O Losinského kapra 2006

27.11.2006 08:00 | Turnaje

Letošní, již 14. ročník Mezinárodního šachového turnaje v rapidu„O Losinského kapra“ , konaný dne 25. listopadu 2006 ve Velkých Losinách byl jeden z nejsilnějších ve své historii. Ředitel turnaje ing. Kopřiva Miroslav v čele s...

Letošní, již 14. ročník Mezinárodního šachového turnaje v rapidu„O Losinského kapra“ , konaný dne 25. listopadu 2006 ve Velkých Losinách byl jeden z nejsilnějších ve své historii. Ředitel turnaje ing. Kopřiva Miroslav v čele se svým organizačním týmem ( František Klézl, Viktorin Petr, Vladimír Bureš) odvedl skvělou práci a turnaj proběhl bez problémů.

Všichni hráči turnaje mají možnost prožít páteční večer v uvolněné náladě v místní restauraci a uvolnit se tak před sobotními boji. Přiznám se, že mě láká možnost přijet o den dříve a vidět velké množství přátel a známých a „poklábosit“. Pořadatelé navíc mají velké množství cen a různých překvapení pro všechny hráče. Z mého skromného pohledu je to nejlepší rapid turnaj v České republice. Tento ročník byl zařazen do právě vzniklé „Grand Prix České republiky“. Turnaj probíhá v hotelu „Dlouhé Stráně“ a většinou je v době konání šachového turnaje prázdný a je plně k dispozici šachistům. Tento ročník byl přesunut z tradičního prosincového termínu do posledního víkendu v listopadu a nejen že hotel byl plně obsazen, ale byl i menší počet účastníků oproti minulým letům.
Minulý rok se mně poprvé podařilo zvítězit na tomto prestižním turnaji a když jsem viděl celou plejádu silných hráčů před zahájením turnaje, domníval jsem se, že obhajovat turnajové vítězství bude velmi, velmi náročné.
Bylo 114 účastníků, z toho 4GM, 8IM a 6FM. Průběh turnaje byl velmi vyrovnaný, já jsem začal 5 z 5, ale dvě remízy v 6. a 7. kole umožnily dalším hráčům srovnat krok a rozhodovalo se v 8.kole, kdy jsem porazil IM Michala Konopku a tím si vytvořil velmi slibný náskok do posledního kola, který se mi podařilo udržet v 9.kole se skvěle finišujícím Jiřím Lechtýnským a turnaj podruhé za sebou vyhrát.
Skvěle hráli v průběhu turnaje IM Martin Petr, IM Jan Bernášek, GM Jiří Lechtýnský a po klopýtnutí ve 4.kole se do skupiny 7bodových dostala i nasazená jednička GM Tomáš Oral. IM Martin Petr prohrál v posledním koles IM Sergejem a tím ho katapultoval na skvělé druhé místo a sám se připravil o skvělé umístění.
Z dalších Novoborských hráčů stojí za zmínku výkon IM Lukáše Klímy, který se remízou ve vyhrané pozici v posledním kole proti GM Eduardu Medunovi připravil o ještě hodnotnější umístění. Naopak, zklamán může být IM Michal Konopka, který se prohrou v posledních dvou kolech připravil o přední umístění. Samozřejmě, byla zde celá řada dalších překvapení, ale já jsem se omezil jen na ty, které jsem bezprostředně viděl. Těším se na následující ročník Losinkého kapra a vyslovuji pořadatelům absolutorium. Kéž by bylo takových turnajů v České republice více.

komentovaná partie Kalod,Radek (2484) - Konopka,Michal (2426) 1-0