Mistrovství světa v řešení Jurmala 2008 – část II: subjektivní pohled řešitele

15.09.2008 08:00 | MS v řešení Jarmala 2008

Zpravodajský servis z mistrovství už máme za sebou, takže se můžeme pustit do zachycení pocitů a myšlenkových pochodů řešitele (převážně ze samotného mistrovství). Experiment jsem provedl sám na sobě. Vyřešit tři dvojta...

Zpravodajský servis z mistrovství už máme za sebou, takže se můžeme pustit do zachycení pocitů a myšlenkových pochodů řešitele (převážně ze samotného mistrovství). Experiment jsem provedl sám na sobě.
Vyřešit tři dvojtažky (za 20 minut) je v podstatě povinnost, pokud si člověk nechce nechat zajít chuť na dobré umístění hned na začátku.
Tady dvojtažky těžké nebyly, jedna byla v předchozím článku, a i když po jedenácti minutách první řešitelé odevzdávají, není ještě potřeba být nervózní – dvě mám hotové a na třetí musí devět minut stačit. A stačí, i s kontrolou.
Trojtažky už jsou horší: první málofigurová je hotová za 4-5 minut, ale druhá odolává... Nakonec to zkuste sami – pod diagramem bude pokračovat (stejně jako u dalších) můj myšlenkový pochod:



B: Kh8, Dc3, Vf1, Se2, Jf7
Č: Ke4, Vd6, Sa8, Jd7, Pa3, b3, c7, h6
mat třetím tahem

Bílý má figur celkem málo, na ústup 1.- Kd5 je hned 2.Dc4X, kdyby střelec nepůsobil na f3, vycházela by i pěkná varianta 2.Vf4+ Kxf4 3.Df3X s modelovým matem (všechna pole jsou králi nepřístupná jen z jednoho důvodu a na matu se podílejí všechny figury s výjimkou krále). Zároveň když ji budu chtít zachovat, nemůžu hrát koněm, tah střelcem na d1 asi nic nepřináší, na g4 nebo h5 už by ten mat nebyl modelový... Tak snad věží? 1.Vf5 by byl hezký úvodník, ale po 1.- Kxf5 mat nedám... 1.Vf3 má silnou (i když tichou) hrozbu 2.Sc4, po 1.- h5 (aby dal šach na h6) jde 2.Jg5+, ale přerušení střelce (aby vyšla varianta uvedená na začátku) vůbec není obrana. A co je vůbec obrana? Hmmm.... Aha, 1.- a2 je vyvrácení, 2.Sc4 a1D váže dámu. Zvednu hlavu a hele, už je půl hodiny pryč a já jsem nijak nepokročil... Tak rychle zkusit třetí, třeba půjde líp (a šla, během devíti minut je hotová, tak zase rychle zpátky). Co jsem ještě nezkoušel? 1.Vf6 – ale to je hnusný, hrozí hned mat 2.Sf3, to řešení nebude... Nebo tah králem? Na h7 mi dá šach kůň, na g7 věž... Hele, po 1.Kg8 Jf6+ 2.Vxf6 hrozí dva maty a po 2.- Vxf6 vyjde další modelový 3.De5X. Bože, to je ale blbost, 1.Kg8 Vg6+ a můžu se jít vycpat... Rozhodčí hlásí posledních pět minut... Přichází lehká panika, tolik času jsem na tu úlohu měl, a nic?!? Tak rychle ještě něco zkusit, vždyť tenhle obsah tam přece být musí... A je tu konec kola. Vylučovací metodou se samozřejmě dalo přijít na úvodník 1.Vf2 a pár variant, ale když člověk nevidí hrozbu, tak je to těžký.
(Úplné řešení: 1.Vf2 hrozí 2.Sf1, 1.- Vd1 2.Vf6, 1.- Vd2 2.Dxd2, 1.- Vd5 2.Vf4+, 1.- h5 2.Jg5+, 1.- c5 2.Df3+.)

Tak čtvrt hodiny přestávky, zapomenout na tohle ne právě povedené kolo, dojít si pro kafe a zkoncentrovat se na studie. Moje oblíbené oddělení to není, tak to snad aspoň nebude moc velký průšvih. První studie je kupodivu řešitelná, tři slabé proměny, jasná idea zabránění patu, žádné složité analýzy. Tak co druhá?



B: Kb8, Vh2, Pf7
Č: Kb1, Jd8, Je5, Pc2, e6
bílý táhne a remizuje

Hned 1.Vxc2 Kxc2 sice zbaví černého postouplého pěšce, ale přece nebudu hned brát, to není studiové. Můžu i 1.Vh1+ c1D 2.Vxc1+ Kxc1, to by mohlo být lepší, černý král je o řadu dál. Kolem stolku mi prochází Ofer Comay odevzdat řešení. Tak asi to nebude tak těžký... No, kde jsem skončil? Proměna v dámu nejde, dostanu hned vidle, ale když si postavím koně, černý musí 3.- Jec6+ 4.Kc7 e5 5.Jd7 e4 a doženu mu pěšce až do proměny, pak je na d3 zase moje vidle a když si postaví koně, tak hraju Je6 a jednoho vyměním. Kolem stolku mi prochází John Nunn s řešením, ale s ním se měřit nehodlám. Ale proč vlastně jdu králem na c7? Aha, vlastně tam nejdu, po 6.Jf6 e3 7.Jd5 přijde Je6+ a 8.- e2 a nazdar. No dobře, tak si vlezu rovnou do rohu (4.Ka8), ještě rychle ověřit, že 4.Kc8 vázne na šachu 6.- Je7+ s pokrytím d5 a na poslední – zbývá 50 minut, tak to by snad i stačit mohlo... Skutečně, i třetí je řešitelná, zkontrolovat zápis, odevzdat (devět minut před limitem) – v předsálí jsou už sice desítky dalších řešitelů, ale to mi radost z 15 bodů nezkazí. I když těch 40 po prvním dnu stačí jenom na 30. místo. Ale druhý den mívám lepší, třeba to bude platit i tady.
(Úplné řešení: 1.Vh1+ c1D 2.Vxc1+ Kxc1 3.f8J Jec6+ 4.Ka8 e5 5.Jd7 e4 6.Jf6 e3 7.Jd5 e2 8.Jf4 e1J 9.Jd3+ =.)

Začátek druhého dne, pomocné maty, to je moje oblíbené oddělení. Sice už jsem ho párkrát taky pokazil, ale častěji v něm získávám. První dvojtahový trvá docela dlouho, z pozice je jasné, že řešení bude každé jiné, žádná souvislost, to je pak jako řešit dvě různé úlohy. Ale po asi osmnácti minutách (no to je dost...) mám obě, trojtahový a pětitahový jsou naproti tomu lehké, matové pozice jsou vidět rychle, ještě ověřit správnost zápisu a odevzdat – třicet minut, to asi těžké nebyly a opravdu – řešitelů, kteří už jsou venku, je hodně, takže tady asi nic moc nezískám.

Mnohotažky naopak moje nijak zvlášť oblíbené kolo není. Jako ukázka opět druhá ze skladeb, seřazených po jednom tahu podle délky:



B: Kc5, Db2, Vc7, Se3, Sh1, Jd5, Jh7, Pa7
Č: Ka8, Dh5, Ve8, Vh2, Sd1, Se1, Je2, Pb3, e7, f4
mat pátým tahem

Bílý nemá čas spřádat nějaké dlouhé plány, po 1.- Vxh1 to s ním vůbec nemusí dopadnout dobře. Navíc základní motiv už jsem v různých modifikacích viděl – nějak odvážu jezdce a dám dvojšachem mat. Na 1.Kc4 černý hraje Df7 a nevypadá to, že by si ublížil, ale i to je známé, je potřeba dámu něčím třeba o kousek odlákat, navíc k čemu by tady byl Jh7? Takže 1.Jg5 Dxg5 2.Kc4 Dg8... ale tím jsem si taky moc nepomohl, aha, ještě je potřeba zapojit i bílou dámu: 1.Dh8 (hrozí 2.Dxe8+) Vxh8 2.Jg5 Dxg5 3.Kc4 a po 3.- Dg8 už je věž na špatné straně osmé řady a vyjde 4.Vc8+. V šestitažce bílý naštěstí moc možností nemá, taky musí přesně odlákat černé figury od krytí pole matu, ale čtyřtažka má hodně variant, z nichž jsem na jednu zapomněl a jednu zkazil. Tady sice zaváhali i další zhruba stejně silní řešitelé, ale zase jsem měl času dost a bodová ztráta je daleko horší než časový zisk. No, tak na to zase rychle zapomenout a třeba mi pomůžou samomaty, to je taky moje oblíbené oddělení.

Dvojtahový samomat není těžký (což ostatně vím i jako rozhodčí všech řešitelských soutěží, najít obtížný dvojtahový samomat se prakticky nedá.) Trojtahový po nalezení správného pole v úvodníku (a zjištění, proč nejdou ostatní) se podařil taky docela rychle a tak mi zbývá asi 25 minut (polovina celého limitu) na poslední pětitahový.



B: Ke4, De3, Vb2, Vh1, Sa1, Sd5, Jf7, Jf8, Pd6, e6, h2, h6
Č: Kf6, Va3, Jh4, Pa2, a4, b3, h5
samomat pátým tahem

Bílý král má spoustu volného prostoru, takže bude třeba vůbec nějak vytvořit matové obrazce – s použitým černým materiálem to vypadá, že půjde o samomat české školy (tedy, že všechna pole budou v matu bílému králi nepřístupná jen z jednoho důvodu). Naštěstí skoro hned vidím, že po tazích jezdce na g2 nebo g6 jde 2.Df3+ Jf4 a teď musím něčím zablokovat e3 (asi věží, ostatní figury překážejí) a něco obětovat na a4 (asi střelce, nic jiného tam nedojde). Takže první tah musí být 1.Sc6 (nelze 1.Ve1, protože pak by nebylo určené přesné pořadí třetího a čtvrtého tahu bílého, skladba by byla nekorektní a to určitě není). Varianta pak pokračuje 1.- Jg2/Jg6 2.Df3+ Jf4 3.Ve1 h4 4.Ve3 h3 5.Sxa4 a černý nemá jiný tah než 5.- Vxa4 mat. Nějak podobně by to mohlo vyjít i v dalších variantách, někde přivážu černého koně a mám pak dva tahy na nějakou přípravu, zatímco černý musí tahat h4, h3. Po tazích na f3 nebo f5 můžu šachovat třeba na c3, abych dovedl koně na d4... ale on z f3 může i na d5, to vypadá divně. Tak ho můžu přivázat rovnou na efku, ale pak to budou asi dvě různé varianty, s čímž jsem na začátku nepočítal. Ale po 1.- Jf5 vypadá nadějně mat věží na d4 s blokováním f3: takže 2.Df3? – ne to je blbost, dámu potřebuju, aby na d4 dávala šach. Takže 2.Vf1 h4 3.Vf3 h3 4.Sxa4 Vxa4+ 5.Dd4+ Vxd4X. Pěkné, a co po 1.- Jf3? Ještě se do hry nezapojili Sa1 a Vb2 – sice něčím musím blokovat černé pěšce, ale zase ty figury by si měly aspoň trochu zahrát. Vlastně po 1.- Jf3 2.Df2 by bílý král mohl na e3 a v posledním tahu bych zahrál 5.Ve2+ b2 mat. Aha, ale to nezahraju, protože mám volné e4 a f4... a kdybych dostal černého krále na f5, tak už to zase není šach. Ale šach vlastně není potřeba, protože střelec bude krýt pole f6 i bez šachu! Ale to mám zase jeden nevyužitý tah bílého... Vlastně nemám, nesmím pustit černého krále na g4, takže už je to jasné: 1.- Jf3 2.Df2 h4 3.Vg1 h3 4.Ke3 Kf5 5.Ve2 b2 mat. Zbývá minuta a půl do konce, tak ještě aspoň tu minutu ušetřit a letošnímu mistrovství je konec. A celkové deváté místo bylo nakonec příjemným překvapením. I když úlohy byly lehčí než obvykle a výsledky jsou pak častěji loterií.


Kongres kompozičního šachu není jen řešení, ale i řada turnajů ve skladbě. Tady skládá Peter Gvozdják.


Momentka z mezinárodní spolupráce: zleva Hans Gruber (Německo), Thomas Maeder (Švýcarsko), Kjell Widlert (Švédsko).

2x 1586x
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
18.09.2008 00:38 | Autor neznámý

No, pochopil jsem to, i když podle formulace to tak pozitivně nevyznívá :-) Měls radši napsat ideální místo pro četbu...

17.09.2008 14:27 | Autor neznámý

Díky za vnitřní pohled! Mimochodem už jsem přemístil Tvou knihu na WC, což je ideální místo pro skladební šach! :-) Myslím to samozřejmě pozitivně, už mám za sebou úspěšně asi 10 dvoutažek a časem se dokopu i k té recenzi:-).