Trénink

04.03.2012 06:43 | Poker a šachy

Tento článek pro Vás připravila redakce výukového pokerového portálu Poker-Arena.cz | online poker zdarma. Autorem článku je Štěpán Žilka, mladý profesionální šachista.Stejně jako k úspěchu v šachu je potřeba prostudovat spousty...

Tento článek pro Vás připravila redakce výukového pokerového portálu Poker-Arena.cz | online poker zdarma. Autorem článku je Štěpán Žilka, mladý profesionální šachista.
Stejně jako k úspěchu v šachu je potřeba prostudovat spousty materiálů nebo aspoň pracovat s počítačem, tak i v pokeru je potřeba držet krok s moderními materiály, analyzovat hru s PC a neustále pracovat na své hře. Konkurence je v době internetu a silných počítačových programů den ode dne silnější. V tomto článku uvedu, jaké knihy mi ve studiu obou těchto her pomohly asi nejvíce, s jakým softwarem pracuji a jak funguje spolupráce v komunitě Poker - Arény.

Studijní materiály

Často slyším, že knihy jsou dnes už přežitkem, že v internetové době jsou zastaralé, sotva vyjedou z tiskárny. Je tomu skutečně tak? Podle mě nikoliv. Zatímco internetové portály jsou přeplněny názory různých anonymních hráčů všelijaké, často však zdaleka ne špičkové, úrovně, pod knihou je většinou podepsán někdo známý. To jí dodává potřebnou věrohodnost. Dovedete si představit, že by pod jmény jako Mark Dvoretsky nebo David Sklansky byly informace druhořadné, chybné, nebo příliš rychle stárnoucí? Protože jsem v obou hrách přečetl spoustu knih, rozhodl jsem se vám zde doporučit ty nejlepší, se kterými jsem se setkal.

1. místo

How To Play Chess Endgames (Karsten Müller, Wolfgang Pajeken) Jednoznačně nejlepší šachová kniha, kterou jsem kdy četl. Od jejího přečtení se mé chápání koncovek posunulo o několik příček výš.
The Mathematics of Poker (Bill Chen, Jerrod Ankenman) Tato revoluční kniha plná matematické analýzy bude podle mě patřit pokeru budoucnosti, stejně jako šachové enginy patří dnes už neodmyslitelně k výbavě každého profesionála.

2. místo

School of Chess Excellence 3 - Strategic Play (Mark Dvoretsky, Ken Neat) Díl věnovaný strategii byl pro mě nejpřínosnější z této známé série Marka Dvoretského. Stará nefunkční dogmata byla v této knize nahrazena moderním chápáním šachu.
No Limit Holdem (David Sklansky, Ed Miller) Tato kniha jako jedna z mála neřeší, jak má člověk hrát, ale jak má o hře přemýšlet. Proto by určitě neměla chybět v knihovně žádného profesionálního No Limit hráče.

3. místo

Play the Semi-Slav (David Vigorito) Pokud myslíte, že zahájení se dnes už bez PC nedá studovat, tato kniha vás možná přesvědčí o opaku. Teorie zde je velmi čtivě popsaná a je na té nejvyšší úrovni.
The Poker Mindset (Ian Taylor, Matthew Hilger) Kniha pomáhá s tréninkem povahových vlastnosti důležitých pro poker. Pokud chcete vědět, v čem se liší myšlení hráčů podnikatelů od hráčů hazardérů, tato kniha vám to prozradí.

Pokud zrovna nekamarádíte s angličtinou, nejlepší tréninkové materiály si jednoduše nepřečtete. Kasparovovy knihy jsou určitě tím nejlepším, co u nás v poslední době vyšlo. Na rovinu ale musím říct, že moderní učebnice zaměřené na trénink mě pomohly mnohem víc než tyto historické romány s komentovanými partiemi.V pokeru není s tréninkovým materiálem situace o moc lepší, ale výukový portál Poker Aréna nabízí svým čtenářům kromě celé řady strategických článků v češtině rovněž i výuková videa, která jsou neocenitelným pomocníkem pro studium hry každého hráče.

Pro inspiraci, které knihy jsem s postupem kariéry četl, pokusím se vám nabídnout jakž takž chronologicky setříděný seznam těch, které jsou podle mě dobré a na které jsem si vzpomněl.

Šachy: Učebnice šachu pro samouky, Moderní strategie šachu, Můj Systém, Můj systém v Praxi, Blokáda, Šachové koncovky v praxi, Střední hra v šachové praxi, 100 dní v Baguiu, Celá série School of Chess Excellence 1-4, Lázeňské Rošády, Rošády pod Špilberkem, Pešiakové a jazdcové koncovky, Moji Velcí Předchůdci 2, Celá série Chess Explained, Play The Semi-Slav, The Ruy Lopez: A Guide for Black, Fundamental Chess Endings, How To Play Chess Endgames, Playing the Queens Gambit - A Grandmaster Guide, Perfect your Chess, Winning Chess Middlegames...

Poker: Super System, Super System 2, Little Green Book, Little Blue Book, Winning Low-Limit Holdem, Sitn Go Strategy, No Limit Holdem, The Theory Of Poker, Holdem Poker For Advanced Players, Secrets of Sitn Gos, The Poker Mindset, Kill Everyone, Every Hand Revealed, Winning Poker Tournaments One Hand at a Time 1, Professional Poker - The Essential Guide To Playing for a Living, Texas Holdem Odds and Probabilities, The Mathematics of Poker, Heads-Up No Limit Holdem, Harrington on Holdem 1...

Software

Jaké programy mi při studiu nejvíce pomáhají? Odpověď na toto je celkem krátká a výstižná. Skoro žádné. V obou hrách je to jeden super engine a to mi stačí, abych se učil od "mistra". V šachu to je pro mě už dlouho Deep Rybka a její knihovna zahájení, v pokeru zase Nash kalkulátor Holdem Resources. Široké spektrum různých databázových a tréninkových produktů využívám poměrně málo. Akorát v pokeru mi při samotné hře pomáhá Holdem Manager a Table Ninja, což jsou na většině heren programy povolené k používání během samotných bojů. Na obě hry se dívám dosti analyticky, proto u mě není zas až tolik místa pro jakési "empirické důkazy" plynoucí z různých databází. Na rozdíl od většiny hráčů tyto produkty využívám poměrně málo.

Studijní komunity a diskuzní fóra na internetu

Neříkám, že šachisté takový projekt nemají, pouze o žádném podobném aspoň u nás nevím. Jak znám šachové servery já, tak se specializují spíše na zpravodajství a následné diskuze pod nimi jsou zaměřeny spíše na gratulace, názory nebo dohady. Nicméně že by zde existovala nějaká známá internetová komunita hráčů, kteří spolu navzájem diskutují různé strategie, tahy, volby zahájení, přípravu na soupeře, práci se softwarem nebo výběr knih ke studiu, o tom nevím. A myslím, že je to pro šachisty škoda, protože diskuze na mnohá témata jsou pro studium velmi užitečné. Dobrou vlastností takové komunity by měl být aspoň jeden špičkový hráč, který bude dohlížet na diskuze, bude do nich zasahovat, radit, nebo je nasměruje v případě, že se budou ubírat špatným směrem. A právě něco takového naleznete na výukovém portálu Poker Arény, kde každý den přibývá do diskuzních fór mnoho dotazů, diskuzí herních situací a podobně. Zjevně ani existence a dostupnost kvalitního analytického sofwaru hráče nepřesvědčuje, že takové online poradny jsou zbytečné. Navíc na Poker Aréně nedávno vznikl projekt studijní skupiny, jehož i já jsem součástí. Hráči registrovaní na různých hernách přes Poker Arénu – třeba na PokerStars - mají možnost se do něj zdarma probojovat v pravidelných konkurzech. Členové takovéto studijní skupiny pak mají možnost kdykoliv komunikovat s trenéry a s ostatními členy skupiny, plní různé úkoly a výzvy, čas od času se pořádají live coachingy nebo online coachingy, nechybí ani soukromé VIP turnaje. A na závěr otázka pro ty, co došli až sem. Nechybí vám v šachu podobně fungující server, který by byl šachové veřejnosti známý, na kterém by nechyběl pravidelný kontakt s profesionály z oboru, kteří by byli ochotni vám pomoci se širokým spektrem dotazů od výběru knih pro děti až po složité dotazy k repertoáru zahájení a podobně? Server, který by každý týden nabídl několik strategických článků různých úrovní, čas od času by přišel s nějakou zajímavou soutěží a nabízel by levné studijní akce pro vybrané skupiny talentovaných hráčů například formou online coachingů nebo víkendových live akcí se silnými hráči? Server, kde by každý hráč mohl zdarma vést svůj blog, veřejně na něm komentovat své partie, vytvářet soutěžní diagramy a podobně? Jít touto cestou je podle mě jediná alternativa, jak v době finanční krize nepřijít o mnoho talentovaných mladých hráčů, jejichž rodiče si jednoduše nemůžou dovolit platit každý měsíc několik tisíc za pravidelný kontakt dítěte se špičkovým trenérem.

Pokud se vám článek líbil, můžete si přečíst Štěpánův blog, který pravidelně uveřejňuje na stránkách Poker-Arena.cz každý týden.

0x 2501x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat