Porážíme bankéře

08.01.2006 08:00 | Turnaje

1. Novoborský ŠK – ŠK ČSOB 5:3 V utkání dvou dosud neporažených celků jsme dnes hostili družstvo ČSOB. Nastoupili jsme kompletní, ale ani hosté neponechali nic náhodě a přijeli v plné síle. Přesto jsme na každé šachovnici m

1. Novoborský ŠK – ŠK ČSOB 5:3

V utkání dvou dosud neporažených celků jsme dnes hostili družstvo ČSOB. Nastoupili jsme kompletní, ale ani hosté neponechali nic náhodě a přijeli v plné síle. Přesto jsme na každé šachovnici měli elovou převahu.
Jako první zakončil partii Martin Vaculík na 8. šachovnici proti Kubovi. Po neúspěších ve francouzské tentokrát zvolil sicilskou, ve které stál zpočátku stísněně, ale po několika výměnách se mu podařilo vyrovnat – 0,5:0,5.
b> Další remízu přidal Lukáš Klíma. Hned ze začátku se do soupeře pustil na královském křídle, ten ale dobře přeskupil figury a Lukáš byl donucen přejít do nestejných střelců. Hrozbu matu poté soupeř viděl, a tak po výměně dam již nebylo co řešit – 1:1. Martin Mužík proti Kozákovi v zahájení příliš brzy zahrál Sg4 a jen díky soupeřově nepřesnosti za to nemusel pykat. Po výměně dam již však pozici kontroloval. Možná stál i trochu lépe, k výhře by ovšem bylo zapotřebí nejen větší výhody ale i více času – 1,5:1,5.
Jedinou novoborskou porážku v zápase si připsal Petr Kučera. Bílými se mu sicilská příliš nepovedla a černý přešel do obdoby francouzské, kde už ale byl vyměněn jeho slabší bělopolný střelec. Petr se proto v této strategicky horší pozici rozhodl pro agresivní postup b-pěšce. Později dokonce rozpochodoval i pěšce královského křídla, avšak ani to nijak nezvrátilo nepříznivý vývoj – 1,5:2,5.
Zápas jsme tedy museli otočit na prvních šachovnicích, což se nakonec povedlo. Na 2,5:2,5 vyrovnával Zbyněk Hráček, když v dračí variantě sicilské zahrál poklidně malou rošádu a svou drobnou výhodu neustále stupňoval. Nejprve získal pěšce a krátce po něm celou partii. Na 2. šachovnici sehrál Robert Cvek proti Londýnovi velice pěknou partii. V sicilské oba zaútočili na svých křídlech – Robert na dámském, Londýn na královském. Následně Robert obsadil věží 2. řadu a hned při nejbližší příležitosti zde obětoval kvalitu. Získal za ni silný útok, který vyvrcholil hrozbou nekrytelného matu – 3,5:2,5. Partii doporučuji k přehrání!
V souboji dvou mezinárodních mistrů musel Pavel Šimáček čelit Vávrově kávě, pardon francouzské. Zahrál ji stejně jako v minulém kole proti Priehodovi a zpočátku stál opět dobře. V kritické chvíli se rozhodl obětovat pěšce za aktivní hru svých figur, přesto zůstávala pozice stále nejasná. Vyjasnilo se až přechodem do koncovky, kde se Vávra zachránil jen díky věčnému šachu – 4:3.
Vítězný bod na naše konto připsal Jirka Lechtýnský. Černými s Netušilem zahrál nimcovičovu indickou a po výměnách lehkých figur udržel strategicky silnějšího jezdce proti střelci. Postupem f-pěšce odrazil všechny útoky na svého krále a začal sám tlačit po nově otevřeném g-sloupci. Soupeř pod tlakem nenašel jiný plán než obětovat kvalitu, což v tomto případě nebylo korektní. Po následné výměně dam již bylo naše vítězství zajištěno – 5:3.
Po těžkém a napínavém zápase si tedy připisujeme 5. výhru a s plným bodovým ziskem vedeme tabulku. Další kolo je na programu za 14 dní v Kolíně, na další on-line přenos se můžete těšit za týden, kdy naše B-mužstvo hostí Kladno.
0x 2248x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
  • James Mason

    19.11.1849 15.01.1905

    Irský šachový mistr a šachový publicista.Na mezinárodní scénu vstoupil impozantně,když roku 1876 porazil v zápase v New Yorku Henryho Edwarda Birda.Jako nejsilnější hráč z New Yorku pak vyhrál v stejném roce čtvrtý americký šachový kongres ve Filadelfii.

  • Serafino Dubois

    10.10.1818 15.01.1899

    Italský šachový mistr a teoretik, v polovině 19. století nejlepší italský hráč. Byl pokračovatelem italské šachové školy, jejíž zásady se snažil v praxi ověřit v zápasech s mnoha předními šachisty své doby.

  • Dawid Janowski

    25.05.1868 15.01.1927

    Francouzský šachista polského původu, na přelomu 19. a 20. století jeden z nejlepších světových hráčů. Po turnaji v Londýně v roce 1899, kde skončil čtvrtý, sebevědomě prohlásil, že vyzve vítěze turnaje, mistra světa Emanuela Laskera k zápasu o titul. Trvalo mu to však ještě celých dlouhých deset let, než se mu podařilo splnit Laskerovy podmínky.

  • Louis Paulsen

    15.01.1833 18.08.1891

    Německý šachový mistr. Svým pojetím šachu daleko předstihl svou dobu, neboť se dokázal zcela vymanit z romantických vlivů. O jeho síle a originalitě svědčí skutečnost, že v zahájení volil systémy, které se běžně používají dodnes.