Představujeme: Tadeáš Baláček

17.09.2007 08:00 | Turnaje

Tadeáš Baláček je členem šachového oddílu Sokol Kolín. Narodil se 17.04.1995 v Kolíně. Navštěvuje s výborným prospěchem 7.ročník základní školy ve Velimi u Kolína. Dvanáctiletý Tadeáš Baláček má na svém kontě již ...

Tadeáš Baláček je členem šachového oddílu Sokol Kolín. Narodil se 17.04.1995 v Kolíně. Navštěvuje s výborným prospěchem 7.ročník základní školy ve Velimi u Kolína. Dvanáctiletý Tadeáš Baláček má na svém kontě již několik vynikajících výsledků. Stal se mistrem České republiky v kategoriích H8 a H10. Na mistrovství Evropy H9 získal bronzovou medaili.
Naší republiku již reprezentoval na mistrovství světa 2005 v Belfortu ve Francii.

Má vlastní internetové stránky, kde se lze dočíst v archivu o jeho šachování od pěti let. Podíváme-li se na letošní poněkud rozšířenou prázdninovou sezónu, zaznamenáme další přinejmenším zajímavé výsledky. Začněme v období na přelomu května a června 2007. Open Neuchatel (28.5.2007) - Curlinková hala v Neuchatelu, uvítala 116 hráčů celé Evropy. Tadeáš Baláček byl nasazen s Elo 1919 na 52 místě. Skončil turnaj jako 32 a získal cenu pro hráče s Elo do 2000. Jak uvádí, sešel se opět s Borisem Chatalbaševem, který turnaj nakonec vyhrál.

s Borisem Chatalbaševem

Počátkem června vrcholilo Mistrovství ČR mladších žáků. Tadeáš hostoval jsem za Biomediku Říčany na 1. šachovnici a s jeho velkým přispěním družstvo získalo poprvé v historii klubu stříbrnou medaili. Trenér komentoval slovy: "Tadeáš získal nejvíce bodů ze všech (6.5/9), prokázal tradiční bojovnost kdy musel občas hrát na výhru i rovné koncovky. Velkou zručnost předvedl v časových tísních a byl velkou oporou.".
O 14dní později získal s týmem SK Oaza Praha "A" bronzovou medaili na Mistrovství ČR starších žáků.

Open Pardubice 2007
Mistrovství ČR ve Fischerových šachách 2007
Hráčova oblíbená disciplína. Nastoupil mezi velmi pestrou směsicí hráčů. V čele byli GM Navara, GM Klovans z Litvy, Rus GM Vorobiov, učitel z mnoha přednášek GM Vokáč, IM Šimáček a další. Ve druhém kole remizoval s Rusem Kopasovem a ve třetím kole s Litevcem Gavrilovem. Ve čtvrtém kole vyhrál nad FM Berezovičem a ve čtvrtém dokázal remizovat s WIM Vrublevskaja. Nasbírané bodíky mu přinesly pěkné umístění, které nakonec znamenalo 9. místo v mistrovství ČR.

Jihlavanka Open 2007
V turnaji hrálo 473 hráčů ze 47 zemí. Tadeáš byl nasazen se startovním číslem 415. V turnaji si vedl dobře, zaznamenal dvě výhry, šestkrát udržel remízu a pouze jednou opouštěl šachovnici poražen. V konečném součtu poskočil o 266! míst.

Swiss Chess Open 2007- Luzern
Turnaj byl rozdělen na dvě části. Allgemeines turnier, ve kterém hrálo 54 hráčů a Meisterturnier s 48 hráči. Mladý šachista se odvážně přihlásil mistrovského. V turnaji byl nejmladší a dle vlastních slov se setkal i s otázkou, zda-li se nespletl s přihláškou. Příjemné překvapení přišlo hned v 1.kole, když vyhrál s Fritzem Mühlebachem s elo 2244. Na IM Kelejeviče v dalším kole již nestačil. V dalším průběhu přidal na své konto ještě jednu výhru a tři remízy, z toho jedna se Švýcarkou FM Glauser. Celkových 3.5/7 bodů ho posunulo do středu tabulky, těsně za oceňovaná místa. Možná lehké zklamání, ale ještě nevěděl, že výsledek mu pomůže k pozvání na daleko významnější turnaj.

Mezinárodní dětské šachové hry Vojvodina (18. – 26.8 2007)
Dětské šachové hry se konaly v Novém Sadu v Srbsku. Devítikolový turnaj během deseti dnů probíhla v tělocvičně gymnasia. Patronát a záštitu turnaje převzal Anatoly Karpov, který turnaj zahajoval. Každý hráč hrál za sebe, ale z 6ti nejlepších výsledků se hodnotilo tříčlenné družstvo. Českou delegaci tvořili Vojtěch Straka (14), Vojtěch Plát (13) a Tadeáš Baláček. Naši hráči skončili přibližně v souladu se svým nasazením. Byl navázán kontakt k účasti ČR na tomto pro děti zajímavém turnaji i v příštím roce.