydrzi mi tak jednu pulhodinovou jizdu vlakem..
Zpusob informator - zadna slova jen znaminka - bohuzel, zde bych ohodnotila kvalitu slovy Navrch huj, vespod fuj - ani zabavny, a casto ani hodnotny obsah... (nebo vyslovene zdravi zavadny)
Nakonec jsou zde partiove sbirky hracu - nemyslim jen ruskou cernou edici (ktera se mi hodne libi), ale i dalsi jsou prevazne hodnotne a zajimave, ale vetsinou nejsou prilis popularni mezi mladymi hraci
Cena - uvadena "akceptovatelna" 250-400 je na urovni 12-20$ - to samozrejme neprichazi nove AJ tituly do uvahy - v lepsim pripade jsou v teto relaci na Amazonu bez postovneho (stale jsou ale velmi casto i s postovnym levnejsi nez od Mokreho). Nezbyva nez se projit po zahr. antikvariatech (Abebooks atd.) a najit zajimavou cenu, casto velmi zajimavou. Mmch, muzete vyuzit www.bookfinder.com pro srovnani cen...
Pavel Háse: Tak autor by byl hráč 2500+. Dokud není práce hotová, není na místě rozebírat cenu, pod 500 za pevnou vazbu to příliš nevidím, obsah předpokládám někde v rozmezí 300-450 stran. To je ale vše čistě předběžné a moc jsem se tím nezabýval.
plzenak: (2) to je zajímavý názor, avšak dokud mi problematiku někdo nepodá s vysvětlením, je velmi náročné pochopit nesnesitelné množství informací nabízených knihovnou zahájení. Nebo se vyznáte v tom, proč některé "zelené" varianty mají 10 tahů a některé 40? Myslíte si, že všechny "zelené" systémy jsou rovnocenné? Myslíte si, že tah v knihovně s největším "n" je nejlepší? Nebo s nejlepším "%"? Pokud vše tak dobře chápete, pak jste velmi silný hráč a takovou knihu nepotřebujete. Jenže takových je v republice tolik, že byste to spočítal na prstech jedné ruky. Navíc jste optimista, pokud věříte, že průměrný hráč s omezeným časem na přípravu zvládne vymyslet to stejné, co profesionál s mnohonásobně větší časovou investicí. Rybku i knihovnu má každý, ta vás nezachrání. Že se teorie vyvíjí tak nezadržitelně rychle, to slýchám už pěkně dlouho, avšak vyvíjí se tam, kam se 90% hráčů nikdy nedostanou. Novinky v 15-30 tahu nejsou nic, co by ohrozilo životnost celého systému. Kdyby tyto novinky byly tak superzázračné, jistě by si toho už dávno někdo všiml. Takže 90% kvalitního repertoáru je samozřejmě novinkoodolná, samozřejmě ne 100%, to bych musel mít 32kamennou nalimovu databázi "koncovek"
No a k názoru (3) není co dodat, ty knihy zde prostě chybí. Nechci mluvit ve zlém o starých knihách, taky jsem některé z nich četl, avšak trochu zmodernizovat knihovnu by neuškodilo i v této oblasti, to už ale musí někdo jiný...
gmvoko: Jasně, v tom máte pravdu. Ale věřím, že na většinu toho dokáži ve spojení s Rybkou přijít sám. Jak moc kvalitně, lze posoudit zde, uvítám připomínky jakéhokoliv silného hráče: www.chesspraga.cz/partie/obetih7.htm (ke komentářům jsem tehdy nepoužíval Rybku 3, ta myslím ještě nebyla k dispozici, ale Fritz 11). Plánuji podobnou stránku na zápas Korčnoj-Karpov, 1978, tentokráte již s Rybkou, ale to bude asi až někdy v létě. Druhým problémem je, že ten typ starých, poučných komentářů se dost vytrácí, snad právě kvůli používání počítačů. A komentovat bez počítače znamená dnes analyzovat třeba přes noc a stejně je tu riziko nepříjemných přehlédnutí. Snažím se držet rad p. Veselého, který komentování popsal v Psychologickém průvodci. Už to tu někde zaznělo, že dnes nemá smysl dokazovat přehled vkládáním jiných partií, méně je více. Zrovna včera jsem třeba prohlížel komentáře v knize 100 dní v Baguiu a myslím, že třeba p. Filip měl docela sklon komentovat "objektivně", jak to nazval p. Veselý. Je tam málo variant. Další věc, která mi trochu vadí, je, že komentátoři leckdy odbývají zahájení, po 30.tahu je vše odbyto první větou typu to už tady všechno bylo, pak následuje pár variant a šmytec. K vidění zejména v ČS šachu. Chybí-li tu učebnice zahájení, určitě by neškodilo semtam utrousit i nějakou moudrost, proč se která figura staví právě tam. Docela vzorové jsou v tomto ohledu komentáře p. Alstera v jeho knihách. Ne každý, kdo přehrává, má výkonnost (dejme tomu) od kandidáta nahoru.
Přihodím pár názorů:
1) přiměřená cena: pro mě tak do 400Kč (pevná vazba), 250Kč (paperback) - samozřejmě, pokud by šlo o ´bichli´ o stovkách stran, byl bych ochotan zaplatit i více
2) učebnice zahájení; to je sice hezká věc, ale v podstatě k ničemu, v dnešním šachu se teorie zahájení mění a obohacuje tak rychle, že sotva něco v tomto směru vydáte, už je to zastaralé; navíc teorie zahájení je dnes tak obsáhlá, že kvalitně a důkladně jí popsat by zabralo určitě přes 1000 stran; jinak to může dopadnout jako s Konikowskim; pokud se zase v knize pokusíte zaměřit na jediné zahájení, tak takovou knihu vám nikdo nekoupí; takže pokud potřebujete šprtat zahájení, je lepší vzít si ruce k ruce Megabázi a Rybku
3) já bych spíše dal přednost kvalitním učebnicím střední hry, jako byly kdysi ty od Pachmana; od té doby v tomto ohledu v češtině nic moc knižně nevycházelo - Suetinova Škola šachové strategie a taktiky, Zahrajte si šachy s velmistry od Horta a Jansy, po revoluci potom něco zkoušel vydávat Pliska; ty knihy od Kasparova jsem viděl, vypadají dobře, pro mě jsou bohužel drahé
4) uvítal bych i nějaké vzpomínkové knihy našich současných i bývalých velmistrů (Hort, Jansa, Smejkal, Navara) s výběrem okomentovaných partií
5) v mých školních dobách byla ruština víceméně povinná, takže šachová kniha v ruštině pro mě není problém, ostatně nějaké doma mám; z dnešní mládeže ovšem rusky neumí skoro nikdo a jenom kvůli šachu se to těžko někdo bude učit; zbývá tedy angličtina a němčina; jenže takový 8 až 12-letý nadějný mladý šachista stejně bude těžko jazykově na takové úrovni, aby si objednával přes web cizojazyčné publikace a učil se z nich zásady šachové hry
Tak to by bylo z mé strany asi všechno, jsem zvědav na další komentáře.
To Michal1898: Ruština dnes určitě není "někde na konci". Znám spoustu škol, kde se ruština vyučuje a rozhodně jich není málo, vyučuje se na mnoha gymnáziích (kde se vyskytuje většina šachistů) i na některých ZŠ a je o ni zájem. Určitě je to jeden z nejvyučovanějších jazyků po angličtině a němčině.
To Pavel Háse.
To jste opravdu jen naznačil další související téma - e-booky.
Já mám šachových asi 1200, v PDF a DJVU.
Z toho asi polovina v azbuce.
Těžko říci, kolik legálních a kolik nele.
Zdravíčko. Se zájmem tuto diskusi sleduji. Jen pokrčujte, je to zajímavé. Zajímalo by mě, jakou cenu šachové knížky by pan autor už nepovažoval za "přehnanou"? Není to tak dávno, co jsem se autorsky podílel na řekněme brožuře "Nejslavnější turnaje šachové historie". Ta obsahuje řádově 100 nově překomentovaných partií toho typu a kvality, kterou pan Wolf hledá. Je její běžná cena 250 kč podle autora rovněž "přehnanou"?
A pár poznámek:
Asi v 15 partiích z mé sady v oné knize jsem své poznámky konfrontoval s komentářem Kasparova z jeho sady "Předchůdců" a jen tuším třikrát jsem si dovolil podporován Rybkou s jeho poznámkou nesouhlasit. Takže zpochybňovat Garikův "zastaralý software" prosím opatrně.
Pochybuji, že by byť skvělý a legální software Pavlovi H. příliš jasně a spolehlivě odpovídal na otázku "proč" hráli právě tak, jak mohli udělat takovou chybu, z jakých úvah vyplynul tak skvělý nápad. V dřívějších dobách klasických komentářů je podobný vysvětlovací styl poznámek běžný, piplání z precizními analytickými variantymi by autorům zabralo moc času, zvláště tam, kde logika věci hovoří jasněji něž sáhodlouhá varianta. Opomíjením studia literatury určitě své chápání šachu můžete jen zpomalit.
O ceně knihy vždycky rozhoduje především náklad, v jakém ji můžete vydat, aby se ji ještě podařilo také prodat. Čeština pro šachisty bude vždycky drahá, je mi líto.
Standardní šachovou terminologii se naučíte poměrně rychle v leckterém jazyce, nezbytná slovní zásoba není moc rozsáhlá, postačí i běžný slovník. Ruština může vadit azbukou, ale "slovanská" stavba věty a mnoho podobných slov hodně pomáhá, jen se jí nebojte. Přečtete 10 knih a domluvíte se plynně s každým šachistou. Igem, futtó b három je Sb3. A donna d cinque je myslím Dd5, mamma mia. Dobrou noc.
Byla spousta učitelek ruštiny, které se v 90. letech přeučovaly na angličtinu. Po odchodu do důchodu některé učí soukromě ruštinu.
To EmilV:
Děkuju za snahu o pomoc. Tuto výbornou knihu od pana Hory však už v knihovně mám. Pro Pogouse a spol podotýkám, že jsem si ji normálně koupil. Jinak ten seznam už právě pan Hora napsal. Pokud se podíváte od metodického dopisu Studium a trénink šachu od něho, tak je zde doporučený seznam této literatury uveden. Problémem je jazyková vybavenost. Předpokládat, že mladá a nejmladší generace bude umět rusky, je dost naivní. Za mě se už ruština na základní škole neučila. Na střední byla nepovinná a chodilo na ní pár lidí. Jinak se dnes používá převážně angličtina. O mnoho méně němčina. O něco méně francouština, španělština, italština.... A ruština je někde na konci.
Udělal jsem další krok, abych si mohl číst klasiky. Rozhodl jsem se, že se naučím rusky. Robert Fischer se taky učil rusky! Koupil jsem si ruštiny pro samouky a začal se učit azbuku. Ale přece jenom je to dost těžké, naučit se cizí jazyk bez lektora. Navíc se tou řečí kolem mě vůbec nemluví. Tak jsem zapátral po jazykovém kurzu ruštiny ve svém okolí. Zjistil jsem, že jazykové školy ruštinu a) nemají v nabídce, b) pokud ji v nabídce mají, tak ruské kurzy nevypíšou. c) našel jsem kurz v nabídce. I když byl dost drahý, byl jsem ochotný si ho zaplatit, abych se naučil rusky. Když jsem tam zavolal, řekli mi, že do kurzu se nepřihlásil dostatečný počet zájemců a proto byl ZRUŠEN! Teď se mi nabídla jedna známá, že se bude se mnou ruštinu učit. Zatím jsem byl na první lekci a uvidím.
Takže bych to s ruštinou neviděl tak jednoduše. Michal Volf