Pardubice - oficiální tiskové zprávy
16.07.2007 08:00 | TurnajeZpráva k 14.7. Sobotní dění na CZECH OPEN sledoval významný host - velvyslanec Japonska v České republice. Hideaki Kumazawa osobně předával medaile na turnaji ve hře šógi, což je japonská obdoba šachů, která je v Zemi vycházejí...
Zpráva k 14.7.
Sobotní dění na CZECH OPEN sledoval významný host - velvyslanec Japonska v České republice. Hideaki Kumazawa osobně předával medaile na turnaji ve hře šógi, což je japonská obdoba šachů, která je v Zemi vycházejícího slunce velmi populární. "Dámy a pánové, dobrý den," pozdravil česky přítomné hráče, kterým už v japonštině popřál bezproblémový průběh festivalu. S
Sobotní dění na CZECH OPEN sledoval významný host - velvyslanec Japonska v České republice. Hideaki Kumazawa osobně předával medaile na turnaji ve hře šógi, což je japonská obdoba šachů, která je v Zemi vycházejícího slunce velmi populární. "Dámy a pánové, dobrý den," pozdravil česky přítomné hráče, kterým už v japonštině popřál bezproblémový průběh festivalu. S
polu s panem velvyslancem gratulovali vítězným aktérům Mistrovství Evropy v šógi dvě profesionální hráčky Hatsumi Ueda, která je úřadující mistryní světa do 20 let a 50. hráčkou japonského žebříčku, a Chisa Hayamizu, aktuálně 40. hráčka Japonska. Šógi hraje v Japonsku profesionálně 200 mužů a 50 žen. Aktivních hráčů, kteří působí v některé ze soutěží, je 10 tisíc. Šógi však pravidelně hraje přes 10 miliónů Japonců, tedy desetina celkové populace. Profesionální ligy si mohou Japonci dovolit díky dvěma největším mediálním koncernům, kteří si mohou dovolit 250 profesionálů zaplatit. O tom, že se ze strany sponzorů nejedná pouze o charitu, svědčí fakt, že sledovanost televizních přenosů se pohybuje kolem miliónu diváků. Každé kolo nejvyšší mužské i ženské soutěže je přenášeno televizí. "Naše platy jsou srovnatelné s příjmem běžných zaměstnanců, kteří pracují v kanceláři," vysvětluje Chisa Hayamizu. "Osobně kromě hraní šógi nic dalšího nedělám. Ani například netrénuji děti. Šógi nemají statut předmětu, který by se mohl vyučovat ve školách nebo v rámci školních volnočasových aktivit. V Japonsku se šógi děti učí spíš kvůli tomu, že sami chtějí. Existují privátní školy šógi, ale běžnější je, že se děti hru naučí od svých rodičů. Mě ji ve čtyřech letech naučil otec a od čtrnácti hraji závodně," dodává Hayamizu, která se šógi věnuje už 21 let. Jak náročný program mají profesionální hráčky v Japonsku? "Máme pět až šest zápasů měsíčně," objasňuje Hatsumi Ueda: "Největší nápor je v červenci a srpnu, kdy závěrečným turnajem vrcholí celoroční liga, to je zápasů mnohem více. Naopak v zimě máme více volna, takže hrajeme třeba jen jednou měsíčně," popisuje vysněné zaměstnání mnoha lidí.
Jednou z novinek CZECH OPEN 2007 je Otevřené mistrovství České republiky ve skládání puzzle, které pod záštitou firmy Dino Toys začalo dnešním dnem a bude probíhat až do 22. 7. Každý návštěvník se může tohoto turnaje zúčastnit. Neplatí se žádné startovné! Pro spravedlivé konání soutěže budou vypsány dvě věkové kategorie do 12 let a nad 12 let. Dětská kategorie do 12 let bude skládat puzzle o velikosti 48 dílků. Mládež a dospělí budou měřit své síly s puzzle o velikosti 200 dílků. Všichni účastníci budou skládat stejný obrázek z důvodu zachování rovných podmínek.
Jaká bude hlavní výhra? Vítěz obdrží největší puzzle na světě o velikosti 18 000 dílků, kdy složený obrázek má rozměr 276x192 cm. Další cenou bude puzzleball, který má 960 dílků s motivem zeměkoule. Pro nejrychlejší účastníky je připraveno mnoho dalších zajímavých produktů od firmy Dino Toys.
Jako bonus bude na zítřejší, tj. nedělní odpoledne (15. 7. 2007) připraven samostatný turnaj v rychloskládání puzzle, který proběhne vyřazovacím způsobem. Proti sobě se utká více účastníků a nejlepší postoupí do dalšího kola. Tento turnaj nebude věkově omezen, bude opět bez startovného, takže zkusit si složit puzzle na čas může opravdu každý.
První skládačku puzzle vyrobil londýnský rytec a kreslíř map John Spilsbury v roce 1760. Spilsbury nalepil jednu ze svých map na tvrdé dřevo a truhlářskou pilkou vyřezal jednotlivé země. Vyrobil tak vzdělávací hru, která sloužila jako učební pomůcka zeměpisu pro anglické děti. Puzzle se postupem času stalo populární zábavou a ke slovu se dostávaly různé marketingové strategie jeho propagace. Například v roce 1931 se skládačky rozdávaly se zubními kartáčky. První výrobci puzzle by jistě byli ohromeni tím, jak se puzzle během 240 let vyvinuly. Dětské puzzle už nejsou pouze učební pomůckou, ale zobrazují třeba oblíbené filmové postavičky. Také puzzle pro dospělé zaznamenaly vývoj. Jsou vyráběny s většími počty dílků, s různými speciálními formáty (panoramatické obrázky, čtvercové, kruhové atd.) nebo mohou být doplněny různými speciálními efekty (svítící ve tmě, aromatické , 3D apod.). Více informací o historii puzzle a dnešních možnostech najdete zde.
Shrnutí soboty:
ŠACHY
Dnešním dnem se rozběhlo dvoudenní III. mistrovství Evropy v řešení šachových skladeb. Hráči řešili úlohy: dvojtažky, trojtažky a šachové studie. V zítřejších kolech je čekají pomocné maty, mnohotažky a samomaty.
Proběhlo také 4. a 5. kolo Otevřeného mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev OCÉ OPEN. Před zítřejšími posledními dvěma koly si plný počet bodů drží čtyři týmy - ukrajinský Dněpr, ruský Yamal 1, Zikuda Turnov a Stadion Kutná Hora "A".
4. kolem pokračovalo MS škol MEDIS HOLDING OPEN a 2. kolem Otevřený ratingový turnaj INFINITY OPEN.
BRIDŽ
Hlavní bridžový turnaj dvojic festivalu - IRISBUS OPEN, který je součástí seriálu Velké ceny ČR, opanovali stejně jako předchozí dva vedlejší turnaje hráči pražského bridžového klubu.
Hlavní turnaj dvojic IRISBUS OPEN:
1. Martynek J. - Šlemr BKP 61.29 %
2. Tomčíková - Konvalina BKP 59.74 %
3. Holtslag - Gemmink NED 58.15 %
HRY
Otevřené mistrovství ČR v piškvorkách vyhrál Ondřej Nykl z Kaňovic. Osmnáctiletý hráč je jedním z nejlepších českých piškvorkářů. V roce 2005 skončil stejně jako letos na prvním místě.
Výsledky Mistrovství Evropy v šógi:
1. Victor Zapara RUS
2. Boris Mirnik GER
3. Marc Theeuwen NED
Na přání uvádíme vítěze turnajů, které se hráli v rámci Gameconu:
Alhambra
1. Rýznarová Eva 148 bodů
2. Scholz Karel 141 bod
3. Čeřovský Miloš 126 bodů
Graenaland Standard
1. Berka Karel 13 bodů
2. Zikmundová Jana 11 bodů
3. Řezanka Michal 9 bodů
Osadnící z Katanu (kvalifikace na Mistrovství ČR)
1. Cellar Milan 16 bodů
2. Borovička Vít 13 bodů
3. Suchá Kateřina 11,5 bodů
Proroctví Standard
1. Kočvara Ladislav
2. Král Petr
3. Havlena Jiří
Puerto Rico
1. Cinka Jindřich 7 bodů
2. Vaněček Jan 6 bodů
3. Vaňátko Jakub 5 bodů
4. Čeřovský Miloš 2 body
Trans America
1. Půlpán Matěj 2 výhry
2. Vaňátko Jakub 0 výher
3. Čeřovský Miloš 0 výher
World of Warcraft TCG (sběratelská karetní hra)
1. Anděra Jindřich 3:0 (3 výhry a žádná prohra)
2. Šnajdr Filip 2:1
3. Žalud Petr 1:2
Yu-Gi-Oh! TCG (sběratelská karetní hra)
1. Bunin Kirill 3:0
2. Rapušák Tomáš 2:1
3. Obrovský Jakub 2:1
Zpráva k 15.7. 2007
Bridžisté, kteří se účastní turnajů na CZECH OPEN, působí vždy velmi nenápadně. I přesto je mezi nimi plno celebrit, které mají odehrány významné partie proti světovým hráčům a na svém kontě řadu úspěchů. Jednou z bridžových osobností je bezesporu Miloš Bahník, který na CZECH OPEN vyhrál turnaj dvojic v roce 2005 a jehož největším úspěchem je druhé místo z Mistrovství Evropy v Římě. Na loňském 8. světovém šampionátu v italské Veroně se utkal například se sestrou Fidela Castra Emmou, která z Kuby utekla do Ameriky. Zápas skončil "fifty fifty". Syn pana Bahníka Petr s manželkou Evou zase nastoupili proti páru Bill Gates a Sharon Osbergová, což je bývalá mistryně světa. Tento duel byl však nad jejich síly. "Bill Gates měl kolem sebe neustále bodyguarda, který ho nespustil z očí. Jedna česká dvojice si spletla místo a sedla si ke Gatesovi, načež je od něj bodyguard ihned vyhodil," usmívá se Miloš Bahník, ale jména inkriminovaných osob z kolegiality prozradit nechce. Světový šampionát se v bridži koná jen jednou za čtyři roky. Poprvé se bridž hrál v roce 1962 v Cannes jako světový turnaj dvojic. Od roku 1978 se spojil s konkurenčním turnajem World Knockout a k tomuto roku se datuje první světový šampionát. Celkem se šampionátu účastnilo 480 párů, mezi kterými se vyskytovala řada význačných osobností. Například prezident Generali Group Antoine Bernheim. "Ve světě je bridž daleko populárnější než u nás. Je to relativně nejspravedlivější karetní hra, ve které můžete vyhrát, i když vám nepadá karta. Turnaje jsou finančně dotované, takže se mnoho hráčů jeho hraním živí," popisuje Bahník. Proč bridž přitahuje takovou pozornost hráčů? "Obecně se tvrdí, a je to potvrzený výzkum Švédů, který dělali mezi místní populací, že hráči bridže žijí déle. Je to dané tím, že se hráč musí udržovat na určité psychické úrovni. Pořád se musí učit a trénovat nové postupy. Bridž je sportem, který je založen na komunikaci mezi spoluhráči. Proto se v něm prosazují spíše starší hráči. Dobrý šachista může být klidně hodně mladý. Bridžisté dozrávají kolem čtyřicátého roku a s přibývajícím věkem jejich forma neklesá, ale udržuje se na stejné úrovni," vysvětluje třiasedmdesátiletý bridžista. Bridž má sice statut olympijského sportu, ale je prakticky bez šance, aby se dostal do programu některé z příštích olympiád. "Letní olympiády mají program nabitý, tam bychom se nevešli. A na zimní olympiádě může být pouze sport, který se hraje na ledě nebo na sněhu. Na Czech Open sice hrajeme bridž v hale pro lední hokej, to je ale asi tak všechno, co má bridž s ledem společného," směje se. Pokud by chtěl někdo s hraním bridže začít, může počítat s vřelým přijetím bridžové komunity i s tím, že si zahraje prakticky zadarmo. "Investice je opravdu minimální. Většinu kurzů, jak hrát bridž, děláme zdarma. Chodit hrát pravidelně do nějakého klubu, to znamená zaplatit za jeden večer hraní pět korun. Když chodíte hrát mariáš do hospody, stojí vás to víc. Zkušenější vás jaksepatří oberou. Naopak bridžisté vám poradí, protože k tomu, aby si dobře zahráli, potřebují abyste něco uměl. Pro bridžistu je největší peklo, když nesežene čtvrtého do party," žertuje Bahník. Bridž začal hrát po okupaci. Měl problémy s tehdejším režimem a karty byly únikem z šedé reality. Od té doby zažil s bridžem spoustu zážitků. "Největší zážitek byl, když jsme vyhráli stříbrnou medaili na Mistrovství Evropy. Hymnu hrají všem třem nejlepším, takže jsme si poslechli i tu naší."
V neděli skončil na CZECH OPEN dvoudenní turnaj ve skládání Rubikovy kostky, kterému dominoval maďarský objev, teprve čtrnáctiletý Mátyás Kuti. Zvítězil celkem v 10 kategoriích a ve většině dalších skončil na stupních vítězů. Podařilo se mu překonat 7 rychlostních světových rekordů, což je opravdu úctyhodná bilance. Bezkonkurenční časy dosahoval ve skládání kostky poslepu. Kostkaři si nejprve mohou kostku prohlédnout, poté již skládají se zavázanýma očima. Kostku o velikosti 3 krát 3 políčka složil Kuti v obou kolech za necelou minutu, nikdo jiný kostku dvakrát za sebou nesložil. Druhý nejlepší Kai Jiptner z Německa měl čas téměř čtyři minuty. Ještě propastnější rozdíl byl ve skládání poslepu u kostky 5 krát 5. Na tento oříšek si troufli jen dva závodníci. Mátyás Kuti měl svou kostku složenou v novém světovém rekordu za 10 minut. István Kocza skládal přes hodinu a čtvrt. Početné publikum, které se do malé haly ČEZ Arény přišlo na kostkaře podívat, jen nevěřícně kroutilo hlavami a žaslo nad výkony mladého Maďara. O to úžasnější je, že se skládání Rubikovy kostky věnuje teprve od loňského února, tedy rok a půl. "Našel jsem kostku doma na půdě. Začal jsem si s ní hrát a pak mě napadlo, jestli na internetu nebude nějaký návod, jak ji složit. Objevil jsem stránky maďarské kostkářské komunity a dal se s nimi dohromady. Ohromně mě to baví, s kostkami si hraju denně tak dvě až tři hodiny," vykládá. "Fascinuje mě, že se vždy dokážu zlepšovat. Jakmile se začne měřit čas, nepřemýšlím o ničem jiném a snažím se překonat sám sebe. Když se to podaří, mám pak ohromnou radost," vysvětluje, co ho k Rubikově kostce přitahuje. "Turnaj na Czech Open byl teprve mým čtvrtým, ale stejně jsem si hodně věřil. Z úspěchu mám samozřejmě obrovskou radost. Teď je mým dalším cílem vyhrát v některé kategorii na světovém šampionátu," líčí své dojmy Mátyás Kuti.
Shrnutí neděle:
ŠACHY
Otevřené mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev OCÉ OPEN vyhrál ukrajinský tým Dněpr. Na třetí místo díky bezchybně zvládnutému poslednímu kolu proti rivalům z Pardubic poskočila Slavia Hradec Králové, která v tabulce předběhla Bohemians Praha a stává se tak mistrem ČR v kategorii 4členných družstev.
1. Dněpr 25,5
2. Yamal 1 19,5
3. Slavia HK 19,5
BRIDŽ
Turnaj týmů SABE OPEN vyhrál tým P.S. ve složení Vozábal - Šlemr a Martynek jun. - Zadražil.
HRY
Turnaj v české i mezinárodní dámě vyhrál Jiří Sysel, který zvítězil v konkurenci devíti, respektive patnácti protihráčů. Výhra v turnaji HOTEL LABE OPEN však byla velmi těsná.
Turnaj v křížovém mariáši HUSQVARNA OPEN vyhrál Stanislav Marek, který získal 193 bodů za 148,10 korun.
Výsledky turnajů v rámci Gameconu:
Mistrovství v Proroctví
1. Král Petr
2. Klimek Marian
3. Scholz Karel
Mistrovství v Dračím doupěti
1. Buršíková Martina, Dorazil Václav, Macek Rostislav, Plášil Petr, Sokol Martin, Suchánek Jaromír, Tobiáš Jakub, Toman Martin
2. Hájek Jan, Horký Vojtěch, Kudlák Petr, Luňáček Miloslav, Luňáčková Jaroslava, Rohlena Jan, Špánek Martin, Zahálka Ondřej
3. Korger Martin, Kozák Daniel, Kutálek Tomáš, Láska Jan, Návrat Jan, Návratová Barbora, Strouhal Jakub
Talisman
1. Opatřil Tomáš
2. Stoklásek Jan
3. Bradávka Marek
Vampire: the Eternal Struggle
1. Cinka Jindřich
2. Haška Ivan
3. Hrubý Pavel
Buttonmen
1. Vaňátko Jakub 39 bodů
2. Vančurová Martina 38 bodů
3. Hrubý Pavel 33 bodů
Capture the Flag
1. tým ŽELVY NINJA: Leonardo, Donatello, Michelangelo, Raffael; 15 b.
2. tým SNĚHURKA A 7 TRPASLÍKŮ: Rav, Auriel, Slanneesh, Arrand; 12 b.
3. tým HOVNIVÁLOVÉ Merv, Glari, Forest, Mustapha; 10,5 b.
V pondělí startuje v rámci CZECH OPEN Mistrovství Evropy v renju hráčů do 22 let, kterého se bude účastnit 30 hráčů ze čtyř zemí - kromě České republiky také hráči z Polska, Estonska a Ruska. Večer v 19. hodin pak vypukne 24hodinový bleskový šachový maratón - hráči budou hrát každý s každým tempem pět minut na partii a hráče až do 19. hodiny následujícího dne. Na programu je dále Otevřené mistrovství ČR v holanďanech, které je pro svůj velký spád, akčnost a vzájemnou komunikaci spoluhráčů oblíbenou disciplínou diváků.
Jan Kalenský, tiskový mluvčí CZECH OPEN 2007
Jednou z novinek CZECH OPEN 2007 je Otevřené mistrovství České republiky ve skládání puzzle, které pod záštitou firmy Dino Toys začalo dnešním dnem a bude probíhat až do 22. 7. Každý návštěvník se může tohoto turnaje zúčastnit. Neplatí se žádné startovné! Pro spravedlivé konání soutěže budou vypsány dvě věkové kategorie do 12 let a nad 12 let. Dětská kategorie do 12 let bude skládat puzzle o velikosti 48 dílků. Mládež a dospělí budou měřit své síly s puzzle o velikosti 200 dílků. Všichni účastníci budou skládat stejný obrázek z důvodu zachování rovných podmínek.
Jaká bude hlavní výhra? Vítěz obdrží největší puzzle na světě o velikosti 18 000 dílků, kdy složený obrázek má rozměr 276x192 cm. Další cenou bude puzzleball, který má 960 dílků s motivem zeměkoule. Pro nejrychlejší účastníky je připraveno mnoho dalších zajímavých produktů od firmy Dino Toys.
Jako bonus bude na zítřejší, tj. nedělní odpoledne (15. 7. 2007) připraven samostatný turnaj v rychloskládání puzzle, který proběhne vyřazovacím způsobem. Proti sobě se utká více účastníků a nejlepší postoupí do dalšího kola. Tento turnaj nebude věkově omezen, bude opět bez startovného, takže zkusit si složit puzzle na čas může opravdu každý.
První skládačku puzzle vyrobil londýnský rytec a kreslíř map John Spilsbury v roce 1760. Spilsbury nalepil jednu ze svých map na tvrdé dřevo a truhlářskou pilkou vyřezal jednotlivé země. Vyrobil tak vzdělávací hru, která sloužila jako učební pomůcka zeměpisu pro anglické děti. Puzzle se postupem času stalo populární zábavou a ke slovu se dostávaly různé marketingové strategie jeho propagace. Například v roce 1931 se skládačky rozdávaly se zubními kartáčky. První výrobci puzzle by jistě byli ohromeni tím, jak se puzzle během 240 let vyvinuly. Dětské puzzle už nejsou pouze učební pomůckou, ale zobrazují třeba oblíbené filmové postavičky. Také puzzle pro dospělé zaznamenaly vývoj. Jsou vyráběny s většími počty dílků, s různými speciálními formáty (panoramatické obrázky, čtvercové, kruhové atd.) nebo mohou být doplněny různými speciálními efekty (svítící ve tmě, aromatické , 3D apod.). Více informací o historii puzzle a dnešních možnostech najdete zde.
Shrnutí soboty:
ŠACHY
Dnešním dnem se rozběhlo dvoudenní III. mistrovství Evropy v řešení šachových skladeb. Hráči řešili úlohy: dvojtažky, trojtažky a šachové studie. V zítřejších kolech je čekají pomocné maty, mnohotažky a samomaty.
Proběhlo také 4. a 5. kolo Otevřeného mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev OCÉ OPEN. Před zítřejšími posledními dvěma koly si plný počet bodů drží čtyři týmy - ukrajinský Dněpr, ruský Yamal 1, Zikuda Turnov a Stadion Kutná Hora "A".
4. kolem pokračovalo MS škol MEDIS HOLDING OPEN a 2. kolem Otevřený ratingový turnaj INFINITY OPEN.
BRIDŽ
Hlavní bridžový turnaj dvojic festivalu - IRISBUS OPEN, který je součástí seriálu Velké ceny ČR, opanovali stejně jako předchozí dva vedlejší turnaje hráči pražského bridžového klubu.
Hlavní turnaj dvojic IRISBUS OPEN:
1. Martynek J. - Šlemr BKP 61.29 %
2. Tomčíková - Konvalina BKP 59.74 %
3. Holtslag - Gemmink NED 58.15 %
HRY
Otevřené mistrovství ČR v piškvorkách vyhrál Ondřej Nykl z Kaňovic. Osmnáctiletý hráč je jedním z nejlepších českých piškvorkářů. V roce 2005 skončil stejně jako letos na prvním místě.
Výsledky Mistrovství Evropy v šógi:
1. Victor Zapara RUS
2. Boris Mirnik GER
3. Marc Theeuwen NED
Na přání uvádíme vítěze turnajů, které se hráli v rámci Gameconu:
Alhambra
1. Rýznarová Eva 148 bodů
2. Scholz Karel 141 bod
3. Čeřovský Miloš 126 bodů
Graenaland Standard
1. Berka Karel 13 bodů
2. Zikmundová Jana 11 bodů
3. Řezanka Michal 9 bodů
Osadnící z Katanu (kvalifikace na Mistrovství ČR)
1. Cellar Milan 16 bodů
2. Borovička Vít 13 bodů
3. Suchá Kateřina 11,5 bodů
Proroctví Standard
1. Kočvara Ladislav
2. Král Petr
3. Havlena Jiří
Puerto Rico
1. Cinka Jindřich 7 bodů
2. Vaněček Jan 6 bodů
3. Vaňátko Jakub 5 bodů
4. Čeřovský Miloš 2 body
Trans America
1. Půlpán Matěj 2 výhry
2. Vaňátko Jakub 0 výher
3. Čeřovský Miloš 0 výher
World of Warcraft TCG (sběratelská karetní hra)
1. Anděra Jindřich 3:0 (3 výhry a žádná prohra)
2. Šnajdr Filip 2:1
3. Žalud Petr 1:2
Yu-Gi-Oh! TCG (sběratelská karetní hra)
1. Bunin Kirill 3:0
2. Rapušák Tomáš 2:1
3. Obrovský Jakub 2:1
Zpráva k 15.7. 2007
Bridžisté, kteří se účastní turnajů na CZECH OPEN, působí vždy velmi nenápadně. I přesto je mezi nimi plno celebrit, které mají odehrány významné partie proti světovým hráčům a na svém kontě řadu úspěchů. Jednou z bridžových osobností je bezesporu Miloš Bahník, který na CZECH OPEN vyhrál turnaj dvojic v roce 2005 a jehož největším úspěchem je druhé místo z Mistrovství Evropy v Římě. Na loňském 8. světovém šampionátu v italské Veroně se utkal například se sestrou Fidela Castra Emmou, která z Kuby utekla do Ameriky. Zápas skončil "fifty fifty". Syn pana Bahníka Petr s manželkou Evou zase nastoupili proti páru Bill Gates a Sharon Osbergová, což je bývalá mistryně světa. Tento duel byl však nad jejich síly. "Bill Gates měl kolem sebe neustále bodyguarda, který ho nespustil z očí. Jedna česká dvojice si spletla místo a sedla si ke Gatesovi, načež je od něj bodyguard ihned vyhodil," usmívá se Miloš Bahník, ale jména inkriminovaných osob z kolegiality prozradit nechce. Světový šampionát se v bridži koná jen jednou za čtyři roky. Poprvé se bridž hrál v roce 1962 v Cannes jako světový turnaj dvojic. Od roku 1978 se spojil s konkurenčním turnajem World Knockout a k tomuto roku se datuje první světový šampionát. Celkem se šampionátu účastnilo 480 párů, mezi kterými se vyskytovala řada význačných osobností. Například prezident Generali Group Antoine Bernheim. "Ve světě je bridž daleko populárnější než u nás. Je to relativně nejspravedlivější karetní hra, ve které můžete vyhrát, i když vám nepadá karta. Turnaje jsou finančně dotované, takže se mnoho hráčů jeho hraním živí," popisuje Bahník. Proč bridž přitahuje takovou pozornost hráčů? "Obecně se tvrdí, a je to potvrzený výzkum Švédů, který dělali mezi místní populací, že hráči bridže žijí déle. Je to dané tím, že se hráč musí udržovat na určité psychické úrovni. Pořád se musí učit a trénovat nové postupy. Bridž je sportem, který je založen na komunikaci mezi spoluhráči. Proto se v něm prosazují spíše starší hráči. Dobrý šachista může být klidně hodně mladý. Bridžisté dozrávají kolem čtyřicátého roku a s přibývajícím věkem jejich forma neklesá, ale udržuje se na stejné úrovni," vysvětluje třiasedmdesátiletý bridžista. Bridž má sice statut olympijského sportu, ale je prakticky bez šance, aby se dostal do programu některé z příštích olympiád. "Letní olympiády mají program nabitý, tam bychom se nevešli. A na zimní olympiádě může být pouze sport, který se hraje na ledě nebo na sněhu. Na Czech Open sice hrajeme bridž v hale pro lední hokej, to je ale asi tak všechno, co má bridž s ledem společného," směje se. Pokud by chtěl někdo s hraním bridže začít, může počítat s vřelým přijetím bridžové komunity i s tím, že si zahraje prakticky zadarmo. "Investice je opravdu minimální. Většinu kurzů, jak hrát bridž, děláme zdarma. Chodit hrát pravidelně do nějakého klubu, to znamená zaplatit za jeden večer hraní pět korun. Když chodíte hrát mariáš do hospody, stojí vás to víc. Zkušenější vás jaksepatří oberou. Naopak bridžisté vám poradí, protože k tomu, aby si dobře zahráli, potřebují abyste něco uměl. Pro bridžistu je největší peklo, když nesežene čtvrtého do party," žertuje Bahník. Bridž začal hrát po okupaci. Měl problémy s tehdejším režimem a karty byly únikem z šedé reality. Od té doby zažil s bridžem spoustu zážitků. "Největší zážitek byl, když jsme vyhráli stříbrnou medaili na Mistrovství Evropy. Hymnu hrají všem třem nejlepším, takže jsme si poslechli i tu naší."
V neděli skončil na CZECH OPEN dvoudenní turnaj ve skládání Rubikovy kostky, kterému dominoval maďarský objev, teprve čtrnáctiletý Mátyás Kuti. Zvítězil celkem v 10 kategoriích a ve většině dalších skončil na stupních vítězů. Podařilo se mu překonat 7 rychlostních světových rekordů, což je opravdu úctyhodná bilance. Bezkonkurenční časy dosahoval ve skládání kostky poslepu. Kostkaři si nejprve mohou kostku prohlédnout, poté již skládají se zavázanýma očima. Kostku o velikosti 3 krát 3 políčka složil Kuti v obou kolech za necelou minutu, nikdo jiný kostku dvakrát za sebou nesložil. Druhý nejlepší Kai Jiptner z Německa měl čas téměř čtyři minuty. Ještě propastnější rozdíl byl ve skládání poslepu u kostky 5 krát 5. Na tento oříšek si troufli jen dva závodníci. Mátyás Kuti měl svou kostku složenou v novém světovém rekordu za 10 minut. István Kocza skládal přes hodinu a čtvrt. Početné publikum, které se do malé haly ČEZ Arény přišlo na kostkaře podívat, jen nevěřícně kroutilo hlavami a žaslo nad výkony mladého Maďara. O to úžasnější je, že se skládání Rubikovy kostky věnuje teprve od loňského února, tedy rok a půl. "Našel jsem kostku doma na půdě. Začal jsem si s ní hrát a pak mě napadlo, jestli na internetu nebude nějaký návod, jak ji složit. Objevil jsem stránky maďarské kostkářské komunity a dal se s nimi dohromady. Ohromně mě to baví, s kostkami si hraju denně tak dvě až tři hodiny," vykládá. "Fascinuje mě, že se vždy dokážu zlepšovat. Jakmile se začne měřit čas, nepřemýšlím o ničem jiném a snažím se překonat sám sebe. Když se to podaří, mám pak ohromnou radost," vysvětluje, co ho k Rubikově kostce přitahuje. "Turnaj na Czech Open byl teprve mým čtvrtým, ale stejně jsem si hodně věřil. Z úspěchu mám samozřejmě obrovskou radost. Teď je mým dalším cílem vyhrát v některé kategorii na světovém šampionátu," líčí své dojmy Mátyás Kuti.
Shrnutí neděle:
ŠACHY
Otevřené mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev OCÉ OPEN vyhrál ukrajinský tým Dněpr. Na třetí místo díky bezchybně zvládnutému poslednímu kolu proti rivalům z Pardubic poskočila Slavia Hradec Králové, která v tabulce předběhla Bohemians Praha a stává se tak mistrem ČR v kategorii 4členných družstev.
1. Dněpr 25,5
2. Yamal 1 19,5
3. Slavia HK 19,5
BRIDŽ
Turnaj týmů SABE OPEN vyhrál tým P.S. ve složení Vozábal - Šlemr a Martynek jun. - Zadražil.
HRY
Turnaj v české i mezinárodní dámě vyhrál Jiří Sysel, který zvítězil v konkurenci devíti, respektive patnácti protihráčů. Výhra v turnaji HOTEL LABE OPEN však byla velmi těsná.
Turnaj v křížovém mariáši HUSQVARNA OPEN vyhrál Stanislav Marek, který získal 193 bodů za 148,10 korun.
Výsledky turnajů v rámci Gameconu:
Mistrovství v Proroctví
1. Král Petr
2. Klimek Marian
3. Scholz Karel
Mistrovství v Dračím doupěti
1. Buršíková Martina, Dorazil Václav, Macek Rostislav, Plášil Petr, Sokol Martin, Suchánek Jaromír, Tobiáš Jakub, Toman Martin
2. Hájek Jan, Horký Vojtěch, Kudlák Petr, Luňáček Miloslav, Luňáčková Jaroslava, Rohlena Jan, Špánek Martin, Zahálka Ondřej
3. Korger Martin, Kozák Daniel, Kutálek Tomáš, Láska Jan, Návrat Jan, Návratová Barbora, Strouhal Jakub
Talisman
1. Opatřil Tomáš
2. Stoklásek Jan
3. Bradávka Marek
Vampire: the Eternal Struggle
1. Cinka Jindřich
2. Haška Ivan
3. Hrubý Pavel
Buttonmen
1. Vaňátko Jakub 39 bodů
2. Vančurová Martina 38 bodů
3. Hrubý Pavel 33 bodů
Capture the Flag
1. tým ŽELVY NINJA: Leonardo, Donatello, Michelangelo, Raffael; 15 b.
2. tým SNĚHURKA A 7 TRPASLÍKŮ: Rav, Auriel, Slanneesh, Arrand; 12 b.
3. tým HOVNIVÁLOVÉ Merv, Glari, Forest, Mustapha; 10,5 b.
V pondělí startuje v rámci CZECH OPEN Mistrovství Evropy v renju hráčů do 22 let, kterého se bude účastnit 30 hráčů ze čtyř zemí - kromě České republiky také hráči z Polska, Estonska a Ruska. Večer v 19. hodin pak vypukne 24hodinový bleskový šachový maratón - hráči budou hrát každý s každým tempem pět minut na partii a hráče až do 19. hodiny následujícího dne. Na programu je dále Otevřené mistrovství ČR v holanďanech, které je pro svůj velký spád, akčnost a vzájemnou komunikaci spoluhráčů oblíbenou disciplínou diváků.
Jan Kalenský, tiskový mluvčí CZECH OPEN 2007